با حضور اساتید و صاحب نظران گردشگری؛

نخستین جشنواره ملی ناصرخسرو برگزار شد

16 دسامبر 2015 - 13:00 dsfr.ir/wj172

نخستین جشنواره ملی ناصرخسرو برگزار شد
میراث آریا
نخستین جشنواره ملی ناصرخسرو برگزار شد

نخستین جشنواره ملی ناصر خسرو، گردشگری، دانش و توسعه برگزار شد.

نخستین جشنواره ملی ناصر خسرو، گردشگری، دانش و توسعه بعدازظهر دیروز 24 آذر ماه با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اساتید، صاحب نظران و پژوهشگران حوزه گردشگری در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ در نخستین جشنواره ملی ناصرخسرو، گردشگری، دانش و توسعه که با هدف معرفی دانشجویان و اساتید برتر گردشگری، معرفی کتاب، مقاله و پایان نامه های برتر این حوزه و انتخاب برترین طرح های مطالعاتی، پژوهش های کاربردی، کارآفرینان گردشگری و ایده های نو و خلاقانه در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، اساتید و صاحب نظران گردشگری به ارائه نظرات خود پرداختند.

محمدحسین ایمانی خوشخو، دبیر جشنواره ملی ناصرخسرو و رییس دانشگاه علم و فرهنگ در این رویداد فرهنگی که با حضور دانشجویان و علاقه مندان به گردشگری برگزار شد، گفت: وقتی گردشگری یکی از محورهای اصلی برنامه ششم توسعه تعیین می شود، پس می طلبد که به جایگاه علمی آن نیز توجه بیشتری نشان داده شود.

وی ادامه داد: برگزاری این جشنواره گام نخست در راستای توجه به جایگاه علمی گردشگری است که با استقبال بسیار پرشوری مواجه شد و ما امیدواریم در سالهای آینده شاهد حضور بیشتر و موثرتر همه علاقه مندان و پژوهشگران این حوزه باشیم.

رونق گردشگری لزوم توجه به ابعاد علمی این صنعت را دوچندان می کند

ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و فناوری هم در این جشنواره با اشاره به اینکه گردشگری در آینده نزدیک وضعیتی متفاوت خواهد داشت، اضافه کرد: در حال حاضر بسیاری از شهرهای ایران به دنبال استقبال زیاد گردشگران خارجی با مشکل کمبود مراکز اقامتی مواجه هستند، این رشد و رونق گردشگری، لزوم توجه به ابعاد علمی گردشگری را دوچندان می کند.

وی تصریح کرد: مراکز علمی و دانشگاهی کشور باید با سرعت بیشتری برای توسعه صنعت گردشگری برنامه ریزی کنند، چراکه این صنعت از ضرورتهای حال و آینده ما است، بی تردید در روزهای آینده با تصمیم نهایی شورای امنیت، صنعت گردشگری در کشورمان وضعیت روشن تری پیدا می کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و فناوری با اشاره به اینکه، دانشگاه ها باید برای کار علمی، فرهنگی و هنری پیشگام باشند، تصریح کرد: وزارت علوم با نگاه علمی و فرهنگی به دغدغه های خود در حوزه گردشگری رسیدگی می کند. گردشگری صنعتی است که در تمام ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، علمی و فرهنگی تاثیرگذار است و نباید به آن به عنوان پدیده فردی نگاه کنیم.

انقلاب گردشگری، چهارمین انقلاب تاریخ بشر

محمدتقی رهنمایی، استاد پیشکسوت گردشگری در ادامه این مراسم، گفت: جشنواره ملی ناصرخسرو با هدف تقویت جایگاه علمی صنعت گردشگری برپا شده است.

رهنمایی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره جدید، نیاز به حرف جدید دارد، گفت: تاریخ بشر تاکنون چهار انقلاب اثرگذار و ماندگار را تجربه کرده است، انقلاب کشاورزی، انقلاب شهرنشینی و انقلاب صنعتی، اما حرف جدیدی که ما در این جشنواره به فعالان این حوزه می گوییم این است که، بشر در حال تجربه انقلاب گردشگری به عنوان چهارمین انقلاب است.

این استاد پیشکسوت یادآور شد: انقلاب گردشگری از دهه 50 و 60 میلادی آغاز شده است، زمانی که دیوارهای آهنین چین درهم شکسته شد و بسیاری از مناسبات ملت ها که با موانع ساختگی به وجود آمده بود از هم گسیخت و ظرفیت های دوستی و زیباشناسی که تا قرن ها نهفته مانده بود به میدان مبادله افکار و اندیشه ها تبدیل شد و مناطق دورافتاده جهان به مرکز تجمع انسان ها تغییر یافت. امیدوارم کشوری با این عظمت تاریخی و فرهنگی و چنین جاذبه های گردشگری، جایگاه علمی و پژوهشی خود را در حوزه گردشگری پیدا کند.

