دستیار ویژه رئیس جمهور تشریح کرد:

برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای نوروز

15 دسامبر 2015 - 09:10 dsfr.ir/ai3ta

برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای نوروز
فلیکر
نوروز در آرامگاه حکیم فردوسی

نظام های بسیاری از شرق و غرب، برای از بین بردن سنت نوروز تلاش کردند اما در نهایت، هضم شدن این نظام ها در چشمه عظیم هویتی و تاریخی بود که ملت ایران را حفظ کرده است.

"دستیار ویژه رئیس جمهور"

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در جلسه شورای سیاست گذاری جشن نوروز که صبح روز 23 آذرماه در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، گفت: نوروز، شناسنامه تاریخی و هویت ملی کشور است.

دستیار ویژه رئیس جمهور تصریح کرد: نظام های بسیاری از شرق و غرب، برای از بین بردن این سنت تلاش کردند اما آنچه در نهایت اتفاق افتاد، هضم شدن این نظام ها در چشمه عظیم هویتی و تاریخی بود که همواره ملت ایران را حفظ کرده و سایر ملل را تحت تاثیر قرار داده است.

وی اضافه کرد: نوروز با دین مغایرت ندارد بلکه می توان از آن برای پیشرفت دین بهره برد، ما می توانیم ارزش های اخلاقی را با استفاده از نوروز در کشور و منطقه اشاعه دهیم، نوروز سرآغاز زندگی و حیات طبیعت است که ما را متوجه نگاه به آینده می کند.

دستیار ویژه رئیس جمهور با اشاره به اینکه حیات اصلی گردشگری در ایام نوروز صورت می گیرد، یادآور شد: تحرک بی نظیر اقتصادی در ایام نوروز ایجاد می شود، مردم در ایام پیش از نوروز به تهیه و تدارک مایحتاج خود می پردازند و در ایام نوروز هم میلیون ها نفر با سفر به نقاط مختلف کشور موجب رونق اقتصادی می شوند.

حجت الاسلام یونسی با بیان اینکه ابعاد شادی بخش نوروز باید تقویت شود، اضافه کرد: پیرایه هایی که تناسبی با نوروز ندارند باید حذف شوند و شادی و رونقی که از روزگاران قدیم در این ایام وجود داشته را دوباره در بین مردم اشاعه دهیم. برای احیاء و ایجاد شادی و رونق نوروز باید ستادی با حضور دستگاه های مختلف اعم از وزارت کشور، وزارت ارشاد، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نهادهای دیگر تشکیل شود.

برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای نوروز در 4 موضوع برگزار خواهد شد

همچنین در این جلسه سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیر شورای سیاست گذاری جشن نوروز، با اشاره به اینکه این آئین بین تمام اقوام ایرانی مشترک است، توضیح داد: نوروز با مشارکت 13 کشور و با محوریت جمهوری اسلامی ایران به ثبت جهانی رسیده است.

وی ادامه داد: بر اساس وظایفی که سازمان میراث فرهنگی در پژوهش، معرفی و حفاظت بر عهده دارد، شورای سیاست گذاری نوروز تشکیل شد که در سال جاری به شکل هدفمند و منظم برنامه های جشن نوروز در سراسر کشور با 4 موضوع اصلی برگزار می شود.

این جشن در قالب چهار کمیته، شامل کمیته همایش علمی، نوروز بازار، عروسک های نوروز و اجرای فعالیت های تبلیغاتی فرهنگی با هدایت و راهبری مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان دبیرخانه نوروز برگزار خواهد شد.

در قالب کمیته همایش علمی که ریاست آن را حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی بر عهده دارد، "همایش نوروز، میراث صلح و دوستی شامل بخش های فراخوان مقاله، افتتاحیه، پنل های علمی موازی، نمایشگاه عکس نوروز در کشورهای اکو، نمایشگاه عکس سلام های نوروزی، نمایشگاه عروسک های نوروزی، تقدیر از نوروزشناسان، چاپ کتاب سلسله مقالات ارائه شده به همایش، چاپ کتاب های "نوروز و محیط ریست"، "بازی های نوروز" و "نان و شیرینی های نوروز"، برگزار می شود.

همچنین در کمیته  نوروز بازار که راهبری آن را میرشکرایی عضو کمیته ثبت میراث فرهنگی ناملموس و فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان بر عهده دارند، نوروز بازار در 12 شهر کشور شامل، تهران، اصفهان، کرمان، گنبدکاووس، چابهار، لاهیجان، تبریز، سنندج، آبادان، قشم و بوشهر در دهه سوم اسفند ماه برپا می شود.

در کمیته عروسک های نوروزی به ریاست یدالله پرمون مدیرمرکز میراث ناملموس تهران، پنل های علمی موازی با همایش نوروز با موضوع عروسک نوروزی و همچنین نمایشگاه عروسک های نوروزی، نمایش عروسکی، نمایش فیلم، نمایشگاه عکس، کارگاه ساخت عروسک های بومی و محلی در سطح ملی و بین المللی در کاخ جهانی گلستان اجرای می شود.

در کمیته اجرایی نیز، طرح های ساخت انیمیشن ویژه گردشگری نوروز، استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی و اطلاع رسانی، همکاری با شهرداری ها و صدا و سیما، برگزاری دومین جشنواره فیلم و عکس نوروز، چاپ تمبر نوروز، انتشار نشریه نوروز، انجام امور تبلیغاتی و اطلاع رسانی در فضای مکتوب و مجازی و سایت سازمان، چاپ کتب مرتبط با همایش نوروز و چاپ پوستر، اجرایی می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1