ادامه دست اندازی معدن کاران به محوطه طبیعی تاریخی "توران پشت"

20 دسامبر 2015 - 15:30 dsfr.ir/xh9m5

ادامه دست اندازی معدن کاران به محوطه طبیعی تاریخی "توران پشت"
taftonline.ir
تپه های گنبدی شکل و آب جوش های معدنی منطقه توران پشت

به تازگی مجوز معدن منطقه توران پشت تمدید و فعالیت مجدد معدن مذکور بدون در نظر گرفتن نظرات میراث فرهنگی شروع شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به این که متأسفانه در کمال ناباوری شاهد فعالیت مجدد معدن منطقه "توران پشت" هستیم، اظهار کرد: اطمینان داشتم در دوران دولت تدبیر و امید که محیط زیست به عنوان یکی از اولویت هایش مطرح است، تخریب این محوطه طبیعی و تاریخی متوقف خواهد شد.

«محمدمهدی شرافت» در گفت ‎و گو با خبرنگار خبرگزاری ایسنا، تصریح کرد: متاسفانه در حالی مجوز معدن منطقه توران پشت برای برداشت و استخراج سنگ صادر شده که نظر میراث فرهنگی در مورد صدور و تمدید مجوز لحاظ نشده و این در حالیست که معدن مذکور در کنار مجموعه تاریخی و ثبت ملی شده تخت رستم قرار دارد و علاوه بر این موجب تخریب چشمه ها و گنبدهای آهکی که به عنوان اثر ملی طبیعی به ثبت رسیده اند نیز می شود.

وی ادامه  داد: پیگیری ها و ارائه شکایت به مراجع قضایی در این باره از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان، قبل از تمدید مجوز فعلی، به این نتیجه ختم شده بود که معدن مذکور تنها تا پایان مهلت مجوز اجازه فعالیت خواهد داشت و پس از آن، مجوز تمدید نخواهد شد؛ لذا اطمینان داشتیم که در دوران دولت تدبیر و امید که محیط زیست به عنوان یکی از اولویت هایش مطرح است، تخریب این محوطه طبیعی و تاریخی متوقف خواهد شد.

شرافت گفت: متاسفانه چندی پیش مطلع شدیم که بهره بردار معدن، در نامه ای به شورای عالی معادن کشور خواستار تمدید مجوز فعالیت خود شده است، لذا همزمان با سفر معاون اول رییس جمهور نامه ای را مبنی بر عدم تمدید مجوز این معدن، تنظیم و از طریق ریاست سازمان میراث فرهنگی به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه کردیم.

وی افزود: همچنین در مکاتبه ای با ریاست سازمان محیط زیست کشور، نظر به عضویت ایشان در شورای عالی معادن خواستار مساعدت شدیم، اما متأسفانه در کمال ناباوری به تازگی شاهد صدور مجوز فعالیت مجدد معدن مذکور و ظاهرا بدون در نظر گرفتن نظرات میراث فرهنگی، مجوز این معدن تمدید شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: این موضوع را در جلسه شورای برنامه ریزی استان که با حضور ریاست سازمان محیط زیست برگزار شد، به عنوان تنها درخواست میراث فرهنگی استان از دکتر ابتکار مطرح کردیم و معتقدیم که علی رغم گلایه برخی دوستان در این مورد، اگر تنها همین یک مورد هم به نتیجه برسد بهتر از این است که درخواست های زیادی مطرح شود ولی هیچ یک به  نتیجه نرسد.

شرافت در پایان با تاکید بر این که هنوز میراث فرهنگی به صورت رسمی در جریان مصوبه شورای عالی معادن در خصوص این معدن نیست و حتی رونوشتی در پاسخ به درخواست قبلی این اداره کل دریافت نکرده است، اظهار کرد: البته تاکنون اطلاعی نیز راجع به اقداماتی که شاید از سوی محیط زیست یا سایر مراجع ذیصلاح برای توقف این عملیات معدنکاری صورت گرفته باشد، نداریم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1