6 اکتبر 2021 - 20:45

پرونده "خانه مسافرهای قاچاقی" روی میز دولت

16 دسامبر 2015 - 14:10 dsfr.ir/bj567

پرونده "خانه مسافرهای قاچاقی" روی میز دولت
سفرخنده
خانه مسافری در مشهد

حدود 7000 خانه شخصی بدون آنکه مجوزی از مراجع قانونی و رسمی داشته باشند، در مشهد مشغول خدمات دهی به مسافران هستند؛ خانه هایی بدون شناسنامه، بی هویت و گاه پرحاشیه.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ محمد قانعی به نقایص آیین نامه اجرایی "ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن ها" در بند مربوط به "خانه مسافر" که سبب سوءاستفاده عده ای شده است، اشاره کرد و افزود: با اضافه شدن عنوان "خانه مسافر" به فعالیت این خانه ها رسمیت بخشیده شده، در حالی که ضوابط مربوط به فعالیت و نظارت بر این اقامتگاه ها چندان واضح و کامل نیست و خیلی ها از این نقص به نفع خود سوءاستفاده می کنند.

به گفته رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی، شاید فقط حدود 300 خانه از میان آن ها مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را گرفته باشند.

او با تعبیر اقامتگاه های شخصی غیرمجاز به "خانه های قاچاقی" گفت: من اشخاصی را در مشهد می شناسم که در سایه مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای یک اقامتگاه، در چند خانه دیگر قاچاقی به مسافران خدمات می فروشند. به نظر می رسد این سازمان بعد از صدور مجوز نظارتی روی این اقامتگاه ها ندارد. این خانه ها بی هویت هستند، رفت و آمد در آن ها مشخص نیست و منشاء بسیاری از ناهنجاری ها شده اند، البته منظورم تمامِ خانه مسافرها نیست، اما لازم است یک بازنگری روی آیین نامه و قوانین موجود در این باره صورت گیرد.

او ادامه داد: ما قبلا درخواست کرده بودیم فعالیت خانه مسافرها زیر نظر اتحادیه هتل ها سپرده شود تا کنترل لازم روی قیمت ها و فعالیت آن ها صورت گیرد، اما پاسخی برای این درخواست نگرفتیم.

قانعی گفت: فعالیت خانه مسافرها و شخصی ها در حالی شدت گرفته که ظرفیت هتل های مشهد در ایام سوگواری امام رضا (ع) که اوج سفر به شمار می آید، به زور تا 70 درصد اشغال شد.

او با اعتقاد بر اینکه تعداد واحدهای اقامتی در مشهد بیش از حد نیاز است، افزود: در گذشته شکل کار به این ترتیب بود که وقتی ظرفیت هتل ها تکمیل می شد، سرریز مسافر به سمت خانه های شخصی هدایت می شد، اما حالا برعکس شده، مردم اول سراغ این خانه ها می روند و بعد اگر جای مناسب پیدا نکردند، دنبال هتل می گردند.

عضو هیات مدیره جامعه هتلداران ایران با بیان این که حرکت موازی در بخش اقامت بسیار و البته آزاردهنده است، اظهار کرد: در مشهد تعداد اقامتگاه ها و زائرسراهای وابسته به سازمان ها و نهادهای دولتی به حدی زیاد شده که لازم است فکری به حال آن ها شود.

وی اضافه کرد: سال گذشته آموزش و پرورش 10 هزار کلاس درس را در اختیار مسافران قرار داد. وقتی پای خانه های فرهنگ وسط است، شاید اعتراض ما چندان اثری نداشته باشد، اما وقتی آموزش و پروش از کلاس های درس برای اسکان عموم مردم استفاده می کند، آن هم در شرایطی که اقامتگاه های رسمی جای خالی دارند، اعتراض حق ما است.

قانعی در ادامه گفت: ما به وضع موجود اعتراض کردیم، برای همین نهم آذرماه در اتاق بازرگانی ایران کمیته موضوع ماده 76 قانون برنامه پنجم توسعه به بررسی اعتراض هتلداران به فعالیت های موازی ارگان های دولتی در بخش اقامت و رشد قارچ گونه خانه مسافرهای غیرمجاز پرداخت. در این جلسه که نمایندگانی از قوه قضاییه، دولت و مجلس حضور داشتند، قرار شد پرونده خانه هایی که فعالیت قاچاقی دارند، در کنار موضوع خانه مسافرها که به آیین نامه اجرایی "ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری" اضافه شده و همچنین فعالیت ارگان های دولتی که اقامتگاه دارند، در هیات دولت، باز و بررسی شود.

رییس هیات مدیره اتحادیه هتلداران خراسان رضوی همچنین از قول امین زاده، معاون رییس جمهور در امور حقوقی برای پیگیری این موضوع در هیات دولت خبر داد.

1