همزمان با نخستین یادبود زنده یاد مرتضی احمدی:

آلبوم موسیقی «صدای طهرون قدیم 3» در مجموعه سعدآباد رونمایی شد

23 دسامبر 2015 - 17:40 dsfr.ir/gn1n4

آلبوم موسیقی «صدای طهرون قدیم 3» در مجموعه سعدآباد رونمایی شد
ویدا موزیک
صدای طهرون قدیم 3 با صدای مرتضی احمدی

آلبوم موسیقی «صدای طهرون قدیم 3» همزمان با نخستین مراسم یادبود زنده یاد مرتضی احمدی در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه سعدآباد؛ نخستین مراسم یادبود «مرتضی احمدی» هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر و تلویزیون و رونمایی از آلبوم موسیقی «صدای طهرون قدیم 3» با حضور، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی و یوسف منصورزاده مدیر مجموعه سعدآباد و جمعی از هنرمندان سینما، رادیو و تلویزیون و جمع کثیری از علاقمندان این هنرمند شامگاه سه شنبه یکم دی ماه در مجموعه سعدآباد برگزار شد.

یوسف منصورزاده مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در ابتدای این مراسم که با اجرای فرزاد حسنی همراه بود در سخنانی توضیح داد: از اینکه یک روز بعد از آیین سنتی شب یلدا میزبان شما هنرمندان بزرگوار برای برگزاری مراسم بزرگداشت و آیین رونمایی آلبوم «صدای طهرون» زنده  یاد مرتضی احمدی هستیم، بسیار خوشحالیم. به اعتقاد من بزرگداشت یک هنرمند، بزرگداشت یک فرهنگ و همه ارزش های معنوی جامعه است و امشب این افتخار نصیب مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد تهران شده که از یک شخصیت بزرگ فرهنگی تجلیل شود.

وی ادامه داد: لازم است که این نشست ها و مراسم با پیام عمیق تر و گسترده تر در جامعه ما مطرح شود و در قالب مراسم تاثیرگذار به مخاطبان ارائه شود. به هر ترتیب آثار ارزشمند استاد احمدی در میان همه اقشار جامعه دارای محبوبیت فراوانی است و یقین دارم که کارهای فراوان این هنرمند فقید عرصه سینما، تئاتر و موسیقی همیشه جاودانه می ماند. امیدوارم هنرمندان دیگر نیز بتوانند با همین سبک و سیاق زندگی کنند و آثار بزرگی را در عرصه فرهنگ و هنر این سرزمین ثبت کنند.

در بخش دیگر این بزرگداشت و رونمایی، بابک چمن آرا مدیر مرکز موسیقی بتهوون و نشر آوای خورشید با اشاره به پروسه صدور مجوز آثار زنده یاد مرتضی احمدی در قالب مجموعه آلبوم های «صدای طهرون»، گفت: ما در سال 88 به مدت هفت ماه هفته ای سه روز موفق به ضبط 107 قطعه از آثار زنده یاد مرتضی احمدی پیرامون «طهران قدیم» شدیم که خوشبختانه در سال 89 مجموعه اول مجوز خود را دریافت کرد و به تبع آن مجموعه دوم نیز وارد بازار موسیقی شد. به هر ترتیب با وجود تمام سختی هایی که در این زمینه داشتیم، موفق شدیم مجموعه های سوم، چهارم و پنجم «صدای طهرون» را دریافت کنیم و برای انتشار، اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی افزود: به خودمان قول داده بودیم که سال گذشته و در زمان حیات استاد احمدی نسبت به انتشار آلبوم «صدای طهرون 3»، اقدامات لازم را انجام دهیم، اما متاسفانه این امر میسر نشد تا اینکه سال گذشته در چنین روزهایی استاد احمدی از میان ما رفت و ما هم دل و دماغی برای انتشار این آلبوم نداشتیم تا اینکه با در نظر گرفتن تجربه 2 آلبوم گذشته و حضور بهرنگ بقایی که غلط های ما را می گرفت، موفق شدیم که مجموعه سوم آلبوم «صدای طهرون» را منتشر و در این شب یلدا، از آن به صورت رسمی رونمایی کنیم.

چمن آرا بیان کرد: اگرچه مرتضی احمدی در شب یلدا از پیش ما رفت، اما می توانم به این موضوع اشاره کنم که مرتضی احمدی در شب یلدا به خانه همه ما رفت و باعث شد تا بخشی از فرهنگ یلدا و طهران قدیم در دل و ذهن همه ما باقی بماند. به هر ترتیب ما در تلاشیم تا مجموعه های چهارم و پنجم «صدای طهرون 3» در سال های 95 و 96 نیز منتشر شود.