جهانگردی با شعار همگی متفاوت، همگی خویشاوند

حضور عیسی امیدوار، جهانگرد پیشکسوت ایرانی، یکی از بخش های جذاب جشنواره ملی ناصرخسرو بود که با استقبال شرکت کنندگان مواجه شد.

وی در سخنرانی خود به بخش هایی از سفرهایی که با برادرش به اقصی نقاط جهان داشته است اشاره کرد و گفت: کار ما گردشگری نبود اما با این وجود می توان گفت تمام دنیا را دیده ایم. وی انگیزه سفر برداران امیدوار را مطالعه و تحقیق درباره اقوام ابتدایی و عقب مانده جهان، عنوان کرد و افزود: شعاری که ما در سال 1333 خورشیدی برای سفرمان انتخاب کردیم با عنوان "همگی متفاوت، همگی خویشاوند" مبین این مطلب است که ما به دنیایی بدون مرزهای جغرافیایی قائل هستیم و در عین متفاوت بودن، خویشاوند هستیم.

امیدوار گفت: ما اولین افرادی بودیم که موفق شدیم از کعبه (خانه خدا) فیلم مستند تهیه کنیم هرچند این مساله بسیار کار سختی بود اما به سفارش پادشاه وقت عربستان، شرایط تهیه این فیلم برای ما مهیا شد.

کتاب مطالعات گردشگری رونمایی شد

رونمایی از کتاب مطالعات گردشگری از دیگر بخش های نخستین جشنواره ملی ناصر خسرو بود که با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی و محمدحسین ایمانی خوشخو رئیس دانشگاه علم و فرهنگ، صورت گرفت.

این کتاب که با حمایت جهاد دانشگاهی به چاپ رسیده است از این پس به عنوان مرجعی در حوزه گردشگری در دسترس محققان و پژوهشگران قرار می گیرد. در کتاب مطالعات گردشگری، ارتباط گردشگری با سایر علوم مطرح و مورد بررسی قرار گرفته است.

برترین های گردشگری تجلیل شدند

در ادامه این مراسم برترین های حوزه گردشگری معرفی و تقدیر شدند.

در بخش اساتیر برتر گردشگری، محمدتقی رهنمایی، عبدالرضا رکن الدین افتخاری، شمس السادات زاهدی معرفی و لوح تقدیر خود را از معاون رئیس جمهور دریافت کردند.

در بخش پژوهشگران برتر، حمید ضرغام بروجنی، حسن زنده دل و محسن جعفری مذهب مورد تقدیر قرار گرفتند. همچنین  مازیار آل داوود به عنوان کارآفرین برتراز پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی واحد مشهد و مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران و فصلنامه پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی در بخش طرح مطالعاتی و پژوهش های کاربردی معرفی و تقدیرنامه جشنواره را دریافت کردند.

یادآور می شود، داوران نخستین جشنواره ملی ناصرخسرو در بخش های مولف، نویسنده برتر، ایده پردازی و خلاقیت هیچ یک از آثار رسیده را واجد تقدیر ندانستند.

گفتنی است، از عیسی امیدوار به عنوان پیشکسوت جهانگردی ایران در این مراسم تجلیل شد.

قرائت بیانیه هیات داوران جشنواره ملی ناصرخسرو

جشنواره ملی ناصرخسرو با قرائت بیانیه هیات داوران به پایان رسید.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "تعامل و روابط بین المللی با دانشگاه ها و مراکز علمی جهان می تواند ما را به اهداف توسعه متوازن و علمی در گردشگری رهنمون کند و تحقق این امر نیازمند مساعدت و همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

ارتباط با سازمان های علمی و تخصصی بین المللی و بهره مندی از کمک های فنی و اعتباری آن ها از جمله سازمان جهانی جهانگردی از سوی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی امری ضروری است که باید از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زمینه های این ارتباط بیش از گذشته فراهم شود.

اولین و مهم ترین گام در توسعه گردشگری نگاه علمی و تخصصی به این مقوله و توجه جدی از سوی سیاست گذاران به امر آموزش است.

همکاری و تعامل سازنده میان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و سیاست گذاران و برنامه ریزان گردشگری می تواند ما را در رهایی از اتکا به اقتصاد تک محصولی یاری کند.

انتظار می رود با تاسیس دبیرخانه دائمی این جشنواره زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و حمایت و همراهی و مشارکت جامعه دانشگاهی، در سال های آتی به صورت بین المللی و با قوت بیشتر برگزار شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
19 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1