سلطانی فر در نامه ای به دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی:

مصوبه اخیر کنگره آمریکا در تعارض با اهداف صلح طلبانه گردشگری است

22 دسامبر 2015 - 11:20 dsfr.ir/w48lk

مصوبه اخیر کنگره آمریکا در تعارض با اهداف صلح طلبانه گردشگری است
میراث آریا
نامه سلطانی فر به دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی

معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه ای به طالب ریفاعی دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی مصوبه اخیر کنگره آمریکا مبنی محدودیت سفر اتباع برخی کشورها به ایران را درتعارض اساسی با اهداف صلح طلبانه ای گردشگری عنوان کرد.

متن نامه مسعود سلطانی فر به شرح زیر است:

جناب آقای طالب ریفاعی

دبیرکل محترم سازمان جهانی جهانگردی

با احترام

همانگونه که مستحضرید متاسفانه دولت آمریکا در اقدامی مغایر با حقوق گردشگران در انتخاب آزادانه مقاصد خود، با تصویب لایحه ای اتباع 38 کشور جهان را که با آنان لغو روادید منعقد کرده بود ملزم نموده تا در صورت سفر به کشور کهن و پر جاذبه ایران، برای ورود مجدد به خاک آمریکا درخواست روادید نمایند.

این اقدام سیاسی آمریکا که با هدف ایجاد محدودیت سفر به ایران و نتیجتا آسیب به صنعت گردشگری ایران اتخاذ شده است، صرف نظر از اینکه مغایر قواعد وحقوق بین المللی می باشد، در تعارضی اساسی با اهداف صلح طلبانه ای است که گردشگری همواره در پی آن بوده است.

تصدیق می نمائید که گردشگری نقشی بی بدیل و بی رقیب در گسترش و تعمیق دوستی و نزدیکی ملت ها و حتی دولت ها ایفا کرده و قادر است تفاوت ها را به جاذبه و متعاقب آن محل مفاهمه و دوستی بدل نماید و بر همین اساس است که سازمان جهانی جهانگردی تمامی دولت ها را تشویق می کند تا با تسهیل جابجایی آزادانه گردشگران و تامین دسترسی همگانی و آسان برای این طیف زمینه لازم برای تحقق این مهم را فراهم آورند.

ما نیز بر این باوریم که روح و ذات گردشگری با ارتباط و احترام متقابل عجین بوده فلذا ماهیتا با هرگونه خشونت ورزی و افراط گرایی در تضاد است و از همین رو تبعات و پیامدهای هر نوع ناامنی و تنش در وهله اول معطوف به صنعت پویا، انسانی و صلح مدار گردشگری می شود.

تصویب چنین قوانینی، فضای آرام بخش گردشگر و برنامه های معطوف به توسعه پایدار جوامع محلی را به تلاطم و چالش جدی می اندازد، مگر آنکه مدیران و صاحبنظرانی همانند جنابعالی که برای سالیان متمادی نقش ممتاز و سازنده ای در این عرصه داشته اید، همصدا با افکار عمومی جهانی نسبت به این گونه تصمیمات نادرست واکنش جدی نشان دهند.

وظایف خطیر آن سازمان، به عنوان تنها نهاد مسئول سازمان ملل متحد در عرصه توسعه گردشگری دنیا، ایجاب می کند که در دفاع از صلح جهانی، آزادی و حق انتخاب گردشگران به صراحت و با صدای رسا تبعات نادرست این اقدام ناعادلانه آمریکا علیه جامعه جهانی گردشگری را گوشزد نمائید. این حداقل انتظاری است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی فعال و موثر از خانواده بزرگ گردشگری می تواند از سازمان متبوع جنابعالی داشته باشد.

فرصت را برای احترامات فائقه مغتنم می شمارم.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم چنین در نامه ای مشابه به ایرینا بوکووا مدیرکل آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) مصوبه اخیر کنگره آمریکا مبنی محدودیت سفر اتباع برخی کشورها به ایران را مغایر با حقوق گردشگران در انتخاب آزادانه مقاصد گردشگری دانست.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1