نصب تابلو با خط بریل در ایستگاه های اتوبوس

وجود 1113 دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده برای معلولان

19 دسامبر 2015 - 16:30 dsfr.ir/oz0ny

وجود 1113 دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده برای معلولان
bus.tabriz.ir
اتوبوس ویژه معلولان در تبریز

معلولان می توانند به طور اختصاصی از طریق تماس با سامانه 6305 و عضویت در این سامانه از خدمات اتوبوسرانی بهره گیرند.

"مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران"

پیمان سنندجی در گفت و گو با ایلنا درباره خدمات این سازمان به معلولان گفت: بخشی از جامعه ما به معلولان اختصاص دارد و ما موظف هستیم؛ برای این افراد نیز همچون سایر افراد جامعه و البته به طور ویژه تر برنامه ریزی کرده و شرایطی را فراهم کنیم که این افراد هم بتوانند از خدمات و امکانات شهری استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه مهم ترین کار در حمل و نقل آن است که برای همه اقشار مختلف معلولان از قبیل معلولان جسمی-حرکتی، نابینایان و ناشنوایان شرایطی را فراهم کنیم که بتوانند از امکانات شرکت واحد استفاده کنند، ادامه داد: به عنوان مثال برای افرادی که از ویلچیر استفاده می کنند؛ باید مسیر رسیدن به داخل اتوبوس کوتاه بوده و دسترسی به آن آسان باشد و وقتی فرد وارد اتوبوس شد؛ امکاناتی وجود داشته باشد که فرد بتواند خود را داخل اتوبوس با کمربند فیکس کند تا در شرایطی امن به مقصد برسد.

سنندجی افزود: همچنین اگر فرد نابینایی از اتوبوس استفاده می کند؛ باید ضمن برخورداری از سایر امکانات مثل کوتاه بودن سطح ورودی اتوبوس و ... بتواند از طریق شنیداری متوجه شود تا ایستگاه بعد چقدر مانده و ایستگاه بعد کدام است تا به راحتی به مقصد برسد یا یک فرد ناشنوا قادر باشد از طریق مانیتوری که در اتوبوس وجود دارد؛ متوجه شود که ایستگاه بعدی کدام است، ضمن اینکه وجود ا ین امکانات برای همه افراد ضروری و لازم است.

وی با یادآوری طراحی و تاسسیس سامانه ویژه معلولان اظهار کرد: اگر چه امکانات این سامانه کم و تعداد متقاضیان زیاد است، اما با همین امکانات کم نیز توانستیم؛ پاسخگوی بعضی از نیازهای این عزیزان باشیم. چنانکه در حال حاضر 65 دستگاه ون سه نفره برای ایاب و ذهاب معلولان درنظرگرفته شده است. همچنین حدود 30 تا 35 دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده برای معلولان که دارای دستگاه بالابر هستند نیز در این سامانه وجود دارد.

سنندجی با اشاره به اینکه معلولان می توانند به طور اختصاصی از طریق تماس با سامانه 6305 و عضویت در این سامانه از  این خدمات بهره گیرند، بیان کرد: به محض تماس با این خط فرد به عضویت سامانه در خواهد آمد و کارت اشتراک برای وی صادر شده و به  طور مستمر در حوزه خدمات رسانی ما قرار خواهد گرفت که در حال حاضر بیش از 3 هزار نفر عضو این سامانه هستند و این سامانه 24 ساعته پاسخگوی نیازهای این عزیزان است.

مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی تهران خاطرنشان کرد: از 3 سال پیش به این فکر افتادیم که داخل اتوبوس ها شرایطی وجود داشته باشد که بتوانیم درباره آن برنامه ریزی و طراحی کنیم، لذا ساختار آن را ایجاد کردیم به نحوی که شرایط اتوبوس های دوکابین به  گونه ای است که سطح ورودی اتوبوس با ایستگاه یکی است و جای مخصوصی در اتوبوس برای معلولان دارند، البته اتوبوس های تک کابین هنوز این شرایط را ندارند.

وی با تاکید براینکه 1113 دستگاه اتوبوس دوکابین مناسب سازی شده هستند، گفت: تا آخر سال جاری سیستم اعلام صوتی هم داخل تمامی اتوبوس ها نصب خواهد شد. همچنین در سال آینده تابلوهایی با خط بریل برای نابینایان در ایستگاه های اتوبوس نصب خواهد شد که افراد بتوانند ایستگاه های اتوبوس تشخیص دهند.

مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی تهران ادامه داد: تاکید ما بر این است شرایطی را فراهم کنیم که اقشار مختلف مردم بتوانند از این اتوبوس ها استفاده کنند، زیرا اتوبوس مخصوص افراد سالم نیست. لذا ما به سمتی می رویم که شرایط مناسب برای معلولان ایجاد شود.

سنندجی با اشاره به اینکه در اعتبارات سال جاری شرکت واحد خرید 200 دستگاه اتوبوس دوکابین پیش بینی شده که قرار است از طریق بخش خصوصی خریداری شده و سال 95 وارد سیستم اتوبوسی شهر تهران شود، اظهار کرد: تمامی اتوبوس های دوکابینی که در حال خرید آن هستیم، دارای رمپ بوده و برای استفاده معلولان مناسب سازی شده است. در بحث اعلام صوتی نیز در حال حاضر اتوبوس های ما دارای GPS بوده و می توانند در این راستا استفاده شوند.

وی در پایان با تصریح بر اینکه ارائه این خدمات وظیفه سازمان بهزیستی است، یادآور شد: ما تفاهم نامه ای با این سازمان داشتیم که براساس آن قرار بود 100 دستگاه ون صفر آماده سازی شده که در اختیار سازمان بهزیستی دارد را به ما بدهند که هنوز این اتفاق نیفتاده است، در حالی که اگر این خودرو ها در اختیار ما قرارمی گرفت، زمان انتظار برای معلولان کمتر می شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1