13 نوامبر 2019 - 03:06

بانوی هفت هزار ساله تهران رونمایی شد

28 دسامبر 2015 - 14:50 dsfr.ir/wc4gd

بانوی هفت هزار ساله تهران رونمایی شد
امین خسروشاهی
رونمایی از اسکلت بانوی هفت هزار ساله تهران در موزه ایران باستان

اسکلت بانوی هفت هزار ساله تهران در محل موزه ملی ایران با حضور سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ این اسکلت که به همراه یک ظرف سفالی سالم، قطعات سفال و چند قطعه سنگ کشف شده در یکی از سالن های بخش پیش از تاریخ موزه ملی ایران در معرض دید عموم گذاشته شده است.

در این نمایشگاه که به مدت 50 روز ادامه دارد 29 ابزار سنگی شامل 17 قطعه متعلق به 8 هزار و 500 سال پیش و ابزارهای سنگی هم دوره با زن 7 هزار ساله به نمایش گذاشته شده که از جمله این اشیا می توان به ظرف سالمی که بالای سر بانوی 7 هزار ساله پیدا شد اشاره کرد.

"محمد اسماعیل اسماعیلی جلودار" سرپرست گروه باستان شناسی در برنامه پژوهش باستان شناسی در جنوب بازار تهران در جریان بازدید بهشتی و سایر مدعوین از اسکلت و اشیای کشف شده مراحل مختلف کاوش تا رسیدن به اسکلت بانوی 7 هزار ساله و مراحل بعد و کشف بقایای اسکلت را بیان کرد.

او گفت: تاکنون قدیمی ترین بقایای باستانی شناسایی شده در شهر تهران به تپه های قیطریه و حدود 3 هزار سال پیش اختصاص داشت، این در حالی است که کاوش در خیابان مولوی حدفاصل میدان های محمدیه تا قیام به کشف آثار متنوع و پرشمار زیر سطحی زیادی انجامید.

به گفته این باستان شناس، آثار به دست آمده از این کاوش، شامل قطعات فراوان سفال های ساده و لعابدار از دوره های صفوی و قاجار، مصالح آجری، سنگی و تزئینات کاشیکاری، اشیای استخوانی و تکه ظرف های شیشه ای است.

او گفت: باستان شناسان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و گروه باستان شناسی دانشگاه تهران در قالب هیاتی پژوهشی نظارت بر روند اجرای عملیات عمرانی و مستندسازی شواهد گذشته و پیگردی آثار تاریخی و گمانه زنی باستان شناختی در محورهای تعیین شده را بر عهده داشتند.

او اعلام کرد، پس از انجام آزمایش ها و اقدامات حفاظتی نسبت به آثار به دست آمده، اقدامات متخصصان برای حفاظت و انتقال تدفین پیش از تاریخی به موزه ملی ایران و نمایش عمومی آن انجام شد.

حمیده چوبک رئیس پژوهشکده باستان شناسی در مراسم رونمایی از بانوی 7 هزار ساله به مطالعات ژنتیکی و تاریخ گذاری در آزمایشگاه حفاظت و مرمت اشاره کرد. به گفته او، مطالعات آزمایشگاهی که در آزمایشگاه حفاظت و مرمت صورت گرفته، تاریخ گذاری باستان شناسان را تایید کرده است.

پس از منتفی شدن ساخت سایت موزه در محل کشف اسکلت توسط شهرداری چند تن از باستان شناسان عضو پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با انجام حفاری هایی راه سفر بانوی 7 هزار ساله تهران به موزه ملی را هموار کردند.

مسئولان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تمام ریسک هایی که در انتقال زن 7 هزار ساله وجود داشت و شرایط نامناسب نگهداری آن سبب شد که نهایتا بر انتقال موقت آن به موزه ملی متفق القول شوند.

باستان شناسان با انجام اقدامات علمی موفق به آزادسازی اطراف اسکلت شدند و پس از آن حفاظت گران پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی با عملیات سخت و طاقت فرسا کار انتقال اسکلت به موزه ملی را بر عهده داشتند.

فتح الله نیازی کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت درباره اقدامات حفاظتی و انتقال اسکلت بانوی 7 هزارساله تهران از محل کشف در خیابان مولوی به موزه ملی این اقدامات را شامل بررسی اولیه حفاظتی، استحکام بخشی و ثبت اولیه اسکلت، خاک اطراف آن، طراحی و ساخت منطقه حفاظتی موقت در محل کاوش، جداسازی و انتقال اسکلت به موزه ملی ایران، بررسی شرایط نگهداری و ضدعفونی قبل از نمایش اثر در موزه ملی اعلام کرد.

پرستو عرفان منش مسئول آزمایشگاه فرسودگی زیستی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پیشتر در رابطه با مطالعات آنتروپولوژی به منظور تشخیص جنس و بررسی آسیب های وارده بر اسکلت گفته بود: در ابتدای امر مطالعات Xray برای بررسی شکستگی ایجاد شده در ناحیه کتف مورد ارزیابی قرار گرفت که عفونت استخوانی را در بررسی ها نشان داد.

عرفان منش یکی از احتمالات مرگ بانوی 7 هزار ساله را همین عفونت استخوانی اعلام کرد.

برای مشاهده گالری عکس رونمایی از بانوی هفت هزار ساله تهران کلیک کنید.

دیدگاه ها

  • صادق 29 دسامبر 2015 - 23:20

    تاریخ تهران چند صد سال قدمت داره که تمدن هفت هزار ساله داشته باشه!!!!!؟؟؟؟؟
    فکر میکنم مثل بقیه این بانو برای ساختن شهری به نام تهران به آن سرزمین کوچ کرده

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1