معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان:

بذر بلوط در 30 هکتار اراضی جنگلی مهدیشهر کاشته شد

19 دسامبر 2015 - 15:20 dsfr.ir/nh1el

بذر بلوط در 30 هکتار اراضی جنگلی مهدیشهر کاشته شد
مجتبی گرگی
طرح جنگلانه در بیرجند

معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از اجرایی شدن طرح های حفاظت و احیای منابع طبیعی این استان خبر داد و گفت: بذر بلوط در 30 هکتار اراضی جنگلی مهدیشهر کاشته شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، محمد علی سفیدیان که به منظور کاشت بذر بلوط در منطقه خطیر کوه شهرستان مهدیشهر در طرح جنگلانه سازمان جنگل ها حضور پیدا کرده بود، اظهار داشت: طرح جنگلانه به همت تشکل های مردم نهاد در استان برگزار شده است.

وی با بیان اینکه در شهرستان مهدیشهر به مساحت 30 هکتار با حضور کوهنوردان بذر جنگلی بلوط کاشت شد، افزود: طرح های جنگل کاری یکی از مهم ترین اولویت های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان است که در دو سال اخیر با شتاب بیشتری در حال اجرا است.

به گفته معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، طرح جنگل کاری مشارکتی فولاد محله یکی از این طرح ها است که با مشارکت مردم این منطقه و از سوی سازمان بسیج سازندگی استان سمنان به مساحتی 500 هکتار در حال اجرا است.

وی عنوان کرد: این طرح  های جنگل کاری با همکاری مردم  است که در اجرای آن درختان مثمر در مناطق جنگلی و مستعد جنگل کاری کاشته شده و از سوی مردم نگهداری و حفاظت می شود.

سفیدیان عنوان کرد: در فولاد محله بیش از 480 هکتار از اراضی این منطقه مورد کشت درختان زرشک آبدار بی دانه قرار گرفته و جنگل های وسیع زرشک در آن به وجود آمده است.

به گفته وی، در صورت استقبال مردم از این طرح، طرح جنگل کاری فولادمحله توسعه خواهد یافت.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: بخشی از طرح کاشت گل محمدی و زرشکستان در شهر دیباج دامغان نیز اجرایی شده و در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

حفاظت از جنگل های آفت زده نیز به عنوان یکی دیگر از اولویت های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان  بود که سفیدیان به آن اشاره کرد.

به گفته وی، مبارزه با آفت ارس واش در استان سمنان با وجود کمبود اعتبار با جدیت در حال اجرایی شدن است تا این گونه با ارزش گیاهی در شمال استان سمنان حفظ شود.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در خاتمه از اجرای طرح احیای جنگل های آسیب دیده که با وقوع آتش سوزی یا به وسیله آفات تخریب شده اند به عنوان دیگر طرح احیای جنگل های این استان نام برد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 18 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1