برگزاری همایش ملی کارآفرینی زنان در حوزه محیط زیست

گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین

20 دسامبر 2015 - 17:50 dsfr.ir/ab9w8

گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین
sazandegi.ir
کارآفرینی زنان

دوازدهمین همایش ملی کسب و کار و کارآفرینی در حوزه محیط زیست طی دو روز با حضور پژوهشگران محیط زیست و زنان کارآفرین و به همت انجمن زنان کارآفرین روزهای 25 و 26 آذرماه در دانشگاه گیلان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری برنا، این همایش با پیام رئیس سازمان محیط زیست ایران آغاز شد. معصومه ابتکار در پیام خود، با اشاره به اینکه زمین تنها مامن بشر با چالش های خطرناکی روبروست گفت: جهان به دنبال ترسیم چشم اندازی نوین است تا روند تخریب و نابودی را کُند و متوقف سازد. به این منظور اقتصاد پایدار و سبز یکی از اهداف بلندمدت بشریت برای نجات زمین است. اقتصاد سبز، اقتصادی دانش بنیان و بر پایه نوآوری، فناوری و شایستگی است؛ اقتصادی که در کشور ما با پشتوانه بانوان کارآفرین می تواند مراتب رشد را با سرعت بیشتری طی کند.

معاون رئیس جمهور مشارکت زنان و بهره گیری از آن ها در پروژه های اقتصادی و ایجاد توانایی برابر را زمینه ساز توسعه کشور خواند و افزود: رشد و توسعه اشتغال زنان به کاهش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی و تحکیم بنیان خانواده منجر شده و بهبود نگرش، بینش و مهارت ایشان در ساختن نسلی بهتر برای فردا، تعیین کننده است. به خصوص آن که برای ایرانیان ترویج کارآفرینی و سرمایه گذاری خصوصی براساس اصل 44 قانون اساسی از اهداف ملی و مهم به شمار می رود.

وی همچنین به تلاش های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز اشاره کرد و افزود: فناوری های مؤثر در بهبود وضعیت محیط زیست و کاهش آلودگی ها، مانند آنچه در حوزه انرژی های خورشیدی و بادی و نیز در زمینه بازیافت و مدیریت پسماند، اصلاح الگوی مصرف آب و کشاورزی پایدار و سازگار با تغییر اقلیم است، مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار داشته و می توانند توسط بانوان کارآفرین هدایت و راه اندازی شوند.

ابتکار در پایان به تلاش موثر و چندین ساله انجمن زنان کارآفرین اشاره کرد و گفت: در شرایطی که کشور به سوی اقتصاد پایدار و سبز گام بر می دارد، برگزاری همایش «کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه محیط زیست» نشان دهنده توجه این انجمن به نیازها و دانش روز است. این نگاه می تواند همگام شدن زنان با اقتصاد مقاومتی را نیز ممکن سازد و به ویژه در حوزه مشاغل خانگی به منظور تقویت اقتصاد خانواده راهکارهای مهمی ارائه دهد.

در ادامه، شیرین پارسی، دبیر علمی همایش با این پرسش بحث را آغاز کرد که محیط  زیست چیست و  اولویت چندم شماست؟

وی با اشاره به اینکه این روزها عده ای با طرح این مسئله انحرافی که توسعه مهم تر است یا محیط  زیست به بهانه موضوعاتی همچون ایجاد مسیرهایی برای راه و ترابری، استفاده از فناوری و ... حفاظت از محیط  زیست را به انزوا می کشانند.

در ادامه، یونس رنج کش، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان ضمن خوشامد به نخبگان کارآفرین کشور به بیان موانع کارآفرینی در ایران اشاره کرد و گفت: بزرگ ترین معضل فارغ التحصیلان دانشگاهی، عدم شناخت آن ها از زمینه های کارآفرینی در کشور است. مشکل دیگر علاقه خانواده ها و جوانان به پشت میزنشینی و دریافت حقوق ثابت است، درحالی که فضای کار را باید پیدا کرد.

رنج کش با اشاره به اینکه اشتغال و حفظ محیط زیست از مهم ترین مشکلات جامعه امروز ما است گفت: باید با یک اقدام ملی و عزمی همگانی موانع را برطرف کنیم و در این میان نقش بانوان به عنوان نیمی از جامعه نباید نادیده گرفته شود. ارائه الگوهای عملی در حوزه کارآفرینی به ویژه در بین بانوان و استفاده از تجربه کار آفرینان می تواند در الهام بخشی برای جویندگان کار بسیار مهم باشد.

وی اظهار کرد: زنان نقش حیاتی در فرهنگ سازی و آموزش درون خانواده دارند که می بایست از همین ظرفیت برای آموزش های مهارتی نیز در بین خانواده ها و در نهایت جامعه بهره مند شد. برگزاری این همایش ها، می تواند زمینه ورود به سمت توسعه فرهنگ کارآفرینی را فراهم کند.

