توسط دوربین های نصب شده انجمن یوزپلنگ ایرانی ثبت شد

عکس برداری از یک گربه پالاس در پارک ملی ساریگل

20 دسامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/xj0fp

عکس برداری از یک گربه پالاس در پارک ملی ساریگل
انجمن یوزپلنگ ایرانی
یک گربه پالاس در پارک ملی ساریگل

یکی از دوربین های نصب شده انجمن یوزپلنگ ایرانی در پارک ملی ساریگل چند تصویر از یک گربه پالاس گرفت.

مرزهای شمالی خراسان نخستین جایی در ایران بوده که حدود نیم قرن پیش گربه پالاس برای نخستین بار در کشور گزارش شد. بسیاری از گزارش هایی که طی سال های بعد به دست آمد، این فرضیه را تقویت کرد که گربه پالاس عمدتا در نیمه شمالی کشور، به خصوص شمال شرقی حضور دارد. حال آن که در سال های اخیر حتی از مناطقی چون یزد و کرمان نیز گزارش شده است.

گربه پالاس عمدتا در مناطق استپی مرتفع آسیای مرکزی و غربی زندگی کرده و زندگی در مناطق صخره ای باعث شده که به ندرت در طبیعت مشاهده شود. با این حال، در سال های اخیر، به صورت فزاینده ای در مناطق مختلف کشور رؤیت شده است.

جثه کوچک و غیرقابل پیش بینی بودن مسیر حرکت این جانور باعث شده که نتوان از دوربین های تله ای به عنوان یک ابزار کارامد برای بررسی وضعیت این گونه در کشورهای مختلف بهره جست و تعداد تصاویری که در کشورهای مختلف با استفاده از این دوربین های خودکار گرفته شده است، شاید به 10 مورد هم نرسد.

در آخرین مورد آن ها (پاییز 1394) و در جریان پروژه پلنگ شمال شرقی ایران، یکی از دوربین های نصب شده انجمن یوزپلنگ ایرانی در پارک ملی ساریگل چند تصویر از یک گربه پالاس گرفت. این گربه پالاس که با کنجکاوی دوربین تله ای را مورد بررسی قرار می دهد، پس از دقایقی از آن محل دور می شود. پیش از این نیز در ساریگل گربه پالاس توسط محیط بانان و کارشناسان مشاهده و تصویربرداری شده بود.

انجمن یوزپلنگ ایرانی

انجمن یوزپلنگ ایرانی

گفتنی است؛ گربه پالاس یک گربه سان وحشی کوچک بومی آسیای میانه، مرکزی و غربی است. این جانور تقریبا به اندازهٔ یک گربه خانگی است و دارای حدود 60 سانتی متر طول (بدون احتساب دم 25 سانتی متری اش) و به طور متوسط 3/6 کیلوگرم وزن است. رنگ موهای بدن اش خاکستری روشن یا زرد تیره همراه با نوارهای عمودی است که گاهی در میان موهای انبوه و متراکم بدن، دیده نمی شوند.

این گربه شکل های گوناگونی دارد که آن را از دیگر گربه سانان متمایز می کند. چشمان گرد این جانور، برجسته ترین ویژگی اش به شمار می آید. پاهایش کوتاه هستند، سرین اش نسبتا بزرگ است و موهایش بلند و انبوه هستند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1