19 ژانویه 2021 - 16:29
تخریب دومین مکان تاریخی در چهارمحال و بختیاری

حمام تاریخی شهر باباحیدر ویران شد

21 دسامبر 2015 - 13:10 dsfr.ir/iq1c8

حمام تاریخی شهر باباحیدر ویران شد
مسلم اسداللهی
حمام تاریخی شهر باباحیدر

پس از واقعه تلخ تخریب بقعه تاریخی امام زاده حمزه علی، حمام تاریخی شهر باباحیدر نیز در چهارمحال و بختیاری تخریب کامل شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری؛ این استان مملو از جاذبه های تاریخی و گردشگری است که در هر گوشه از این استان یک مکان و ساختمان تاریخی وجود دارد.

امسال در حالی که بقعه تاریخی امامزاده حمزه علی در نیمه اول سال تخریب شد، اکنون شاهد تخریب مکان تاریخی دیگری هستیم. بقعه امامزاده حمزه بن علی یکی از قطب های مهم سیاحتی و زیارتی استان چهارمحال و بختیاری محسوب می شود که پذیرای بیشترین زائران استان است.

این بقعه بالای تپه ای مرتفع قرار گرفته و در اطراف آن دشتی وسیع و گسترده  وجود دارد که به دلیل قداست و همچنین موقعیت طبیعی و آب و هوا و دیگر جاذبه های پیرامون آن سالانه مسافران و زائران بسیاری از استان های همجوار به این منطقه می آیند. قدمت بنای بقعه امامزاده حمزه علی مربوط به دوره تیموریان تا قاجار است امسال به دلایل نامعلوم تخریب شد.

پس از واقعه تلخ تخریب بقعه تاریخی امام زاده حمزه علی در سالجاری، هم اکنون حمام تاریخی شهر باباحیدر تخریب کامل شده است.

حمام تاریخی شهر باباحیدر یکی از تاریخی ترین حمام های تاریخی استان چهارمحال و بختیاری بوده است که هم اکنون این حمام تاریخی تخریب کامل شده است و خبری از ساختمان این حمام تاریخی نیست.

حمام تاریخی شهر باباحیدر دارای شماره ثبت ملی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری در این خصوص اظهار داشت: حمام تاریخی «سفلی» در شهر باباحیدر از توابع شهرستان فارسان تخریب شده است.

بهمن عسگری سوادجانی عنوان کرد: این حمام تاریخی ثبت ملی شده بود و یکی از تاریخی ترین حمام های تاریخی استان بوده است.

وی اظهار داشت: طی بررسی ها تخریب این حمام توسط شهرداری با هماهنگی شورای شهر انجام شده است.

وی با بیان اینکه این حمام تاریخی در دوره قاجار در شهر باباحیدر ساخته شده است، اظهار داشت: این بنای تاریخی داری شماره ثبت 38172 بوده و در 1388 ثبت شده است.

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری نیز در این خصوص گفت: متاسفانه این بنای تاریخی به طور کامل تخریب شده است.

مسلم اسدالهی عنوان کرد: اکنون محل این حمام تاریخی به یک زمین تبدیل شده و تخریب این بنای تاریخی توسط مسئولان میراث فرهنگی استان از طریق مراجع مربوطه در حال پیگیری است.

1