22 فوریه 2024 - 12:18

تجمع موزه داران تهرانی برای ابراز همدردی با موزه داران عراق

10 مارس 2015 - 16:30

موزه داران تهرانی برای ابراز همدردی با موزه داران عراق امروز تجمع می کنند.

به دنبال انتشار ویدئوی جدیدی که گروه داعش منتشر کرده و در آن اعضای این گروه تروریستی، آثار باستانی موزه موصل را که قدمت برخی از آنها به 800 سال پیش از میلاد بر می گردد تخریب می کنند، واکنش های جهانی نسبت به این اتفاق ایجاد شد و یونسکو نیز برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت در این زمینه را خواستار شده است.

موزه داران تهرانی نیز امروز (9 اسفندماه) در یک حرکت جمعی با تجمع در سالن اصلی موزه ی ایران باستان، با جامعه  موزه داری در عراق همدردی می کنند.

فاطمه احمدی، یکی از برگزار کنندگان این تجمع در این زمینه گفت: پس از انتشار تصاویر و فیلم هایی که حمله وحشیانه داعش به موزه موصل را نشان می داد، با فراخوان به موزه داران و حتی مرمت گران و باستان شناسان تصمیم گرفتیم با تجمع در سالن اصلی موزه ایران باستان حمایت خود را از موزه داران عراقی اعلام کنیم.

مدیر انجمن تلگرامی موزه داران با اشاره به برگزاری این تجمع امروز 9 اسفند ساعت 15:30 در سالن اصلی موزه  ایران باستان اظهار کرد: در این تجمع که قرار است با گرفتن یک عکس یادگاری و امضای بیانیه ای از سوی موزه داران تهرانی همراه باشد، اعضای ایکوم نیز به نمایندگی از ایکوم جهانی بیانه ای را قرائت و امضا می کنند.

وی که عضو ایکوم ایران نیز هست، با اشاره به حضور محمدرضا کارگر، مدیر کل اداره موزه ها و محمدرضا جواهری، مدیر موزه های بنیاد مستضعفان و تعدادی از اعضای ایکوم در این تجمع گفت: پخش تصاویر فجیع از تخریب میراث بشری که فقط متعلق به یک ملت نیستند و قرار است نگهبان همه میراث بشری باشند، همچنین با توجه به اینکه عراق کشور همسایه ما است و سال ها با ایران روابط فرهنگی داشته است، باعث شد این حرکت برنامه ریزی شود.

احمدی گفت: مجموعه دوست داران میراث فرهنگی و موزه داری برای اعتراض و هم اندیشی به این موضوع در موزه ملی ایران جمع و حرکت دست جمعی خود را اعلام می کنند و از ایکوم جهانی می خواهیم تا هرچه زودتر برای رسیدن به یک راهکار عملی در این زمینه اقدامی انجام دهد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1