گردشگری ایران، همچنان منتظر برند ملی!

31 دسامبر 2015 - 21:00 dsfr.ir/uv4kb

گردشگری ایران، همچنان منتظر برند ملی!
brandnewchina.net
توریست ها به منظور برندسازی در میدان نقش جهان اصفهان عکس می گیرند

13 دی ماه نخستین کنفرانس بین المللی برند گردشگری ایران در اصفهان برگزار می شود.

ارائه شاخص ها و راهکارهای طراحی برند ملی گردشگری، تبیین مبانی و استانداردهای برند گردشگری و ارائه تجربیات موفق بین المللی در زمینه برندسازی در حوزه گردشگری برخی از اهداف اصلی این کنفرانس هستند.

اما سال ها است بحث طراحی برند ملی گردشگری ایران مطرح شده است. با این وجود هنوز مبانی نظری برندسازی جزو اهداف اصلی این کنفرانس هستند؛ این در حالی است که پیشتر نیز سه دوره سمینار و جشنواره برند در گردشگری از سال 1389 تا 1391 با رویکرد طراحی برند گردشگری ایران در تهران برگزار شده بود.

در دنیای امروز هر کشوری برای به دست آوردن سهمش از بازار باید دست به رقابتی سخت و نزدیک با سایر کشورها بزند. تصویری که به واسطه انتخاب یک برند مناسب برای یک مقصد، در ذهن گردشگران جای می گیرد، یکی از موضوعات اساسی در بازار گردشگری دنیا است زیرا عده کمی از گردشگران زمان، حوصله و دانش کافی برای جست وجو و درک تفاوت های کیفی محصولات و خدمات عرضه شده در مقصدهای گوناگون را دارند. بنابراین برای آنکه راحت تر بتوانند تصمیم بگیرند به کلیشه ها و پیش فرض های قدیمی خود روی می آورند. در چنین شرایطی برند می تواند میان بری به سوی انتخابی آگاهانه باشد.

دست اندرکاران صنعت گردشگری باید «یک کشور» را به گردشگران بفروشند. به همین دلیل ذهنیت گردشگران و باور عمومی آن ها درباره آن کشور بسیار اهمیت دارد. کشورهایی که تصویری ناامن، خطرناک و فقیر دارند، برای متقاعد کردن گردشگران برای سفر به کشورشان با مشکلات بسیاری دست به گریبانند.

تورگردان های بین المللی زمانی دست روی یک مقصد می گذارند که نتایج تحلیل هزینه و فایده، حاکی از درآمد و سودی پایدار برای آنها باشد. بنابراین برای شان بسیار مهم است که بدانند با فرآیند فروشی پیچیده رو به رو هستند یا ساده و آیا با گذشت زمان و افزایش تبلیغات و بازاریابی این فرآیند ساده تر و اثربخش تر خواهد شد یا همیشه قرار است با کشمکش و دشواری همراه باشد؟!

طراحی یک برند مناسب می تواند بر ذهنیت کلی از مقصدها تاثیر بسزایی داشته باشد. این تصویر ذهنی از هر داشته ملموس دیگری ارزشمندتر است، زیرا بدون وجود آن به دست آوردن، حفظ کردن و افزایش سهم بازار یک مقصد کار بسیار دشواری است.

توجه به این نکته ضروری است که کشورهایی که می خواهند تصویر ذهنی مثبتی از خود ایجاد کنند و کلیشه های نادرست درباره خود را از میان بردارند، راه دراز و سختی پیش رو دارند و باید بیش از سایر کشورها برای برندسازی سرمایه گذاری داشته باشند.

اهمیت برگزاری چنین کنفرانس ها و سمینارهایی در سطح ملی یا بین المللی در همین نکته است که ما به دانش و تجربه جهانی در زمینه برندسازی دست پیدا کنیم. اما باید در نظر داشته باشیم که صنعت گردشگری با شتاب بسیاری در حرکت است و هرگز هم منتظر ما نخواهد ماند. هر روز که در برداشتن گام های بعدی برای طراحی برند ملی گردشگری ایران تاخیر می کنیم، یک قدم از یک میلیارد فرصتی که به واسطه وجود بیش از یک میلیارد گردشگر بین المللی ایجاد شده است، فاصله می گیریم.

مهدیس مدنی - کارشناس ارشد برنامه ریزی توریسم

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1