28 فوریه 2020 - 10:10
رییس مرکز باستان شناسی گیلان خبر داد؛

شناسایی 65 اثر تاریخی در حاشیه رودخانه مرزی آستارا چای

20 دسامبر 2015 - 16:20 dsfr.ir/2r64e

شناسایی 65 اثر تاریخی در حاشیه رودخانه مرزی آستارا چای
پیمان آز
رودخانه مرزی آستارا چای

رییس مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت : 65 اثر تاریخی شامل قبرستان و سنگ نوشته های تاریخی در حاشیه حوزه ایران رودخانه مرزی آستارا چای کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ولی جهانی در نشست هم اندیشی با موضوع باستان شناسی در حوزه فرهنگی غرب گیلان با محوریت شهرستان مرزی بندر آستارا اظهار کرد: آستارا جزو شهرستان های مهم و تاریخی استان گیلان است که تاکنون فعالیت های گسترده باستان شناسی در آن به صورت ویژه انجام نشده است.

وی با بیان اینکه قدیمی ترین اثر تاریخی غرب گیلان در شهرستان مرزی آستارا وجود دارد افزود: بقعه شیخ محمود خیوی یک اثر تاریخی و گردشگرپذیر با نمایی زیبا است و ضرورت دارد که همه در حفظ و نگهداری این میراث فرهنگی منطقه جدی و فعال باشیم.

جهانی با اشاره به اینکه استان گیلان سرشار از اماکن تاریخی است گفت: تاکنون 2 هزار و 500 اثر تاریخی با ارزش در گیلان شناسایی و مستندسازی شده است که هزار و 30 اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

رییس مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ادامه داد: وجود آثار تاریخی در گیلان به بیش از 3 هزار مورد تخمین زده می شود.

جهانی افزود: متاسفانه به دلیل وضعیت اقلیمی گیلان و پوشش گیاهی، بسیاری از آثار تاریخی در سطح استان گیلان ناشناخته مانده است.

وی حفظ و حراست از میراث فرهنگی را وظیفه ملی دانست و خاطرنشان کرد: با تمهیدات لازم باید ظرفیت های تاریخی و گردشگری استان گیلان به مردم کشورمان شناسانده شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1