بارومتر گردشگری درباره اوضاع گردشگری در ده ماه نخست 2015 چه می گوید؟

2 ژانویه 2016 - 10:00 dsfr.ir/hv6gy

بارومتر گردشگری درباره اوضاع گردشگری در ده ماه نخست 2015 چه می گوید؟
weforum.org
گردشگری در سال 2015

سال 2015 به پایان رسیده و در چند هفته اخیر بسیاری از سازمان های ملی و بین المللی به جمع بندی حوادث و اتفاقات مهم در سالی که گذشت پرداخته اند.

سال 2015 مملو از حوادث و اتفاقات خوب و بد بود که هر کدام شان می توانند تاثیری مستقیم یا غیرمستقیم بر صنعت گردشگری داشته باشند؛ از توافق هسته ای ایران با کشورهای 1+5 و کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در پاریس تا قانون جدید آمریکا برای صدور ویزا، حملات تروریستی پاریس و حتی بحران پناهجویان. هرچند برای خواندن گزارش مبسوط سازمان جهانی گردشگری از سال 2015، باید تا 18 ژانویه 2016 منتظر بمانیم، اما این سازمان چکیده ای از دستاوردهای گردشگری در ده ماه نخست سال 2015 را ارائه کرده است.

پیش بینی ها حاکی از رشد 4 درصدی گردشگران بین المللی در سال 2015 بود. بر طبق نتایج بارومتر سازمان جهانی گردشگری، تعداد گردشگران بین المللی از ژانویه تا اکتبر 2015 در مقایسه با همین دوره در سال قبل، 43 میلیون نفر افزایش داشت و به رشد 4 درصدی دست یافت. از سال 2010 به این سو، بعد از پشت سر گذاشتن بحران اقتصادی، صنعت گردشگری توانست رقم 4 درصد رشد سالانه را تا به امروز حفظ نماید و حتی در برخی سال ها از این رقم تجاوز کند؛ سال 2015 نیز یکی از این سال ها خواهد بود. زیرا تعداد گردشگران برآورد شده در ده ماه نخست این سال، تنها 86 درصد از گردشگران بین المللی را شامل می گردد. اروپا، آمریکا و حتی خاورمیانه در مقایسه با ده ماه نخست سال 2014، رشدی 5 درصدی را تجربه کرده اند و کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه با 4 درصد رشد در مرتبه دوم قرار دارند. اما تعداد گردشگران ورودی به آفریقا کاهشی 5 درصدی داشته است (با تاکید بر این نکته که اطلاعات بسیار محدودی از آفریقا و خاورمیانه در دسترس بوده است، بنابراین احتمال خطا در این تخمین بسیار زیاد است.)

این در حالی است که پیش بینی می شد تعداد گردشگران بین المللی  آفریقا 3 تا 5 درصد رشد داشته باشد. برخی کارشناسان بر این باورند که قوانین جدید برای صدور ویزا و همچنین برخی سختگیری ها هنگام ورود به این قاره باعث چنین افت چشمگیری شده است. آفریقای جنوبی به عنوان یکی از اصلی ترین مقصدهای گردشگری در این منطقه از سال گذشته قانونی را به تصویب رسانده که به موجب آن کلیه گردشگران متقاضی برای سفر به این کشور باید هنگام درخواست ویزا برای ثبت داده های بیومتریک خود نظیر اثر انگشت، به سفارت آفریقای جنوبی در کشورشان مراجعه نمایند. این قانون سهولت سفر به این کشور را خصوصا برای کشورهای بزرگی چون چین که اتفاقا یکی از کشورهای عمده توریست فرست به آفریقای جنوبی می باشد، با چالشی بزرگ مواجه کرده است. در چین گردشگران تنها در پکن و شانگهای به کنسولگری آفریقای جنوبی دسترسی دارند بنابراین ثبت چنین داده هایی برای شان بسیار دشوار است. به علاوه برای جلوگیری از قاچاق کودکان، گردشگران باید علاوه بر ویزا مدارک کامل مربوط به تولد فرزندشان را نیز به همراه داشته باشند. این قوانین موجی از اعتراضات را از سوی دست اندر کاران گردشگری آفریقای جنوبی در پی داشته است. برخی آمارها حاکی از کاهش 38 درصدی گردشگران در آفریقای جنوبی هستند.

