سخنگوی سازمان ثبت احوال:

2 میلیون ایرانی کارت ملی ندارند

23 دسامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/by1bz

2 میلیون ایرانی کارت ملی ندارند
مرضیه موسوی
کارت ملی هوشمند

سخنگوی سازمان ثبت احوال 2 میلیون ایرانی را فاقد کارت ملی اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، محمد ابراهیم طریقت در نشست خبری با اشاره به اینکه در حال حاضر یک سوم جمعیت کشور شناسنامه جدید مکانیزه دارند، تصریح کرد: از سال 85 به متولدین جدید و همچنین برای افراد 15 سال به بالا شناسنامه جدید صادر شده است.

به گفته وی در احکام برنامه ششم توسعه، الزام عدم استفاده از کپی اطلاعات قدیمی افراد در نظر گرفته خواهد شد تا مردم دچار مشکل نشوند.

وی گفت: افرادی که به هر دلیل تاکنون هیچ کارت شناسایی دریافت نکرده اند می توانند برای دریافت کارت هوشمند به دفاتر و ادارات ما مراجعه و برای آن ها کارت هوشمند صادر شود. این افراد می توانند با شناسنامه خود برای دریافت کارت هوشمند مراجعه کنند و در صورت نداشتن شماره ملی خود نیز با استعلامی، این شماره در اختیار آن ها قرار بگیرند.

طریقت با اشاره به اینکه 160 هزار پایگاه به ثبت نام متصل هستند، افزود: سازمان ها و دستگاه های اجرایی مختلف از اطلاعات موجود در پایگاه جمعیتی ثبت احوال می توانند برای تشخیص هویتی افراد استفاده کنند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال به طولانی بودن صدور کارت ملی هوشمند اشاره کرد و گفت: دقت زیاد در صدور کارت هوشمند به لحاظ احراز و تصویر هویت، زمان صدور کارت تاکنون به دو ماه می رسیده اما سعی داریم با تجهیزات کافی، این زمان را به 3 هفته کاهش دهیم.

وی گفت: با استفاده از کارت هوشمند، امکان تخلف وجود ندارد و همچنین به شناسایی در فضای مجازی کمک می کند.

طریقت به آمارهای سازمان فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ضریب نفوذ استفاده از تلفن همراه در کشور به 115 درصد رسیده است و همچنین 14 میلیون نفر عضو شبکه تلگرام هستند که 82 درصد این کاربران زیر 18 سال سن دارند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال تاکید کرد: هر فردی که شناسنامه وی مخدوش شده است می تواند در همان روز به دفاتر ثبت احوال مراجعه و مشکلش را حل کند مگر اینکه احراز شود که خلافی انجام شده است که در این صورت باید در مدت زمان طولانی تر رسیدگی شود.

وی در مورد تعرفه های کارت هوشمند تصریح کرد: 17 هزار و 200 تومان تعرفه قانونی مجلس برای صدور کارت هوشمند ملی است که به حساب خزانه واریز می شود که البته این تعرفه ها برای خدمات مختلف و همچنین در استان های مختلف، متفاوت است و از سوی دیگر دفاتر پیشخوان و خدمات پستی نیز کارمزدی برای خدمات خود دریافت می کنند که این کارمزدها در کمیسیونی در وزارت کشور تعیین شده است.

طریقت گفت: اخیرا مشاهده شده که عده ای سودجو با مراجعه به منازل، اقدام به دریافت وجه نقد از مردم برای کارت هوشمند کرده اند که این موضوع به هیچ عنوان از سوی ثبت احوال انجام نشده و غیرقانونی است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال با تاکید بر اینکه تاکنون 5 میلیون نفر برای دریافت کارت هوشمند مراجعه کرده اند، گفت: 90 درصد این افراد کارت های هوشمند را گرفته و مابقی نیز به زودی دریافت می کنند.

وی با اشاره به اینکه تا پایان سال صدور کارت های هوشمند را به 7 میلیون می رسانیم، اظهار داشت: برای سال آینده نیز پیش بینی کردیم که 15 تا 20 میلیون کارت صادر شود.

