مکان های خلاق در تهران کجاست؟

30 دسامبر 2015 - 13:40 dsfr.ir/s28b7

مکان های خلاق در تهران کجاست؟
علی زمانی
نمایشگاه گذر تهران

محمدرضا مریدی از «پاساژ پروانه» و «گذر هنر» به عنوان مکان های نسبتا خلاق شهر تهران نام برد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، نشست علمی-تخصصی «هنرهای شهری و اقتصاد شهر خلاق» در پژوهشکده فرهنگ هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار شد.

در این نشست، محمدرضا مریدی با اشاره به این که در ایران، شهر اصفهان به عنوان شهر خلاق صنایع دستی، به شبکه جهانی شهرهای خلاق پیوسته است، گفت: یونسکو هفت محور صنایع دستی، معماری، خوراک و غذا، هنرهای رسانه ای، هنر و ادبیات، سینما و موسیقی را تعیین کرده که یک شهر خلاق باید در یکی از این موارد خلاق باشد.

او با اشاره به این که شهر خلاق، پرورش دهنده مصرف کنندگان خلاق و در واقع برانگیزاننده برای مصرف است، اظهار کرد: باید پرسید در یک شهر، مکان های خلاق کجا هستند؛ در تهران دو مکان نسبتا خلاق یعنی پاساژ پروانه و گذر هنر را می توان نام برد. تنوع، عامل محرکه و پیش برنده اقتصاد است و نقش هنرهای شهری در فضاهای عمومی در این زمینه بسیار مهم است.

میثم موسایی، دیگر سخنران این نشست، شهر خلاق را محیط عمل خلاقانه دانست و گفت: شهر خلاق و اقتصاد خلاق لازم و ملزوم هم هستند. تنوع تولید و محصول نتیجه عنصر انتخاب آزاد است و باید پرسید محیط عمل تا چه اندازه به شهروند اجازه مشارکت می دهد؟

او با اشاره به ریشه های معضلات فعلی در جامعه ای که نمی تواند خلاق باشد، اظهار کرد: نظام آموزشی ضعیف و ناکارآمد یکی از عمده ترین دلایل از بین برنده خلاقیت است و برای پرورش خلاقیت و تربیت انسان های خلاق اهمیت دارد. وقتی سیمای شهری پر از تضاد و آشفتگی است، خلاقیت شهروندان از بین می رود.

محسن موسیوند (دبیر این نشست) نیز به اهمیت و ضرورت پرداختن به چنین مباحثی در حوزه مطالعات شهری اشاره کرد و گفت: امیدواریم نتایج چنین نشست هایی بتواند عملا در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها، مدیران شهری را یاری رساند و در عین حال هنرمندان و علاقه مندان و دانشجویان هم بتوانند از دستاوردهای علمی و هنری آن بهره مند شوند.

این نشست با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران و پژوهشکده فرهنگ هنر و معماری جهاد دانشگاهی در تالار همایش های فرهنگ و هنر برگزار شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1