سرشماری پلنگ ایرانی در پارک ملی سالوک و پارک ملی ساریگل

ثبت بیش از 250 تصویر از پلنگ ایرانی در طول 2 ماه

15 دسامبر 2015 - 16:30 dsfr.ir/tk99p

ثبت بیش از 250 تصویر از پلنگ ایرانی در طول 2 ماه
انجمن یوزپلنگ ایرانی
پلنگ پارک ملی ساریگل

جمعیت پلنگ ایرانی در پارک ملی ساریگل و پارک ملی سالوک در استان خراسان شمالی با استفاده از دوربین های تله ای سرشماری شد.

به گزارش انجمن یوزپلنگ ایرانی؛ سید ‌اصغر مطهری، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، ضمن اعلام این خبر گفت: "پلنگ ها دارای خال های منحصربفرد هستند که حکم اثر انگشت در انسان ها را دارد. بنابراین با تصویربرداری از آنها و مقایسه خال ها می توان به آمار قابل اتکایی از جمعیت پلنگ در هر منطقه رسید."

وی افزود: سرشماری یا برآورد جمعیت پلنگ ها با استفاده از دوربین های تله ای صورت می گیرد که ابزاری کارامد بوده و در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. این دوربین ها دارای سنسور مادون قرمز بوده و از جانورانی که از مقابل آن ها عبور کنند، عکسبرداری می کند.

بنا بر گفته مطهری "برنامه سرشماری توسط پروژه پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران و با همکاری نزدیک اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسفراین و انجمن یوزپلنگ ایرانی به مدت 2 ماه طی پاییز سال جاری اجرا گردید."

محمد صادق فرهادی نیا، مدیر پروژه، نیز در این باره گفت: پلنگ ایرانی یکی از گربه سانان نادر کشورمان محسوب می شود که اطلاعات جمعیتی مناسبی در اکثر نقاط کشور در مورد آن در دست نمی باشد. طبیعتا بدون دانستن جمعیت یک گونه نمی توان برای بقای بلندمدت آن نیز برنامه ریزی و ارزیابی کرد.

وی افزود: این پروژه برای نخستین بار این امکان را در این مناطق قرار می دهد که بتوان اطلاعات دقیق از وضعیت و ساختار جمعیت پلنگ ایرانی کسب نمود.

فرهادی نیا اظهار داشت: با توجه به مخفی کاری پلنگ، مشاهده مستقیم آن در طبیعت بسیار دشوار بوده و به این منظور، از 40 دستگاه دوربین تله ای برای سرشماری پلنگ ها استفاده شده است.

مدیر بخش پایش انجمن یوزپلنگ ایرانی با بیان اینکه تا کنون بیش از 250 تصویر از پلنگ ها در این دو منطقه بدست آمده است، افزود: کارشناسان پروژه در حال بررسی و تطبیق خال های پلنگ ها در این تصاویر هستند و هنوز به درستی نمی دانیم چند پلنگ در این دو منطقه زیست می کنند، ولی نتایج مقدماتی بسیار امیدوار کننده بوده و دال بر پویایی جمعیت پلنگ در دو پارک ملی سالوک و ساریگل دارد.

گفتنی است؛ پارک های ملی سالوک و ساریگل در حوزه شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی واقع شده و از ارزشمندترین زیستگاه های پلنگ در کشور محسوب می شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1