به گفته طریقت، کارت اولی ها و 15 سال تمام ها و افرادی که برای آن ها کارت صادر می شود فقط کارت هوشمند دریافت می کنند و البته افرادی که قصد اصلاح اسناد هویتی خود را دارند نیز برایشان کارت هوشمند صادر خواهد شد.

وی گفت: فعلا برنامه ای برای پوشش فراگیر مردم برای دریافت کارت هوشمند ملی نداریم و برنامه ما این است که ابتدا گروه های سنی جوان، کارت دریافت کنند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال همچنین اظهار داشت: تمامی کارت های ملی که مهلت آن ها به اتمام رسیده بر اساس مصوبه هیئت وزیران تا سال 95 کارت های آن ها تمدید خواهد شد.

وی در مورد هرم سنی کشور نیز گفت: 23/4 درصد (17/5 میلیون نفر) افراد زیر 15 سال، 31/5 درصد (23/7 میلیون نفر) جوانان 15 تا 29 سال، 39/3 درصد (29/5 میلیون نفر) میانسالان 30 تا 64 سال و همچنین 5/7 درصد (4/2 میلیون نفر) سالمندان 65 سال و بیشتر را تشکیل می دهند.

طریقت به تغییر نام نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در این مدت 26 هزار و 670 تغییر نام و 47 هزار و 905 تغییر نام خانوادگی ثبت شده است که بیش ترین فراوانی نام ها مربوط به اسامی امیرعلی، امیرحسین و محمد برای پسران و فاطمه، زهرا و نازنین زهرا برای دختران بوده که در مقایسه با سال قبل تغییر نداشته است اما دو اسم حلما و آیلین در رتبه 9 و 10 اسامی دختران قرار گرفته که نسبت به گذشته جدید است.

وی از ثبت روز ملی جمعیت در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: 30 اردیبهشت ماه روز ملی جمعیت نامگذاری شده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال به آمار 9 ماهه امسال اشاره کرد و ادامه داد: در این مدت یک میلیون و 189 هزار و 367 مورد ولادت به ثبت رسیده که 611 هزار و 144 پسر و 578 هزار و 323 نفر نیز دختر بوده اند و در هر ساعت 180 ولادت به ثبت رسیده است. به گفته وی  آمار ولادت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 4/5 درصد رشد داشته است.

طریقت به آمار وفات نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در 9 ماهه امسال 277 هزار و 914 مورد وفات به ثبت رسیده است که 156 هزار و 177 مورد مردان و 121 هزار و 737 مورد فوت، مربوط به زنان بوده است و در هر ساعت 42 واقعه وفات به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 18 درصد کاهش داشته اما این کاهش واقعی نیست.

سخنگوی سازمان ثبت احوال به آمار ازدواج نیز اشاره کرد و گفت: 520 هزار و 240 واقعه ازدواج در 9 ماهه امسال به ثبت رسیده که 427 هزار و 417 مورد شهری و نزدیک به 92 هزار و 823 مورد روستایی بوده است که به طور میانگین 3/4 درصد کاهش را نشان می دهد.

وی افزود: همچنین طی این مدت 122 هزار و 340 طلاق به ثبت رسیده که 109 هزار و 802 مورد در مراکز شهری و 12 هزار و 538 مورد نیز در مناطق روستایی بوده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل 4/3 درصد افزایش داشته است.

طریقت با بیان اینکه در هر ساعت 18 طلاق و روزانه 443 طلاق به ثبت رسیده است، گفت: بیش ترین طلاق ثبت شده در 9 ماهه امسال مربوط به مردان 25 تا 29 سال و همچنین زنان 25 تا 29 سال بوده است و بیش ترین ازدواج ها نیز مربوط به مردان 25 تا 29 سال و زنان 20 تا 24 سال به ثبت رسیده است.

به گفته طریقت 14 درصد طلاق ها در یک سال اول زندگی و 49 درصد نیز در 5 سال اول زندگی ثبت شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1