در کاوش های باستان شناسی غارهای دره رودخانه سیروان صورت گرفت:

کشف آثار مربوط به هفتاد هزارسال پیش در کردستان

28 دسامبر 2015 - 14:20 dsfr.ir/kf8i5

کشف آثار مربوط به هفتاد هزارسال پیش در کردستان
میراث آریا
کاوش های باستان شناسی غارهای دره رودخانه سیروان

کاوش های باستان شناسی در غارها و پناهگاه های سنگی دره رودخانه سیروان در استان کردستان به کشف آثار شکارگران عصر سنگ و غارنشینان اولیه منجر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ فریدون بیگلری سرپرست تیم باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: کشف آثاری از چند دوره پارینه سنگی در کردستان نشان می دهد که شکارگران اولیه از پیش از 40 هزار سال پیش تا حدود 12 هزار سال پیش در دره رودخانه سیروان می زیستند.

بنا به گفته سرپرست این تیم باستان شناسی آثار یافت شده شامل ابزارهای سنگی، استخوان حیوانات شکار شده و بقایای اجاق است که مربوط به دوره های پارینه سنگی میانی، پارینه سنگی جدید  و فراپارینه سنگی است.

بیگلری افزود: این مجموعه غار و پناهگاه در امتداد رودخانه سیروان و نزدیک روستای ناو در شهرستان سروآباد واقع شده اند و کاوش های انجام شده در 3 مکان باعث کشف این بقایای مهم شده است.

او تاکید کرد: برای نخستین بار اطلاعات ارزشمندی از شیوه زندگی، شکار و فرهنگ های ابزارسازی این جوامع اولیه شکارگر و گردآورنده خوراک را در اختیار پژوهشگران قرار می دهد.

به گفته این باستان شناس یکی از یافته های مهم در این فصل از پژوهش های میدانی شناسایی و کاوش یک پناهگاه صخره ای بنام "مرو" با آثاری از دوره پارینه سنگی میانی است که احتمالا بین 40 تا بیش از 70 هزار سال قدمت دارد.

بیگلری گفت: بررسی های اولیه بقایای جانوری نشان می دهد که ساکنان این پناهگاه در کوهستان شاهو و ارتفاعات مشرف به دره سیروان به شکار بز کوهی و احتمالا قوچ می پرداختند که بقایای سنگواره آن ها با آثار سوختگی و شکستگی همراه با ابزارهای سنگی کشف شده است.

این باستان شناس افزود: با توجه به اینکه سنگواره انسان های این دوره در غارهای بیستون و شانیدر یافته شده، ساکنان این دوره منطقه نیز احتمالا ازنوع انسان نئاندرتال بوده اند که در حدود 40 هزار سال پیش نسل آن ها منقرض شده است.

به گفته بیگلری با انقراض این انسان، انسان هوشمند جدید وارد منطقه شده که آثار سکونت آن ها در 2 مکان دیگر درهمین ناحی یافت شده است.

کاوش های باستان شناسی غارهای رودخانه سیروان با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1