ثروت خفته در میان دشت

23 دسامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/ne16l

ثروت خفته در میان دشت
تابناک
کاروانسرای میان دشت

اگر تجربه سفر زمینی را به مشهد داشته باشید، تقریبا در میانه جاده تهران-مشهد مجموعه عظیمی وجود دارد که جدا از قدمت و ارزش تاریخی، حدود دو سالی است به عنوان یک مرکز اقامتی-گردشگری شناخته می شود.

در فاصله 42 کیلومتری شرق میامی کاروانسرای میان دشت قرار دارد. مجموعه ای عظیم  که از سه کاروانسرای متصل به هم که یکی در دور صفوی و دو تای دیگر در دوره قاجار ساخته شده است. در این مجموعه بزرگ سه آب انبار، یک حمام، چاپارخانه و تلگراف خانه نیز وجود دارد.

این مجموعه ارزشمند تاریخی که در تاریخ 14 شهریور 1336 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، از موقعیت و امکانات خوبی برخوردار است که می توان به عنوان یکی از قطب های گردشگری شرق کشور روی آن حساب باز کرد.

ظرفیت های گردشگری کاروانسرای میان دشت

- مکان بسیار مناسب برای اقامت، پذیرایی، خرید و رفع خستگی مسافران و زوار امام رضا (ع)
- قرار داشتن در فاصله 100 متری از اتوبان اصلی تهران-مشهد
- فضای بسیار بزرگ این مجموعه که به عنوان بزرگ ترین مجموعه کاروانسراهای ایران محسوب می شود
- نزدیکی به فرودگاه شاهرود
- وجود جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرهای شاهرود و میامی که در نزدیکی این کاروانسرا قرار دارند؛ مکان هایی مانند مناطق حفاظت شده خوارتوران در جنوب و منطقه حفاظت شده خوش ییلاق در شمال آن که از طبیعتی زیبا و گونه های گیاهی و جانوری خاصی برخوردار است، کاروانسراهای میامی، صدر آباد، الحاک، عباس آباد و سپنج، مسجد جامع و آرامگاه ابن یمین فرومدی (شاعر معروف و قطعه سرای فارسی)، آرامگاه شیخ حسن جوری (رهبر قیام سر به داران)، رمل های ماسه ای رضاآباد، دشت شقایق ها و آفتابگردان های کالپوش، جنگل های ابر، قطری و اولنگ، کویر دوشاخ عباس آباد، مجموع تاریخی بسطام و آرامگاه های امامزاده محمد (ع) و بایزید بسطامی (عارف نامی ایرانی)، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، آبشار تنگه داستان مجن، بازار قدیمی، مساجد و موزه های شاهرود و میامی
- امکان رصد آسمان شب کویر و ستاره شناسی برای تورهای گردشگری و تخصصی
- امکان ایجاد بازارچه های صنایع دستی منطقه و فروشگاه های مختلف به علت وجود فضاهای تفکیک شده در کاروانسرا
- امکان شترسواری، صحرانوردی و گشت های سافاری به علت وجود مناطق کویری اطراف
- آماده بودن زیرساخت های اولیه نظیر آب، برق، گاز و تلفن به علت موقعیت مناسب مکانی

با وجود تمام این ظرفیت های ذکر شده و  مرمت های صورت گرفته در سال های اخیر و امکانات و برنامه های بسیاری که ظاهرا در این کاروانسرا تدارک دیده شده است اما متاسفانه به خاطر برخی از ضعف های مدیریتی و بی تدبیری های به عمل آمده، آنطور که در شأن و ظرفیت این مجموعه است از آن بهره برداری نمی شود.

ساخت مجموعه پذیرایی و اقامتی در نزدیکی این محل که هم اکنون آماده بهره برداری است، خدمات ضعیف پذیرایی، نبود امکانات رفاهی و سرویس دهی مناسب، ضعف در اطلاع رسانی صحیح چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی، نبود راهنمای گردشگری در محل و برخورد غیرکارشناسانه با مراجعان از عمده ضعف های این کاروانسرای با ارزش است که باید هرچه سریع تر با رفع سوء مدیریت ها و برنامه ریزی صحیح برطرف و بهترین درآمد و اشتغال زایی را در درجه اول برای مردم منطقه و در مرحله بعد برای گردشگری کشور ایجاد کرد.

در یک کلام، کاروانسرای میاندشت، گوهری گران قیمت در منطقه است که در صورت بی توجهی، عواقب عدم استفاده از این سرمایه پر سود بر گردن نهادهای زیرربط و از همه مهم تر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تبیان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1