پیامد جبران ناپذیر خشکسالی بر درختان

19 دسامبر 2015 - 13:30 dsfr.ir/so2z2

پیامد جبران ناپذیر خشکسالی بر درختان
ایسنا
خشکسالی نشات گرفته از تغییر اقلیم حیات جنگل ها را با مخاطره مواجه می کند

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد در صورتی که روند گرمای جهانی مهار نشود خشکسالی به از بین رفتن شمار زیادی اصله درخت منجر می شود.

کارشناسان با هشدار نسبت به تلف شدن درختان جهان به دلیل گرمای جهانی اظهار داشتند: این وضعیت تا حدودی به دلیل ساختار بنیادی و پایه ای موجود در درختان است که می تواند سازگاری آن ها را با شرایط محدود سازد.

محققان آمریکایی همچنین اعلام کردند: خشکسالی در سال های آتی متداول تر و جدی تر می شود اما در صورتیکه بشر بتواند میزان گاز کربن را به اندازه کافی کاهش دهد تاثیر ناشی از پدیده خشکسالی به حداقل می رسد و این امید بوجود می آید که تعداد بیشتری درخت به حیات خود ادامه دهند.

مدل های اقلیمی تاثیرات جنگل ها بر انتشار گاز کربن به طور قابل توجهی نتایج مختلفی به همراه داشته است. برخی از آن ها نشان می دهند جنگل ها جذب کننده طبیعی کربن هستند که کربن دی اکسید را به دام می اندازند و بنابراین به کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای در اتمسفر کمک می کنند اما برخی دیگر از این مدل ها حاکی از آن است جنگل ها منبع حائز اهمیتی از کربن جوی هستند.

این تفاوت از این مشکل ناشی می شود که افراد به طور دقیق نمی دانند در آینده چه تعداد درخت در جهان وجود خواهد داشت. تاکنون برآوردها نشان می دهد حدود 400 میلیارد اصله درخت روی زمین وجود دارد هر چند نتیجه یک مطالعه دیگر حاکی از وجود بیش از سه تریلیون اصله درخت است.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، همچنین این پرسش مطرح است که پوشش های گیاهی تا چه میزان می توانند به خشکسالی های پیش رو واکنش نشان دهند چرا که کمبود آب به شیوه های مختلفی به از بین رفتن درختان و گیاهان منجر می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1