کشف بقایای ماموت با قدمت سه میلیون سال در بیله سوار

20 دسامبر 2015 - 16:10 dsfr.ir/gf77d

کشف بقایای ماموت با قدمت سه میلیون سال در بیله سوار
ارسال شده از طرف میراث فرهنگی اردبیل
کشف بقایای ماموت با قدمت سه میلیون سال

بقایای ماموت عظیم الجثه باستانی با قدمت تقریبی 3 میلیون سال در شهرستان بیله سوار از توابع استان اردبیل کشف شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی اردبیل، مدیرکل میراث فرهنگی این استان با اعلام این خبر تصریح کرد: بقایای این جانور عظیم الجثه در منطقه فولادلو قویوسی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیله سوار در پی اکتشافات یک زمین شناس کشف شده است.

کریم حاجی زاده تصریح کرد: این زمین شناس هنگام جستجو در معدن شن و ماسه قدیمی واقع در منطقه فولادلو قویوسی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیله سوار موفق به کشف بقایای یک جانور باستانی شده است.

وی اضافه کرد: بر مبنای اطلاعات مقایسه ای انجام شده توسط این زمین شناس و برحسب سن لایه های زمین، تخمین زده می شود که لایه یافت شده حداقل سه میلیون سال سن دارد که می تواند جزو نادر بقایای یک جانور عظیم الجثه باستانی همانند ماموت یا یک فیل باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: پس از شناسایی، بلافاصله با ملاحظات حفاظتی بقایای این جانور باستانی ساماندهی و با هماهنگی مسئولان، فرماندار و مسئولان قضایی شهرستان بیله سوار از معدن به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان انتقال داده شد.

وی با تأکید بر اینکه با متخصصان زمین شناسی، ژئوفیزیک و جانورشناسی از دانشگاه های تهران جهت بررسی های کارشناسی و تخصصی مبنی بر صحت و تأئید این موضوع هماهنگی های لازم انجام شده است، افزود: بقایای عاج یافت شده در این اکتشاف، کاملا مشخص و حفظ شده است و ظواهر امر نشان می دهد که این جانور باستانی می تواند سنگ واره یک فیل (ماموت) باشد.

حاجی زاده با اشاره به اینکه تاکنون بقایای ماموت در دو نقطه از جهان شناسایی شده است، متذکر شد: در صورتی که ماموت بودن این جانور باستانی کشف شده، توسط متخصصان زمین شناسی، ژئوفیزیک و دیرین جانورشناسی تشخیص و تأئید شود، این سومین مورد خواهد بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1