مدیرعامل جمعیت هلال احمر کرمان خبر داد:

پایان عملیات نجات کوهنورد گرفتار در ارتفاعات کوه هزار

26 دسامبر 2015 - 12:10 dsfr.ir/ij6n2

پایان عملیات نجات کوهنورد گرفتار در ارتفاعات کوه هزار
گروه کوهنوردی اماوند کرمان
قله هزار در زمستان

عملیات جستجو و نجات کوهنورد مشهدی مفقود شده در ارتفاعات کوه هزار راین کرمان از سوی امدادگران این جمعیت، پس از پنج روز تلاش پایان یافت.

"مدیرعامل جمعیت هلال احمر کرمان"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، «علی گنج کریمی» با اشاره به این که به شهروندان توصیه می شود در هنگام کوهنوردی در زمستان توصیه های ایمنی را رعایت کنند، افزود: کوهنوردی در فصل زمستان تفاوت های بسیاری با کوهنوردی در سایر فصول دارد، در زمستان بدون پوشاک مناسب، وسایل کافی و دارا بودن حداقل تجربه هم چنین بدون همسفر ورزیده و یا مربی و راهنما اقدام به اجرای برنامه های مشکل و صعود نکنند.

وی تصریح کرد: در کوه هایی از قبیل کوه هزار راین اکثر مسیرهای معمولی و ساده در زمستان یخ زده و لغزنده است بنابراین کوهنوردان باید در محاسبات خود پیش بینی وقایع و موانع را داشته باشند. کوهنوردان هم چنین باید در برنامه های زمستانی حساب سوخت، غذا و پوشاک اضافی را به طور دقیق داشته باشند، چون شب زمستان طولانی، سرد و خسته کننده است.

گنج کریمی با اشاره به مفقود شدن کوهنورد مشهدی در کوه های هزار راین، گفت: متأسفانه این کوهنورد 21 ساله مشهدی هیچ گونه تجهیزات زمستانی کوهنوردی با خود نداشته است.

وی با بیان این که کوه هزار در استان کرمان که در بخش راین در جنوب این شهرستان قرار دارد و بلندترین قله استان کرمان با ارتفاع 4501 متر و 900 متر مربع مساحت است، تصریح کرد: برای صعود زمستانی کوهنوردان در این کوه استفاده از امکانات و وسایل ایمنی ضروری است.

گنج کریمی از پایان عملیاد نجات کوهنورد مشهدی مفقود شده در ارتفاعات کوه هزار راین خبر داد و گفت: امدادگران و نجات گران تخصصی کوهستان جمعیت هلال احمر کرمان به دنبال تماس والدین محمد عباسی نژاد کوهنورد مشهدی مبنی بر مفقود شدن فرزند خود در ارتفاعات کوه هزار راین، عملیات جستجو و نجات خود را از بامداد روز یکشنبه 29 آذر 1394 آغاز کردند.

وی خاطرنشان کرد: شورای عملیات هلال احمر کرمان عملیات جستجو و نجات را به مدت 5 روز انجام دادند اما این عملیات، پنجشنبه شب بدون رسیدن به نتیجه پایان یافت. 19 تیم تخصصی کوهستان به مدت پنج روز و در مجموع، 114 نفر عملیات جستجو و نجات را انجام دادند.

گنج کریمی با بیان این که در روز اول عملیات سه تیم تخصصی کوهستان برای یافتن کوهنورد گرفتار شده تلاش کردند، گفت: در روز دوم دو تیم از هیئت کوهنوردی و در روز سوم 13 نفر نجات گر و پنج نفر از هیئت کوهنوردی در قالب 5 تیم کار جستجوی کوهنورد مفقود شده را بر عهده داشتند.

وی با اشاره به این که دو نفر از نیروهای داوطلب محلی نیز در این 4 روز کار جستجو کوهنورد مفقود شده را انجام داده اند، تصریح کرد: هم چنین 2 تیم 5 نفره امداد و نجات هوایی به مدت 2 روز جستجو کوهنورد مشهدی مفقود شده را انجام دادند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر کرمان در 5 روز پیش برای عملیات جستجو و نجات، 13 دستگاه خودروی امدادی و 1 فروند بالگرد به مدت 2 روز را به کار گرفته شد.

گفتنی است؛ محمد عباسی نژاد اهل مشهد، قصد سفر به آبشار «هزار» از توابع شهر راین کرمان را داشته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1