معاون میراث فرهنگی سازمان در مراسم آیین شب چله؛

میراث ناملموس ترغیب کننده صلح و پیشرفت در جهان است

22 دسامبر 2015 - 11:10 dsfr.ir/lg2q8

میراث ناملموس ترغیب کننده صلح و پیشرفت در جهان است
میراث آریا
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور

میراث ناملموس ترغیب کننده صلح و پیشرفت در جهان است تا بتوانیم خلاقیت های بشری را که در طول سالیان در این مرزو بوم بوجود آمده را حفظ کرده و به دنیا معرفی کنیم.

"معاون میراث فرهنگی"

به گزارش میراث آریا؛ محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان در مراسم آیین شب چله (یلدا) با اشاره به اهمیت مراسم شب یلدا گفت: اگر یلدا را نشانه رسیدن به روشنایی در تاریک ترین شب سال بدانیم، بحث شب چله یک تجلی تمام عیار از میراث ناملموس در کشور ماست.

وی ادامه داد: میراث ناملموس، آداب و رسوم، جشن ها، مراسم ها که از تجلیات میراث ناملموس است. نقش مادران در انتقال این آداب و رسوم بسیار مهم است. آنان هستند که این آداب و رسوم و آیین ها را به آیندگان منتقل می کنند.

وی ادامه داد: دانش سنتی ورای شب چله نشانه ای از دانش ایرانیان در زمینه ستاره شناسی است. در نگرش اسطوره ای نیز یلدا و فردای پس از شب یلدا که به خرم روز معروف است نمادی از رویش دوباره خورشید، زایش طبیعت و غلبه نور بر تاریکی است.

معاون میراث فرهنگی افزود: یلدا تبلور توجه و ابتکارات بشری است که از جمله می توان به آیین شب چله تهران، تبریز، زنجان و دیگر استان ها اشاره کرد که هر یک ارزش های ایران کهن را تداعی می کنند.

وی تاکید کرد: مستندسازی، احیا و باززنده سازی از جمله اقداماتی است که می توان برای حفظ میراث ناملموس ایران بکار برد. به منظور ایجاد و حفظ صلح در میان کشورهای منطقه و با توجه به تجربه خوبی که در ثبت جهانی عید نوروز به صورت مشترک داشتیم مراسم شب چله را نیز بصورت مشترک ثبت کنیم.

وی یادآور شد: تمامی بخش های داخلی سازمان و دیگر سازمان هایی که در این راستا فعالیت دارندبه تنهایی ثبت کننده و پاسدارنده این میراث ناملموس نیستند و این امر با حمایت و همراهی شما مردم به سر انجام می رسد.

طالبیان خاطرنشان کرد: میراث ناملموس ترغیب کننده صلح و پیشرفت است تا بتوانیم خلاقیت های بشری را که در طول سالیان در این مرزو بوم بوجود آمده را حفظ کنیم.

گفتنی است، مراسم آیین شب چله (یلدا) با مشارکت دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد و تشکل های انجمن فرهنگی افراز و پرتو گردشگری با برگزاری نمایش فیلم، نقالی، موسیقی و با هدف حفظ و صیانت از فرهنگ، آداب و رسوم و سنن ایرانی با همکاری تشکل های غیر دولتی در راستای تحقق اهداف و برنامه های سازمان در زمینه حفظ مواریث فرهنگی ایران، عصر روز دوشنبه 30 آذر ماه از ساعت 14 تا 17 در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد.

یادآور می شود، در این مراسم ضمن سخنرانی استاد دادخواه پژوهشگر و استاد دانشگاه در زمینه پیشینه شب یلدا، حافظ خوانی و گرفتن فال حافظ برای حاضرین، اجرای موسیقی زنده توسط گروه اهورا در پایان به برندگان در قرعه کشی به رسم یادبود هدایایی اعطا شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 18 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1