پیشنهاد ثبت 18 اثر استان گلستان در فهرست آثار ملی

27 دسامبر 2015 - 11:40 dsfr.ir/wl0l2

پیشنهاد ثبت 18 اثر استان گلستان در فهرست آثار ملی
پرشین استار
مراسم عروسی ترکمنی

18 اثر دیگر از میراث تاریخی، طبیعی، صنایع دستی و میراث معنوی استان گلستان جهت ثبت در فهرست آثار ملی کشور پیشنهاد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: با توجه به اهمیت ثبت میراث استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور، 18 اثر دیگر از این استان جهت ثبت پیشنهاد شد.

ابراهیم کریمی با اشاره به این آثار پیشنهادی افزود: رویشگاه درختان جنگلی سرکش، درختان کهنسال ارس دره حاجی آباد، رویشگاه پسته قازانقایه، رویشگاه درختان کهنسال سرخدار، پلاس دوزی، فن و شیوه ساخت زین، آلاچیق، مراسم های سنتی ترکمن (الشدرمه، کوشدپده، سویت قازان) و دوقوز (صندوقچه عروس و داماد)، غذاهای سنتی ترکمن (چکدرمه، قاتلاما، بولاماق)، جزیره آشوراده، اکبر جوجه و حلوا گردویی و همچنین مراسم سینه زنی کمر به کمر از آثار پیشنهادی است که برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور پیشنهاد خواهند شد.

رییس شورای ثبت این اداره کل بیان کرد: بررسی مقدماتی این 18 موضوع جهت تشکیل پرونده پیشنهادی ثبت در فهرست آثار ملی کشور صورت گرفته و پس از تایید نظریه اولیه کارشناسی نسبت به آماده سازی و تشکیل پرونده اقدام خواهد شد و سپس پرونده تکمیل و به دفتر ثبت آثار ارسال می شود.

او افزود: پس از تشکیل پرونده درصورت تایید نهایی این آثار پیشنهادی در شورای ثبت آثار و تعیین حریم، نسبت به ثبت ملی آثار اقدام خواهد شد. تا کنون 653 اثر استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در صورت تایید این 18 اثر، تعداد آثار ثبتی استان به 671 اثر افزایش خواهد یافت.

کریمی اظهار امیدواری کرد: با ثبت آثار فرهنگی، تاریخی، طبیعی، صنایع دستی و میراث معنوی این استان و معرفی هر چه بهتر این آثار، گام های ارزنده ای جهت حفظ و احیای این مواریث ارزشمند برداشته شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1