9 اکتبر 2021 - 04:41
اتفاقی عجیب در صنعت هتل داری ایران

طراحی هتل در ایران رقابت را از هتل های شیکاگو و آنتالیا برد

26 دسامبر 2015 - 17:30 dsfr.ir/422pc

طراحی هتل در ایران رقابت را از هتل های شیکاگو و آنتالیا برد
ماهنامه سفر
طراحی هتل فرودگاهی امام

توافق هسته ای و اجرای برجام، موجی از امیدواری را در صنعت گردشگری ایران به وجود آورده است. فعالان اقتصادی امیدوارند در حاشیه اجرای برجام و بهبود جو روانی در مورد سفر به ایران، صنعت گردشگری کشور با رونق تازه ای همراه شود.

با این حال برخی گمانه زنی ها نشان می داد که صنعت هتل داری ایران به دلایل مختلف توان همراهی با دوران تازه را ندارد. اما به تازگی مجموعه  طراحی هتل هایی در ایران موفق شده در رقابت با هتل های بین المللی به عنوان برترین در جایزه بزرگ انجمن طراحان بین المللی انگلیس دست پیدا کند.

به گزارش صدای اقتصاد؛ این اتفاق در شرایطی رخ داد که هتل های شناخته شده بین المللی مانند هتل کمپینسکی چانگشا، هتل رفلز جاکارتا، هتل رایشهف هامبورگ، هتل ایبیس استایل ادینبورگ، هتل لی کمپوس روسین (فرانسه)، هتل لونا 2 اشتودیوس بالی، سویس هتل بدروم، لوبو هتل مانیل، هتل و زمین تنیس رینوم گایا آنتالیا، هتل اسپای سیکس سنس اسپانیا، هتل سنتی چرچ سوئیت انگلستان، هتل اپیکورین شیکاگو، هتل تایتانیک شیکاگو و هتل ویرجین شیکاگو  نیز در این رقابت شرکت داشتند.

این جایزه به عنوان یکی از معتبرترین جوایز بین المللی در زمینه طراحی هتل شناخته می شود. دریافت چنین نشانی از سوی خانم شیوا آقابابایی برای اولین بار توسط یک ایرانی در شرایطی رخ می دهد که همزمان با بهبود فضای بین المللی، امیدها به توسعه صنعت هتل داری در کشور زنده شده است.

بیش از یک هزار و 100 هتل در ایران فعالیت می کنند. در میان این هتل ها تنها 25 مورد با پنج ستاره از مهمانان خود پذیرایی می کنند. نزدیک به 75 هتل 4 ستاره نیز در کشور فعال هستند.

در همین حال فضای ایجاد شده، موجی از امید را به وجود آورده تا با رونق گردشگری در کشور، صنعت هتل داری نیز روند صعودی را پیش گیرد. این در شرایطی است که هتل داری ایرانی نیز منتقدانی دارد.

با این وجود حضور هتل های ایرانی در لیست برترین های دنیا، موجب شده تا نگاه  سرمایه گذاران به سمت صنعت هتل داری در ایران تغییر کند. صنعت هتل داری در ایران به دلیل یک دهه تحریم ها و کاهش حضور گردشگران خارجی متناسب با پتانسیل های گردشگری کشور رشد نداشته است. با این حال حضور هتل های ایرانی در فستیوال های بین المللی و کسب عناوین جدید موجب شده تا گمانه زنی ها در مورد تقویت صنعت هتل داری در کشور بیشتر شود.

به گزارش دنیای سفر؛ جایزه بین المللی "طراحی هتل و اماکن اقامتی 2015" در دو بخش بهترین رستوران فضای اقامتی و بهترین مرکز تندرستی (Spa) به سبب طراحی و اجرای شایسته فرودگاه بین المللی امام به شرکت مهندسین مشاور طرح و آفرینش تعلق گرفت. این جایزه در تاریخ پنجم تیرماه سال جاری در هتل اسپلندیدو (Splendido Hotel) شهر پورتوفینو جنوا ایتالیا به خانم شیوا آقابابایی آرشیتکت پروژه اعطا شد.

هتل بین المللی امام خمینی، نخستین هتل فرودگاهی ایران است. این هتل با مساحتی به وسعت 55 هزار متر مربع روبروی ترمینال مسافری فرودگاه امام واقع شده است و دارای 500 اتاق میهمان در دو گرید 4 و 5 ستاره با فضاهای خدماتی مشترک و فضاهای عمومی و میهمان پذیری مجزا می باشد که براساس استانداردهای بین المللی طراحی و اجرا شده است. معماری داخلی این هتل با بکارگیری رنگ‌های زنده در مقیاس وسیع در تضاد با سطوح خالص تیره و ترکیب نقوش ایرانی با سبکی مدرن از شاخصه های ارزنده این پروژه است که این پروژه را موفق به دریافت جوایز فوق نموده است.

مراحل طراحی و اجرای فرودگاه امام تحت نظارت تیم فنی اکور فرانسه، از معتبرترین زنجیره‌های بهره‌برداری هتل انجام شده است و اخذ تائیدیه در مراحل مختلف طراحی و اجرا از چالش‌هایی بوده که مهندسین ایرانی شاغل در پروژه با توانمندی قابل تقدیر در آن موفق بوده اند.

1