19 اکتبر 2019 - 13:39
حمیده چوبک در همایش پژوهش های باستان شناسی حوضه آبگیر سد سیمره:

سیمره یکی از مهم ترین چشم اندازهای باستان شناسی کشور است

22 دسامبر 2015 - 17:50 dsfr.ir/cq7e7

سیمره یکی از مهم ترین چشم اندازهای باستان شناسی کشور است
میراث آریا
حمیده چوبک رئیس پژوهشکده باستان شناسی

همایش پژوهش های باستان شناسی حوضه آبگیر سد سیمره با حضور مقام های میراث فرهنگی، وزارت نیرو، ریاست جمهوری و باستان شناسان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ رئیس پژوهشکده باستان شناسی در مراسم گشایش همایش پژوهش های باستان شناسی حوضه آبگیرسد سیمره گفت: حوزه فرهنگی سیمره یکی از حوزه های زیستی مدیریت شده و از شاخص ترین و مهم ترین چشم اندازها و پهنه های ارزشمند طبیعی و باستان شناسی کشور است که در روند توسعه و سدسازی به خطر افتاد و بخش عمده ای از آن از بین رفت.

حمیده چوبک در این مراسم که جمعی از مقام های میراث فرهنگی، وزارت نیرو، ریاست جمهوری، باستان شناسان و فرهیختگان حضور داشتند افزود: هرچند که با تفاهم و تعامل و گفت و گویی که بر پایه خرد و تدبیر بین دستگاه های کشور "پژوهشگاه میراث فرهنگی و وزارت نیرو" برقرار شد، پس از وقفه ای امکان دوباره فعالیت باستان شناسی در حوزه سد سیمره فراهم شد.

وی اظهارداشت: پژوهشکده باستان شناسی به عنوان متولی پژوهش های باستان شناسی کشور با هدایت اندیشمندانه ریاست پژوهشگاه آقای بهشتی با تعریف و رویکردی تازه کوشش دارد بر پایه وظیفه و موارد قانونی صریح و روشن و نیز بر پایه توصیه های منشورهای جهانی حفاظت میراث فرهنگی، با راهکار حفاظت پیشگیرانه و شناخت میراث باستان شناسی را در مقیاس کلان و جامع مدیریت کند. همایش پیش رو با موضوع "کاوش های نجات بخشی در حوضه آبریز سد سیمره" و انتشار نتایج کاوش ها به همراه نمایشگاهی از آثار به دست آمده بخشی از این برنامه ریزی است.

چوبک تاکید کرد: با کاوش های هرچند شتابزده و ناکافی سیمره داده ها، داشته و دانسته های ارزنده ای به مطالعات باستان شناسی این حوزه و کشور افزوده شد.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی در ادامه گفت: مجموعه یافته هایی که بخشی از آن در نمایشگاه ارائه شده گوشه ای از دارایی ها و اسناد هویت حاشیه مرزهای غربی این سرزمین را پیش روی قرار می دهد که نشان از یکپارچگی سیمای این دره حاصلخیز و سرسبز با تطور فرهنگی از دوران فراپارینه سنگی، نوسنگی مفرغ، آهن و دوران تاریخی تا دوران اسلامی در زیستگاه ها و شهرها در دامنه زاگرس و کرانه رود آرام سیمره است که روابط و داد و ستد با درون و برون سرزمین داشته اند.

به گفته وی، بخشی از این بایگانی ثروت ملی در روند توسعه عمرانی به زیر آب فرو رفته و این یافته ها تنها یادگار و یادمانی از گمشدگان و از دست رفته ها است.

وی با ابراز امیدواری برای تبدیل سیمره به سایت موزه گفت: امیداست با تداوم پژوهش ها و کاوش ها در گستره پهنه فرهنگی سیمره با همکاری وزارت نیرو گامی تازه و پیشرفته در مدیریت، آمایش و توسعه کشور آزمون و ترویج شود.

چوبک در پایان گفت: با توجه به نقش استراتژیک میراث فرهنگی به عنوان زیرساخت های توسعه و آمایش سرزمین، چشمداشت ما از برآیند این همایش تداوم همکاری در زمینه پژوهش های کافی، حفاظت، احترام و پذیرش قانون و ضوابط و سرمایه گذاری دراین حوزه برای حفظ منافع ملی و مصلحت نظام است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1