11 دسامبر 2023 - 03:45

تفریح با «میرزا کوچک خان» در آب های خزر

15 دسامبر 2015 - 18:10 dsfr.ir/1z4t9

تفریح با «میرزا کوچک خان» در آب های خزر
wikimedia.org
کشتی میرزا کوچک خان

کشتی «میرزا کوچک خان» پس از هفت سال به گِل نشستن، سرانجام با تغییر کاربری و تبدیل به هتل و سالن جشن های سیار، سفر تفریحی خود را در آب های خزر آغاز کرد.

کشتی میرزا کوچک خان حدود 45 سال پیش، یعنی در سال 1970 میلادی در ژاپن ساخته شد و 20 سال پیش از آن  که به آب های ایران برسد، سفر دریایی اش را در اقیانوس ها و جزایر ژاپن آغاز کرده بود. در واقع کشتی میزرا کوچک خان وقتی 20 ساله بود توسط شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خریداری شد و از راه اقیانوس، دریای سیاه و رودخانه ولگا به دریای خزر رسید.

این کشتی خریده شد تا انحصار فعالیت های دریانوردی در آب های شمالی ایران شکسته شود. میرزا کوچک خان برای مدتی نه چندان طولانی در مسیر دریایی انزلی-باکو (جمهوری آذربایجان) و گاه نوشهر-باکو مسافر جابجا می کرد؛ اما حدود 7 سال پیش، تاریخ انقضای گواهی نامه تردد کشتی فرا رسید و مالک موظف شد با این عمر خدماتی کشتی برای تردد در دریا انواع استانداردهای فنی، زیست محیطی و خدماتی را رعایت و گواهینامه جدید و مجوز فنی را از اداره بنادر و کشتیرانی دریافت کند.

این در حالی بود که مالک کشتی دلیل توقف فعالیت میرزا کوچک خان را تعمیرات آن و همچنین مهیا نبودن اسکله ای مناسب برای پهلوگیری عنوان می کرد. با همین بهانه ها و کشمکش ها بین سازمان بنادر و کشتیرانی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و مالک، این کشتی 7 سال در آب های خزر معلق ماند تا این که اکنون با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال خبر رسیده میرزا کوچک خان مسافربری، به هتل کشتی و سالن جشن های سیار روی آب های خزر تبدیل شده است.

البته سفرهای تفریحی این کشتی کهنسال از تابستان امسال آغاز شده بود؛ سفرهایی که با گشت دریایی 3 یا 5 ساعته، اجرای موسیقی و سرو غذای محلی همراه است. کشتی میرزا کوچک خان حدود 40 اتاق دو، چهار، شش و هشت تخته هم دارد که امکان اقامت دریایی را در سفرهای یک روزه فراهم می کند.

جدیدترین خوابی که برای این کشتی مسافربری قدیمی دیده شده، برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در آن است که ظاهرا با استقبال خوبی هم همراه بوده و بیشتر اتاق های آن به فروش رفته است.

پیش از آغاز فعالیت های شاد کشتی میرزا کوچک خان در آب های خزر، مالک کشتی تهدید کرده بود که در صورت فراهم نشدن شرایط، کشتی میرزا کوچک خان آب های ایران را ترک خواهد کرد.

داریوش توکلی، مالک کشتی مسافری «میرزا کوچک خان» در زمان توقف فعالیت های آن گفته بود به  دلیل نبود زیرساخت های لازم در بنادر شمالی کشور، این کشتی فعالیت نمی کند و اگر دستگاه های مربوط شرایط را فراهم نکنند، چاره ای جز رفتن کشتی «میرزا کوچک خان» از ایران وجود نخواهد داشت.

اما اکنون با تبدیل تنها کشتی مسافربری در آب های شمالی ایران به هتل کشتی و سالن جشن ها و مهمانی ها ظاهرا مالک، دیگر تمایلی برای اجرای تصمیم خود ندارد و با تغییر کاربری آن فاتحه ی سفرهای دریایی از آب های خزر نیز خوانده شده است.

1