رونمایی از ثبت ملی مراسم آق قویون در فهرست آثار معنوی کشور

28 دسامبر 2015 - 14:40 dsfr.ir/rd0h5

رونمایی از ثبت ملی مراسم آق قویون در فهرست آثار معنوی کشور
میراث آریا
رونمایی از ثبت ملی مراسم آق قویون

لوح ثبت ملی مراسم آق قویون (آق آش) در فهرست آثار ملی و معنوی کشور به نام شهرستان آق قلا رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان؛ مراسم آق قویون (روز آق قلا) در سالن امام خمینی شهرستان آق قلا با حضور فرماندار آق قلا، مدیرکل میراث فرهنگی استان، شهردار و مدیران شهرستان و اولین شهردار شهر آق قلا برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در این راستا گفت: آیین آق قویون نشانه عشق و ارادت قوم ترکمن به پیامبر اکرم (ص) است که در ایام ربیع الاول در مناطق ترکمن نشین اجرا می شود.

ابراهیم کریمی افزود: آیین آق آش و یا آق قوین، از بهترین و متداول ترین آیین های سورانی رایج در بین ترکمن هاست و در واقع جشن 63 سالگی و جشن هم سن شدن با طول عمر مبارک حضرت محمد (ص) است و شاید در بین هیچ یک از فرقه های اسلامی وجود نداشته باشد.

وی اذعان داشت: این آیین دینی، سال های سال است که در بین تمامی ترکمن های جهان مرسوم و متداول است و در بین برخی از افراد طایفه های ترکمن، مثل جعفربای و ساحل نشینان دریای خزر، با نام آق آش و در بین برخی دیگر مثل آتابای و گوگلان، با نام آق قویون، معروف و مرسوم است.

کریمی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به این مهم و ثبت ملی این مراسم در فهرست آثار ملی و معنوی کشور، از ثبت ملی مراسم آق قویون (آق آش)  به نام شهرستان آق قلا رونمایی شد.

گفتنی است در این مراسم برنامه های متنوعی همچون مولودی خوانی (شعرخوانی توسط شاعر ترکمن) موسیقی سنتی توسط بخشی های ترکمن اجرا و پس از آن به قید قرعه به 9 نفر از سالمندان هر کدام به رسم یادبود جوایزی اهدا و در پایان از لوحه ثبت آق قویون رونمایی شد.

لازم به ذکر است این جشن که نمادی از رفتار شایسته و فاصله گرفتن از تیرگی ها و بدی هاست در گذشته همراه با مراسم های خاصی اجرا می شد و مردان ترکمن که به آق آش نائل می شدند، با ذبح گوسفندی سفید ولیمه می دادند و غذاهایی به رنگ سفید طبخ می کردند. جشن آق آش یا آق قویون از جشن هایی است که بین اقوام ترکمن از دیرباز تاکنون رایج بوده است.

آق قویون به معنای گوسفند سفید بوده و به آن معناست که برای قربانی کردن و ذبح از گوسفند سفید استفاده می شد. گرفتن این جشن نوعی خوش یمن و خوش صواب محسوب می شد و علت برگزاری این جشن را باید در فرهنگ ترکمن جستجو کرد. محتوا و شکل برگزاری آیین در همه جا یکی است و فرقی با هم ندارند، بنابراین این آیین اسلامی در نزد همه ترکمن ها با قداست و احترام خاص همراه است.

بر اساس این مراسم، هر فرد ترکمن، اعم از مرد و یا زن، در طول عمر خود همیشه آرزو می کند و دعا می کند که طول عمرش با طول عمر مبارک رسول الله برابر شود، یعنی سنش به 63 سالگی برسد و آن وقت او بتواند آیین آق قوین را برگزار کند.

این مسئله نشان دهنده ارادت خاص ترکمن ها به دین اسلام و شخص رسول الله است، که به عنوان پیامبر بر حق خدا مورد ستایش قرار می گیرد.

آیین آق آش یا جشن 63 سالگی یکی از مراسم مربوط با پیامبر (ص) است و هر ترکمن وقتی 63 ساله می شود به افتخار 63 سال زندگی پر ارج و با عزت پیامبر اکرم (ص) جشن بر پا می کند. در این مراسم، ریش سفیدها، آخوندها، طلبه ها و اقوام دور و نزدیک، دعوت می شوند.

ترکمن ها، با ذبح گوسفندی سفید ولیمه می دهند و غذاهایی به رنگ سفید طبخ شده و فردی که روز تولدش جشن گرفته می شود، به دست روحانی محل دُون می پوشد. دُون پیراهنی با دامن بلند است که تا زیر زانو می رسد و نشانه ای از پوشش حضرت رسول اکرم (ص) است. اگر ولیمه دهنده زن باشد چارقدی سفید بر سر او می اندازند.

این جشن نمادی است که افراد پس از این روز از بدی ها و تیرگی ها فاصله گرفته و رفتار شایسته ای در پیش می گیرند، همچنان که امروزه یافته های روانشناختی نشان داده است رنگ سفید، آرامش دهنده روح و روان آدمی و مظهر پاکی و صفا و صلح و دوستی بوده و در روایات اسلامی نیز بر استفاده از لباس هایی سفید رنگ تاکید شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1