خانه مبشر مقدم یزد در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

21 دسامبر 2015 - 12:10 dsfr.ir/z69jl

خانه مبشر مقدم یزد در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد
تیشینه
خانه تاریخی افضلی یزد

خانه مبشر مقدم واقع در بخش مرکزی یزد، محله دارالشفا با شماره 31355 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد؛ محسن ذاکری نیا در توضیح این بنای تاریخی گفت: این بنا  دارای مالکیت خصوصی است و با توجه به نوع معماری قدمت آن مربوط به دوره قاجار بوده و وجه تسمیه آن متاثر از نام مالک بنا، مبشر مقدم است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل افزود: این بنا در یک پلان چهارضلعی و به صورت حیاط مرکزی طراحی و احداث شده است که ورودی آن در جهت شمال قرار دارد و سپس راهرویی وجود دارد که در همان جهت به حیاط ختم می شود. مرکز حیاط حوض دایره ای و فضاهای مسکونی و غیره در جهات غرب، شمال و جنوب به صورت دو طبقه زیرزمین و همکف احداث شده اند و نمای ضلع شرقی حیاط به صورت گل بری با نقوش طاق نما تزیین شده است.

وی خاطرنشان ساخت: ضلع جنوبی حیاط به صورت یک ایوان در مرکز و ایوانچه هایی در طرفین بوده که با اجرای دیوار جلوی ایوان آن را به یک اتاق تبدیل کرده اند. پوشش سقف در این بنا به صورت خنچه پوش و ضربی با قوس هلالی است.

این مقام مسئول تصریح کرد: به طور کلی بنا با مصالح خشت و آجر و ملات گل و گچ ساخته شده است و دارای تزئیناتی به صورت گل بری در ضلع شرقی حیاط است.

ذاکری نیا خاطرنشان ساخت: قرارگیری بنا در حریم ابنیه شاخص یزد نظیر مسجد جامع با شماره ثبت 206، بقعه سید رکن الدین با شماره ثبت 246 و چهارسوق شاهی با شماره ثبت 2244 و همچنین وجود بریده قنات زارچ با شماره ثبتی 14830 از ویژگی های آن به شمار می آید.

معاون میراث فرهنگی اداره کل یزد عنوان کرد: چون بنا از جمله عناصر تشکیل دهنده بافت تاریخی یزد است حریم آن از ضوابط عرصه بافت ثبتی تبعیت می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1