موسیقی در خدمت محیط زیست

22 دسامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/n27zh

موسیقی در خدمت محیط زیست
ریتم نو
اجرای «شب باران عشق» به رهبری فرهاد هراتی

نشست خبری کنسرت «زمین مقدس» به رهبری و آهنگسازی فرهاد هراتی و با اجرای گروه کر نامیرا صبح روز 30 آذرماه در محل موسسه فرهنگی هنری جهان اندیش مهر جوان برگزار شد.

به گزارش آنا، در این نشست سید محسن روحانی مدیر پروژه بین المللی زمین مقدس همراه با فرهاد هراتی رهبر و آهنگساز گروه کر نامیرا به بیان جزئیات برگزاری کنسرت زمین مقدس پرداختند.

در ابتدای نشست روحانی با تشکر از حمایت جوامع مختلف هنری و ورزشی گفت: «جامعه هنری، ورزشی و سایر دوستانی که دغدغه محیط زیست را دارند همراه ما شدند تا اتفاق بزرگی را رقم بزنیم. با توجه به شرایط زیست محیطی هر یک از عناصر دخیل (متولیان سیاسی، NGO ها و…) به سهم خود مشغول انجام فعالیت های اساسی هستند و زمین مقدس به عنوان نماینده جامعه هنری در موضوعات زیست محیطی مطرح شده است.»

وی ادامه داد: «همانطور که می دانید امروز مدارس به دلیل آلودگی هوای تهران تعطیل بودند، از طرفی سهم بارندگی شهر ما 1/3 میانگین بارش دنیا است. حتی در اجلاس پاریس که با کنسرت زمین مقدس همزمان شده ایران جزو هفت کشور اول در تولید گازهای گلخانه ای معرفی شده است. در نهایت همه این عوامل دست به دست هم داد تا فرهاد هراتی تصمیم بگیرد تا گامی برای محیط زیست بردارد و با توجه به این که وی همواره به بیان دغدغه های انسانی پرداخته اند زمین مقدس را تالیف کردند.»

روحانی ضمن اشاره به این که گروه کر نامیرا اولین گروه کر مستقل غیر دولتی بعد از انقلاب است عنوان کرد: «در این اجرا 13 قطعه موسیقی همراه با ویدئوآرت هایی که برای این برنامه اختصاصی تولید شده به نمایش در می آید و مسلما این رویداد به 5 و 6 دی ماه ختم نخواهد شد.»

فرهاد هراتی با اشاره به این که پروژه زمین مقدس از اسفند ماه 93 شروع شد عنوان کرد: «این پروژه دراسفند ماه 93 در ذهن من تداعی شد و پس از تحقیقاتی که انجام دادم بطور رسمی آهنگسازی کار از مرداد ماه آغازشد. در «زمین مقدس» یک کار روایی را خواهید شنید و در این 13 قطعه به مضامین مختلفی اشاره می شود. 65 خواننده کر کودک و بزرگسال همراه با 5 نوازنده سولو متشکل از علی جعفری پویان و همایون رحیمیان، ویولن، سهراب برهمندی ویولن آلتو، کریم قربانی ویولنسل، نوازندگی پیانو روی صحنه هستند.»

هراتی با بیان اینکه سبک موسیقی وی نیو ایج است گفت: «سبک موسیقی من نیو ایج و تلفیقی از موسیقی کلاسیک و مدرن است.»

وی با اشاره به بازدید معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست از تمرین گروه کر افزود: «یک ساعت وقت گذاشت و به تمرین ما آمد و در طول این یک ساعتی که ما از حضور وی بهره مند شدیم، مشاهده کردیم که لحظه ای چشم از فضای کار برنداشت و حرف های خوبی به ما زد که انگیزه ما را برای کار مضاعف کرد.»

وی تصریح کرد: «در این اثر موسیقایی از کلام استفاده نشده بلکه از هجاها به جای کلمات استفاده شده است. هجاهایی که به هیچ وجه به هیچ زبانی مربوط نیستند و با هر گروه کُری در دنیا قابل اجرا است.»