در ادامه، مدیرکل توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در آینده نزدیک به کارآفرینانی که شغل های همگام با محیط زیست ایجاد می کنند تسهیلات کم بهره داده می شود.

زهرا جواهریان هدف از این کار را حمایت از سرمایه گذاران مشاغل سبز و حامیان محیط زیست اعلام کرد و افزود: در حال حاضر 400 شغل سبز در کشور شناسایی شده است.

جواهریان با اشاره به اینکه تاکنون سقف این تسهیلات مشخص نشده است افزود: چگونگی اعطای تسهیلات به مشاغل سبز و دستورالعمل آن در حال تدوین است که پس از اجرای این طرح ملی، کارآفرینان مشاغل سبز به بانک های عامل و صندوق ملی حمایت محیط زیست معرفی خواهند شد.

وی شغل افزایی، حفظ و حراست از محیط زیست و بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود برای توسعه پایدار را از مهم ترین اهداف این کار اعلام کرد.

مدیرکل توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از اجرای طرح شناساندن شغل سبز به شهروندان 20 استان خبر داد و افزود: صنایع دستی یکی از شغل های سبز است.

قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان هم گفت: یکی از موضوعات مهم در دولت یازدهم تحقق اقتصاد سبز است که با ایجاد شغل های سازگار با محیط زیست ضمن کمک به رشد اقتصادی و عدالت اجتماعی به حفظ محیط زیست نیز بیش از پیش توجه می شود.

از سوی دیگر، فاطمه رفیعی، مدیرکل امور بانوان و مشاور استاندار گیلان به تشکیل کمیته های تخصصی در این استانداری اشاره کرد و گفت: یکی از کمیته های اصلی ما کمیته محیط زیست است و همان طور که رئیس جمهور نیز تأکید داشتند، می توان به راهکارهایی بیاندیشیم که مسیر توسعه را با احترام به محیط  زیست طی کنیم.

وی با استقبال از حضور زنان کارآفرین گفت: ما به عنوان نماینده وزارت کشور در استان، آمادگی داریم تا از تجربه زنان و مدیران کارآفرین استفاده کنیم.

هایده شیرزادی کارآفرین کرمانشاهی حوزه محیط زیست به عنوان آخرین سخنران بخش افتتاحیه این برنامه صحبت کرد.

دکتر هایده شیرزادی، و مدیرعامل شرکت بازیافت مواد و تولید کود آلی کرمانشاه که نخستین طرح بازیافت پسماند کشور را در کرمانشاه به اجرا رسانده با ابراز نگرانی از این واقعیت که 16 میلیون تن پسماند شهری در سال تولید می شود، گفت: متاسفانه به واسطه پسماندهایی که دفن می شوند، سالیانه 50 میلیون تن گاز گلخانه ای منتشر می شود. وی در پایان با ارائه راهکارهای پیشنهادی برای اجرای طرح های پسماند، گفت: اجرای قانون پسماندهای بسته بندی و دریافت هزینه های آن یکی از راهکارهای مناسب برای رفع معضلات پسماند است.

بخش علمی همایش در سه بخش اصلی پسماند و پساب، توسعه پایدار روستایی و اقتصاد و فن آوری سبز برگزار شد.

در پنل اول با محوریت (پسماند و پساب) سه کیس و یک مقاله به همراه یک NGO فعال در این حوزه معرفی شدند. مدیریت این پنل به عهده دکتر زهرا جواهریان قرار داده شد.

کیس: تولید کود و سموم بیولوژیک از وسایل ارزان و قابل دسترس - مدیرعامل: معصومه زحمتکش
کیس: آزمایشگاه تولید عوامل مفید و بیولوژیک در کشاورزی - مدیرعامل: فرانک محسنی
کیس: بهره برداری اکوپارک و مدرسه طبیعت وارش - مدیر عامل: خانم مژگان احمدیه
Ngo: جمعیت زنان حافظ محیط زیست - مدیرعامل: تهمینه شمشادی

در پنل دوم همایش، که در ارتباط با توسعه پایدار روستایی بود، شیرین پارسی کارآفرین و شالیکار نمونه مدیریت پنل را به عهده گرفت. در این پنل، مقاله چالش های مربوط به گسترش مهارت های سبز توسط فرحناز صادقی ارائه شد. همچنین کیس زنبورداری خانم مینا رامه از گرمسار و کیس تولید مواد غذایی سالم (دمنوش های میوه ای و گیاهی، صنایع تبدیلی و خشک کردن گیاهان دارویی) با مدیریت  مرضیه مکرمی از مرودشت ارائه گردید.

