تلاش برای حذف برخوردهای سلیقه ای با گردشگران

30 دسامبر 2015 - 13:00 dsfr.ir/pm3qf

تلاش برای حذف برخوردهای سلیقه ای با گردشگران
میثم رودکی
تور طبیعت گردی در منطقه سبلان

به دنبال توقیف یک دستگاه اتوبوس گردشگران در پلیس راه نایین به بهانه کنار هم نشستن مسافران زن و مرد، معاونت گردشگری تصمیم گرفت کارگروهی را برای جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای با گردشگران تشکیل دهد.

حدود 20 روز پیش بود که پلیس راهنمایی و رانندگی نایین، اتوبوس 32 گردشگر را 6 ساعت در دمای منفی صفر درجه و در بیرون شهر متوقف کرد و اجازه ورود به نایین را نداد، تنها به این جرم که زن و مرد کنار هم در اتوبوس نشسته بودند. تور پس از مداخله پلیس امنیت اخلاقی، با آن که جرم دیگری به آن وارد دانسته نشده بود، از ادامه سفر باز ماند. پلیس اجازه نداد این تور که تمام مجوزهای لازم را از مراجع قانونی ذی ربط به همراه داشت، به سفر خود ادامه دهد.

معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پس از بروز این اتفاق که نمونه آن در مناطق شمالی و کویری ایران در حال وقوع است، جلسه  اضطراری را با حضور تعدادی از مدیران دفاتر خدمات مسافرتی فعال در زمینه تورهای طبیعت برگزار کرد تا با اتخاذ راهکارهای مناسب و همچنین تشکیل کارگروه از ادامه برخوردهای سلیقه ای با گردشگرانی که اتفاقا سبب بروز ناهنجاری نشده اند، مانع شود.

«کریم شادفر» که مسوولیت اجرای تور توقیف شده را به عهده داشت و در جلسه معاونت گردشگری حضور پیدا کرده بود به ایسنا، گفت: دستورالعمل ها و قوانین متعددی در حمایت از گردشگران داخلی و خارجی وجود دارد که رعایت نمی شود، برای همین قرار شد کارگروهی که معاونت گردشگری تشکیل می دهد جلسات هماهنگی ای با سایر ارگان ها و نهادها داشته باشد تا این قوانین که روی کاغذ به خوبی پیاده شده، شکل اجرایی به خود گیرد.

وی افزود: ما دستورالعملی درباره هماهنگی واحدهای امنیتی و انتظامی برای تامین امنیت گردشگران خارجی در ایران داریم که متوجه شدیم برخی ارگان ها آن را پیگیری نمی کنند، قرار شد ضمن تقویت بخشی آن دستورالعمل، محتوای آن به گردشگری داخلی نیز تعمیم داده شود.

او همچنین به پیشنهاد یکی از فعالان اکوتوریسم برای راه اندازی سایت آنلاین به منظور ثبت اطلاعات تورهای طبیعت با قابلیت دسترسی سایر نهادها با هدف پیشگیری از رفتارهای سلیقه ای، به نظارت اصولی و اطلاع رسانی و تعامل با سازمان ها و نهادهای ذی ربط اشاره کرد و افزود: این وب سایت می تواند زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری راه اندازی شود و تمام آژانس هایی که مجوز اجرای تور از این سازمان دارند، مشخصات و تورهای درحال اجرای خود را در این وب سایت ثبت کنند تا ارگان های دیگر نیز به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. با این کار، تورهای مجاز و غیرمجاز از یکدیگر تفکیک می شود و محدوده ی اجرای قانون نیز مشخص خواهد شد.

وی اضافه کرد: مدیران آژانس های حاضر در آن جلسه درباره اجرای این پیشنهاد اجماع نظر داشتند، چون آن ها هم موافق برخورد با گروه های غیرمجاز هستند. ما به پلیس حق می دهیم در مناطقی که ناهنجاری ایجاد شده به وظایف خود عمل کند.

شادفر همچنین گفت: ما بیش از یک دهه است که با برخوردهای سلیقه ای رو به رو هستیم و هنوز گردشگری برای عده ای جا نیافتاده است، در این جلسه متوجه شدیم قوانین حمایتی خوبی وجود دارد، اما مساله اهرم اجرایی است که برخی خود را ملزم به رعایت آن نمی دانند.

او سپس به پیگیری های استان اصفهان پس از برخورد پلیس با آن 32 گردشگر اشاره کرد و افزود: معاون گردشگری استان اصفهان مصرانه پیگیر این ماجرا بود، ایشان حتی در جلسه ای که در تهران برگزار شد، حضور داشت. جلسه ای را هم در استان متبوع خود با حضور فرماندار و نیروی انتظامی نایین تشکیل داده بود تا اگر خطایی صورت گرفته پیگیری و از ادامه آن جلوگیری شود.

وی گفت: اگرچه این معضل فقط محدود به استان اصفهان نیست، اما فعلا قرار شد مشکل را در سطح این استان پیگیری کنیم، چون مشکلات بیشتری از اصفهان گزارش شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1