محسن روحانی در جواب به پرسشی مبنی بر پیش بینی درباره بازخورد مخاطب تشریح کرد: «ما به همین سبب از حمایت افراد تاثیرگذار برخوردار شدیم. در کنسرت «زمین مقدس» مسئولان سیاسی کشور در رده های مختلف حضور دارند. برخی وزرا و سفرای کشورهای خارجی حضورشان را در کنسرت قطعی کردند. همچنین گری لوئیس ریاست سازمان ملل متحد در ایران هم در کنسرت حضور خواهند داشت.»

وی ادامه داد: «سعی ما این بوده که افراد تاثیرگذار داخلی و خارجی را در کنارمان داشته باشیم. از طرف دیگر از حمایت هنرمندان و ورزشکاران کشورمان برخوردار شدیم مثلا اعضای تیم ملی والیبان کشورمان از حامیان معنوی ما هستند. تاکنون حضور اعضای تیم ملی والیبال ایران در کنسرت «زمین مقدس» قطعی شده و بنا بر این است که تعدادی دیگر از ورزشکاران و ستاره های فرهنگی-هنری کشورمان در کنسرت حضور پیدا کنند.»

روحانی با اشاره به تغییر ذائقه مخاطبان به سمت موسیقی کرال گفت: «هنوز توجه شایان ذکری به این سبک نمی شود و این ما هستیم که باید این تغییر را در ذائقه مخاطبان بوجود بیاوریم. هدف کنسرت «زمین مقدس» این نیست که بیایید و یک کنسرت را ببینید و لذت ببرید بلکه هدف ما این است که در حدود یک ساعت دردواره زمین را حس کنید و بعد از خروج از سالن درگیر موسیقی باشید.»

هراتی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا آمادگی لازم برای اجرا در شهرستان ها وجود دارد بیان کرد: «من و گروهم آمادگی کامل داریم و مشتاق هستیم که این اجرا در سایر شهرهای ایران هم به صحنه برود و این نیازمند تامین مالی و معنوی است.»

در بخش دیگری از نشست خبری زمین مقدس محسن روحانی گفت: « از شب یلدا 3700 متر بیلبورد زمین مقدس در سطح شهر تهران رونمایی می شود. تصویر پوستر ما عکس شخص نیست، زمین است، زمینی در حال سوختن!»

وی با بیان این که مجموعه های زیادی حمایت معنوی از این اجرا داشته اند که در پوستر به لوگوی آن ها اشاره شده است، درباره کمپین تبلیغات مجازی و استفاده از کمک هنرمندان اعلام کرد: «با هنرمندان صحبت های ضمنی شده تا با کمک از رسانه هایی که در اختیار دارند به این مساله بپردازند.»

روحانی عنوان کرد: «گام بعدی آماده سازی 25 کلیپ 40 ثانیه است که در مورد فرهنگ سازی حفاظت از محیط زیست است که قرار است قبل از فیلم های جشنواره فجر به نمایش درآیند و به صورتی ادامه زمین مقدس است. در این حوزه نیازمندیم تا کنار همدیگر باشیم و به این باور برسیم که این یک دغدغه مشترک است.»

هراتی در پاسخ به پرسشی مبنی بر حضور در جشنواره موسیقی فجر گفت: «پیشنهاد ما به نوربخش یک افتتاحیه سبز با اجرای زمین مقدس بود که هنوز جوابی از طرف ایشان ابلاغ نشده است.»

روحانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر نقش معاونت شهرداری در زمین مقدس تشریح کرد: «اولین جایی که از وی در خواست حمایت شد، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بود و جوابی که شنیدیم این بود که در حال حاضر سرفصلی راجع به کنسرت موسیقی نداریم، اما جا دارد تا از کمک ها و حمایت های سازمان مدیریت پسماند و شخص جعفری و وجودی از سازمان زیبا سازی شهرداری تهران تشکر کنم که همواره همراه ما بودند.»

در خاتمه سید محسن روحانی با اشاره به این که زمین مقدس به روزهای 5 و 6 دی ماه 94 ختم نمی شود این مژده را داد که قرار است این کنسرت پس از تالار وحدت در اپرا هاوس مسقط عمان و در حضور سلطان قابوس به نمایش درآید.

کنسرت «زمین مقدس» 5 و 6 دی ماه سال جاری در تالار وحدت به اجرا در خواهد آمد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1