ورود شترهای دوکوهانه از مغولستان به ایران

25 دسامبر 2015 - 08:00 dsfr.ir/1i1f6

ورود شترهای دوکوهانه از مغولستان به ایران
خبرگزاری تسنیم
شتر دوکوهانه

لوندگ پورسورن وزیر امور خارجه مغولستان در دیدار با محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران اظهار کرد: دولت ما از سطح روابط خود با ایران راضی است، به طوری که رئیس جمهور ما نیز در سال 2012 به ایران آمده و در مجموع اراده و تقویت روابط وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ لوندگ پورسورن با بیان اینکه ما به زودی چهل و پنجمین سال روابط خود با ایران را جشن می گیریم، افزود: البته ایران و مغولستان قرن هاست که با یکدیگر ارتباط دارند و ما علاقه مندیم که همکاری های خود در زمینه های مختلف از جمله بخش کشاورزی با ایران توسعه دهیم.

پورسورن ادامه داد: مغولستان در حالی که 3 میلیون جمعیت دارد، 70 میلیون راس دام دارد بنابراین ما ظرفیت زیادی برای سرمایه گذاری در بخش های دامپروری و کشاورزی داریم.

وزیر امور خارجه مغولستان یادآور شد که تا به امروز تعداد زیادی گوسفند به ایران صادر کرده ایم و امروز نیز درخواست های زیادی برای واردات این محصول از ایران وجود دارد.

وی یادآور شد: علاقه مند هستیم که مجوزهای دامپزشکی لازم را در این خصوص بین دو کشور امضا کنیم که با سفر وزیر جهاد کشاورزی به کشور ما می تواند نهایی شود.

پورسورن یادآور شد: کشور ایران شرایط نسبتا مشابهی از لحاظ زیست محیطی با کشور ما دارد به طوری که مناطق بیابانی زیاد و کمبود آب از جمله شاخص های زیست محیطی کشور ما است که ما علاقه مندیم از تجربیات مفید شما بهره بگیریم.

وزیر امور خارجه مغولستان اظهار داشت: وزیر محیط زیست ما نیز درخواست انتقال تجربیات ایران در بخش های زیست محیطی و کشاورزی دارد، همچنین از شرکت های کشاورزی نیز دعوت می کنیم که به کشور ما آیند.

وی با اشاره به دیدار خود با آقای ظریف وزیر امور خارجه ایران، گفت: در دیدار با آقای ظریف این موضوع مطرح شد که ایران از ظرفیت های قزاقستان، قرقیزستان و آمریکای لاتین برای کشت فراسرزمینی استفاده می کند که ما نیز می توانیم امکانات موردنیاز شما را در کشور خود دراختیار شما قرار دهیم.

پورسورن با اشاره به جمعیت کم این کشور تاکید کرد: با وجودی که جمعیت کشور ما 3 میلیون نفر است شما می توانید از شرایط منطقه ای ما برای صادرات به روسیه و چین استفاده کنید.

در ادامه این مراسم محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با اعلام آمادگی برای همکاری با مغولستان در تمام زمینه ها گفت: امیدواریم که امور قرنطینه ای دام و موافقتنامه های بهداشتی کمتر از یک ماه دیگر نهایی شده و طی مراسمی بین دو کشور مبادله شود.

حجتی با بیان اینکه ما بیش از نیم قرن تجربه مقابله با بیابان زدایی داریم و با جنگل و نهال کاری توانسته ایم اقدام به پایدارسازی کنیم، گفت: مبارزه با بیابان زدایی ایران در منطقه برندی شناخته شده است که توسط سازمان های بین المللی از جمله فائو مورد تایید و تقدیر قرار گرفته است.

وی یادآور شد: سازمان جنگل ها برای همکاری با شما در این زمینه نشست هایی داشته اند و امیدواریم که مبادلات تجربی و عملیاتی بین دو کشور ایجاد شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: 25 میلیون هکتار از اراضی بیابانی ما در معرض شن های روان بوده و هست و تعدادی از شهرهای ما در حاشیه کویر قرار دارند که با تثبیت نهال توانسته ایم شهرهای خود را از خطر شن های روان در امان نگه داریم.

حجتی در خصوص واردات شترهای دوکوهانه از مغولستان گفت: کشور مغولستان شترهای دوکوهانه خوبی دارد که امیدواریم بتوانیم برای کارهای تحقیقاتی و سازگاری آن ها با شرایط ایران مبادلاتی با این کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ایران بخشی از نیاز گوشت خود را از خارج تعیین می کند، گفت: ما آمادگی داریم که در صورت فراهم بودن شرایط لازم و برقرار بودن قرنطینه اقدام به واردات این محصول از مغولستان کنیم که با توجه به فاصه کمتر تحقق آن نیز برای ما به صرفه تر است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: ایران آماده صادرات خشکبار و میگوی خود به مغولستان دارد و در مجموع امیدواریم روابط دو کشور توسعه یابد.

حجتی درباره مشکلات حمل و نقل به مغولستان گفت: در صورتی که واردات گوشت از مغولستان افزایش یابد ما آمادگی لازم داریم تا با توسعه ماشین های یخچال دار برای واردات زمینی و همچنین حمل و نقل هوایی اقدام کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1