Ngo کلبه آقامیر نیز توسط مریم سلیمان پورمعرفی شد.

در پنل سوم، پانل اول (اقتصاد و فن آوری سبز) با مدیریت دکتر محمد دهدار درگاهی، مقاله الزامات زیست محیطی در توسعه شبکه ملی اطلاعات که توسط آقای سلجوقی و مهرنوش اهوازی تهیه شده بود ارائه گردید. کیس طب سبز با مدیریت سیمین جانشین و کیس تولید فرچه صنعتی از پارچه های بازیافتی با مدیریت پروانه طهماسبی معرفی شدند.

روز دوم همایش پنجشنبه 26 آذرماه با حضور نمایندگان استان گیلان و بانوان اندیشمند و کارآفرین کشور در سالن اجتماعات سازمان محیط زیست رشت برگزار شد. در این نشست، فرصت ها و چالش های کسب و کار در محیط زیست مطرح شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، با ارائه آمارهای بخش کشاورزی گیلان و آسیب هایی که بخش کشاورزی این استان به خاطر پسماندها و پساب ها می بیند گفت: گیلان کمتر از یک درصد از مساحت کشور را در بر گرفته است با این حال 87 درصد زمین های این استان در اختیار بخش کشاورزی قرار دارد و همچنین نیاز غذایی برنج 20 میلیون نفر را تامین می کند.

شعبان نژاد، با ابراز تاسف از اظهارنظرهای غیرکارشناسانه و مخرب گفت: برخی بدون مطالعه مدعی شده اند که حوزه کشاورزی، آلایندگی محیط زیستی دارد این درحالی است که خودش قربانی آلایندگی زیست محیطی است. وقتی رودخانه آلوده می شود، زمین کشاورزی نیز آلوده می شود و این آلودگی سبز آلودگی محصول، بیماری کشاورز و تاثیرات مخرب بر مصرف کننده می شود.

وی تاکید کرد: باید به دنبال راهکارهایی باشیم تا زیرساخت های سلامت و امنیت زمین کشاورزی تامین شود.

در ادامه امیر قزل حسینی، مدیر آموزش حفاظت محیط زیست گیلان، با ذکر تعاریف کارآفرینی گفت: برخی افراد کارآفرین بالقوه هستند و برخی بالفعل. بایستی برای کارآفرین های بالقوه شرایط آموزشی و تسهیلات اجرایی کردن را فراهم کرد.

وی با اشاره به اینکه قرار نیست همه کارآفرین های بالقوه وارد عرصه عملیاتی شوند گفت: بسیاری از کارآفرینان بالقوه می توانند اندیشه های خود را تدوین کرده و در اختیار کارآفرینان بالفع قرار دهند.

قزل حسینی به قوانین ناقص و یا قدیمی کار اشاره کرد و گفت: برخی از قانون ها ممکن است برای کارآفرینان ست و پا گیر باشد و مسیر توسعه را کند کند. امروز نیازمند آن هستیم تا قوانین را بازنگری کرده و اگر نیاز به ترمیم، تغییر و یا ارتقا دارد اصلاح شود.

قزل حسینی با اشاره به انجمن هایی نظیر انجمن کارآفرینی زنان گفت: در کشورهای توسعه یافته، NGO ها تلاش می کنند تا خود را به جایگاه ها و مبادی قانون گذاری و تصمیم گیری کشورهای خود نزدیک کنند تا بتوانند در تصمیم گیری های کلان کشور موثر باشند. این درحالی است که برخی از ان جی او های کارآفرینی و یا حامیان زنان در جهان، صندلی هایی از پارلمان را نیز نصیب خود کرده اند.

در ادامه برنامه، هر یک از بانوان کارآفرین حاضر در جمع، به بیان تجربیات موفق خود در عرصه کارآفرینی پرداخته و چالش ها و موانع پیش روی کسب و کار خود را مطرح کردند.

در پایان این همایش دو روزه، بیانیه ای با تاکید بر ضرورت اصل پنجم قانون اساسی مبنی بر حفاظت از محیط زیست به عنوان وظیفه قانونی همه آحاد ملت خوانده شد. در این بیانیه با اشاره به اصل پنجم قانون اساسی مبنی بر ضرورت حمایت از محیط زیست، بر این واقعیت که حوزه محیط زیست نیازمند فعالیت اجرایی عموم جامعه بویژه زنان است، تصریح شد.

همچنین بر نقش هر سه قوه در حفظ محیط زیست، ساماندهی ملی در این حوزه، توان افزایی نهادهای مدنی به عنوان رکن اصلی، راه اندازی کسب و کارهای سبز و تکیه به فعالان غیر دولتی و افزایش آگاهی عمومی نسل جوان تاکید شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1