گیاهخواری برای محیط زیست مضر است؟

18 دسامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/7t07j

گیاهخواری برای محیط زیست مضر است؟
vitaportal.ru
گیاهخواری

کارشناسان آمریکایی معتقدند رژیم غذایی سالم مملو از سبزیجات و میوه ها در مقایسه با رژیم غذایی حاوی گوشت می تواند برای محیط زیست مضرتر باشد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، گروهی از کارشناسان دانشگاه کارنگی ملون آمریکا که تاثیرات هر کالری از خوراکی های مختلف را به لحاظ هزینه انرژی، مصرف آب و انتشار گازهای گلخانه ای بررسی کردند، دریافتند که مصرف کاهو نسبت به مصرف گوشت بیش از سه برابر در انتشار گازهای گلخانه ای نقش دارد.

این مطالعه به دنبال آن انجام شد که در سال های اخیر از مردم دنیا درخواست شده برای کنترل تغییرات اقلیمی مصرف گوشت را کنار بگذارند. با این حال محققان مخالفتی با این یافته ها ندارند که افراد نباید میزان زیادی گوشت مصرف کنند یا اینکه دام ها به انتشار میزان بیشتری از گازهای گلخانه ای کمک می کنند.

در بررسی جدید محققان آمریکایی دریافتند که مصرف صرف خوراکی های سالم تر بنا به پیشنهاد دپارتمان کشاورزی این کشور، تاثیر منفی انسان ها بر محیط زیست را افزایش داده است. همچنین این محققان بررسی کردند که کشت، فرآوری و انتقال مواد خوراکی، فروش و ذخیره آن چه تاثیراتی بر محیط زیست دارند.

«پاول فیشبک» یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: تولید مقادیر بیشتری از سبزیجات معمول و متداول به ازای هر کالری، منابع بیشتر از آنچه تصور می شود، نیاز دارد.

همچنین «آنتونی فروگات» که در حال انجام پروژه ای روی رابطه بین مصرف گوشت و انتشار گازهای گلخانه ای است، اظهار کرد: صحیح است که کاهو به میزان آب و انرژی بیشتری نیاز دارد اما نتایج این مقایسه ها اغلب متفاوت است چون بستگی به آن دارد که چگونه این خوراکی ها و مواد غذایی پرورش یافته و تولید می شوند.

به گفته متخصصان، کاهش میزان کالری مصرف شده بدون تغییر در نسبت استفاده روزانه از گوشت و سایر موادغذایی، میزان انتشار گازهای گلخانه ای و مصرف انرژی و آب را حدود 9 درصد کاهش می دهد. این در حالیست که با حفظ کالری دریافتی و محدود شدن به مصرف غذاهای سالم، میزان مصرف انرژی، آب و تولید گازهای گلخانه ای را به ترتیب 43، 16 و 11 درصد افزایش می دهد.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، «میشل تام» یکی دیگر از محققان این مطالعه گفت: رابطه بین رژیم غذایی و محیط زیست پیچیده است. در واقع آنچه برای سلامت انسان مفید است برای محیط زیست بهترین گزینه نیست و لازم از مطالعات بیشتر و دقیق تری در این زمینه صورت گیرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1