مدیر مرکز موسیقی بتهوون در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: من می خواهم به بهانه برگزاری این مراسم پیشنهادی را مطرح کنم و اگر این امکان وجود داشت، قول مساعد آن را از مسئولان بگیرم. اینکه پیشنهاد می کنم در آینده ای نزدیک، خانه فرهنگ طهران را تاسیس کنیم و این مکان را با نام «مرتضی احمدی» نامگذاری کنیم. من قول می دهم که این خانه فرهنگ، بار مالی برای کسی نداشته باشد چرا که حاضرم بخشی از هزینه های آن را تامین کنم و این قول را بدهم که این خانه فرهنگ بتواند علاوه بر معرفی تمام عناصر فرهنگی طهران قدیم و حفظ آن، به موضوع درآمدزایی نیز فکر کند.

در ادامه این مراسم، احمد محیط طباطبایی مدرس و پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی با اشاره به رونمایی از تمبر زنده یاد مرتضی احمدی که در این مراسم انجام گرفت، گفت: تفاوت تمبر با اسکناس و موارد مشابه آن، این است که این عناصر ارزش های مادی حکومت ها هستند اما تمبر، تصویری از هویت فرهنگی و هنری یک سرزمین است که منتشر می شود.

وی گفت: مرتضی احمدی بخشی از هویت ملی و میراث فرهنگی ما بوده که همواره متاثر از طهران قدیم از دست رفته، ابراز تألم و تاثر می کرد اما من می خواهم اینجا به نکته ای اشاره کنم؛ اینکه آیا این طهران از دست رفته، همان اِشکنه و مواردی از این دست است یا نه این طهرانی بودن است که از دست رفته؟ ما عدم وجود طهرانی بودن را در فرهنگ خود می بینیم و به همین جهت است که ثبت میراث ملموس این ناحیه جغرافیایی از کشورمان اهمیت زیادی پیدا می کند.

محیط طباطبایی در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به صحبت های بابک چمن آرا درباره پیشنهاد تاسیس خانه فرهنگ طهران، توضیح داد: خوشبختانه با اقداماتی که از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صورت گرفته، «خانه اتحادیه» خریداری شده و قرار است با عنوان «مکتب طهران» معرفی شود که قرار است در این مکان فعالیت های فرهنگی و هنری در تمام شاخه ها به منظور معرفی فرهنگ طهران ارائه شود.

رونمایی از تمبر زنده یاد مرتضی احمدی در حضور خانواده این بازیگر فقید، رونمایی از آلبوم «صدای طهرون 3» توسط مرکز موسیقی بتهوون و نشر «آوای خورشید»، پخش قسمت هایی از فیلم مستند «چنارستان» به کارگردانی هادی آفریده، اجرای زنده ترانه های ضربی خوانی با هنرمندی بهرنگ بقایی و علی رحیمی روی صدای مرتضی احمدی، پخش کلیپی از حضور زنده یاد مرتضی احمدی و عزت الله انتظامی در تئاتر پارس واقع در خیابان لاله زار و پخش بخشی از مصاحبه تصویری با زنده یاد مرتضی احمدی از دیگر بخش های این مراسم بود.

سعید پورصمیمی، جمشید گرگین، بهروز بقایی، مزدا انصاری، مانی جعفرزاده، رامین بهنا، محمد پنجعلی، علیرضا تابش، محمدرضا زادمهر، نگار خارکن، سروش صحت، یغما گلرویی، علی رحیمی، رسول صادقی، عباس غفاری، سولماز غنی و ... از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

در بخش هایی از برنامه داریوش اسدزاده و علیرضا خمسه خاطراتی از زنده یاد مرتضی احمدی تعریف کردند.

در ادامه مراسم «بهرنگ بقایی» نوه مرتضی احمدی و «علی رحیمی» به اجرای موسیقی پرداختند.

پخش چهار کلیپ از جمله خاطره گویی مرتضی احمدی و عزت الله انتظامی، کلیپ ضربی خوانی به بیان مرتضی احمدی و بخش هایی از مستند «چنارستان » ساخته هادی آفریده و همچنین رونمایی از تمبر این هنرمند زنده یاد از بخش های این مراسم بود.

در پایان از مدعوین به یاد تهران قدیم به سبک شب یلدای تهرانی پذیرایی شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1