دیوار گلی شهر باستانی دارابگرد ترک برداشت

27 دسامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/yk4pz

دیوار گلی شهر باستانی دارابگرد ترک برداشت
payvand.com
دیوار گلی شهر باستانی دارابگرد در شهرستان داراب قرار دارد

فرونشست زمین موجب ایجاد شکافی به طول بیش از 50 متر در بستر خندق اطراف دیوار گلی شهر باستانی دارابگرد شده است.

به گزارش ایسنا؛ این شکاف در بخش مرکزی خندق، عمقی نزدیک به یک متر طول دارد. این فرونشست در ضلع شمالی و روبروی دروازه شمالی شهر باستانی دارابگرد به وجود آمده و در جهت های مختلف ادامه پیدا کرده که بیش ترین عمق آن مربوط به کف خندق است.

شکاف بوجود آمده به صورت ترک خوردگی تا دیواره این اثر باستانی پیش رفته و احتمال گسترش آن با طول و عمق بیشتر دور از ذهن نیست.

دارابگرد نام یکی از پنج شهرستان ایالت پارس در ایران قدیم بوده که به نام "دارابجرد" نیز معروف است. این شهر در فاصله 6 کیلومتری شهر داراب فعلی قرار گرفته و نخستین پایتخت سلسله ساسانیان و یکی از قدیمی ترین شهرهای باستانی ایران و جزو پنج شهر تاریخی استان فارس است.

قدمت این شهر به دوره هخامنشیان می رسد و نخستین شهر مدور فلات ایران محسوب می شود. پیرامون این شهر، دیوار مخروطی عظیمی از گل رس و سنگ و ملاط آهک ساخته شده که ارتفاع آن به بیش از 10 متر می رسد. با توجه به اهمیت این میراث گرانبهای تاریخی که قطعا یکی از بی نظیرترین آثار بجا مانده از دوران باستانی ایران به شمار می رود، توجه و تلاش در جهت حفظ آن یک ضرورت محسوب می شود.

فرونشست زمین از پدیده های نوظهور است که به عقیده برخی محققین در اثر برداشت بی رویه آب های زیرزمینی ایجاد می شود. این پدیده در نقاط مختلف کشور و استان فارس، به خصوص شهرستان داراب و روستای کوه سفید حادث شده و مهم ترین روش کاهش اثرات مخرب آن، اصلاح روش های آبیاری و جلوگیری از برداشت بی رویه و پایان دادن به برداشت آب از منابع زیرزمینی است.

1