اما شاید در میان تمام مناطق، خاورمیانه توانسته است به حداکثر پیش بینی ها دست یابد و به نظر می ر سد که با وجود ناامنی های موجود گردشگری همچنان به رشد خود ادامه داده است. لازم به ذکر است که در تقسیم بندی سازمان جهانی گردشگری، ایران در زمره کشورهای آسیای جنوبی قرار دارد. اگرچه در بارومتر گردشگری سازمان جهانی گردشگری، تاثیر حوادثی همچون حمله های تروریستی پاریس دیده نمی شود اما تجربه نشان داده تاثیر چنین حوادثی بر گردشگری کوتاه مدت است و مانا نخواهد بود. بر همین اساس بر طبق آنچه در سال 2014 و سال های پیشتر از آن اتفاق افتاده است امید آن می رود که گردشگری در سال 2015 نیز بر اساس شعار "یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت" همچنان به بهبود شرایط اقتصادی در دنیا یاری برساند.

در میان بازارهای نوظهور گردشگران خارجی، گردشگران چینی همچنان ولخرج ترین گردشگران دنیا هستند و از این جهت سود بسیاری عاید کشورهایی همچون ژاپن، تایلند، آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی نموده اند. اما برخلاف سال های پیشین ظاهرا تحریم های اقتصادی روسیه و وضعیت اقتصادی نامناسب برزیل، تاثیر نامطلوبی بر قدرت پول رایج هر دو کشور در برابر دلار آمریکا داشته و از نرخ گردشگران آن ها کاسته است. با این وجود یکی از عواملی که باعث شده پیش بینی ها از اثرات اقتصادی صنعت گردشگری در سال 2015 امید بخش باشد، پایین آمدن بهای نفت است. بهای نفت در این سال به پایین ترین سطح خود از سال 2009 تا کنون رسیده است. همین امر موجب کم شدن هزینه حمل و نقل در سفر خواهد شد. به علاوه با پایین آمدن درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت، کشورهای بسیاری ترغیب شده اند تا به صنعت گردشگری به عنوان درآمدی جایگزین بنگرند. اما بیم آن نیز می رود که با کم شدن درآمد کشورهای فروشنده نفت، تعداد گردشگران بین المللی از این کشورها کاهش پیدا کند.

فارغ از پیش بینی های موجود درباره آینده، سال 2015 برای آنان که به فکر زمین اند، برای آن ها که آرزوی زندگی عاری از خشونت برای همنوعان خود دارند و برای بسیاری که می خواهند دنیا را بی مرز و محدودیت تجربه نمایند سالی سرشار از بیم و امید بود. گردشگری همواره داعیه آن را داشته است که پیشرو و پیشران در ایجاد بسیاری از جریانات مثبت و سازنده در دنیای پر چالش و پر تلاطم امروز است.

در حالی که در شروع سال نو میلادی آرزوی بسیاری از ما صلح جهانی است، گردشگری خود را راهی اثربخش برای ایجاد درک متقابل میان ملت ها و در نتیجه گسترش صلح دانسته است. بیش از 850 میلیون نفر در دنیا با فقر شدید دست به گریبانند و گردشگری با ایجاد قریب به 280 میلیون شغل در سراسر دنیا، ظرفیت آن را دارد تا حتی در روستاهای دورافتاده نیز درآمد ایجاد کند. این صنعت به شدت وابسته به امنیت و بسیار تاثیرپذیر از تغییرات اقلیمی، توانایی آن را دارد که فعالانه برای بخشی از مشکلات دنیا راه حل باشد. امید که آمارهای دقیق تر از گردشگری در سال 2015 این گفته را تایید کند.

دیدگاه ها

  • 123 25 ژانویه 2016 - 14:40

    ممنون. ولی چرا تاریخش 12 دی نوشته شده؟ اون موقع که هنوز منتشر نشده بود!!!!!!!!! تاریخ انتشارش توی سایت سازمان جهانی به تاریخ ما میشه 26 دی!!!!!!!!

  • rashidi 26 ژانویه 2016 - 09:06

    مهدیس مدنی: دوست بزرگوار سازمان جهانی گردشگری در ابتدای هر سال میلادی اقدام به انتشار گزارشی مبسوط درباره عملکرد صنعت گردشگری در سالی که گذشت می نماید. اما در کنار این گزارش مفصل که برای انتشار آن ناچار باید تا آخر سال صبر کرد, در هر ماه نیز گزارشی مختصر تحت عنوان بارومتر گردشگری منتشر می کند. هدف اصلی از انجام این کار بروز نگه داشتن اطلاعات و ارایه خلاصه ای از آنچه گردشگری در سال جاری با ان مواجه است می باشد. این یادداشت بر اساس بارومتر گردشگری ماه دسامبر ۲۰۱۵ که خلاصه ای از دستاوردهای صنعت گردشگری از ماه ژانویه تا ماه اکتبر ۲۰۱۵ بوده نگاشته شده که البته در متن به روشنی به این نکته اشاره شده است. بارومترهای گردشگری هر ماه بصورت فایل pdf در وب سایت رسمی سازمان جهانی گردشگری در دسترس همگان می باشند. http://mkt.unwto.org/barometer

1