معاون میراث فرهنگی استان خبر داد؛

ثبت 14 محوطه و بنای تاریخی خوزستان در فهرست آثار ملی

14 دسامبر 2015 - 16:10 dsfr.ir/ue8gb

ثبت 14 محوطه و بنای تاریخی خوزستان در فهرست آثار ملی
ایرانگردی
خانه تاریخی امین زاده شوشتر

معاون میراث فرهنگی خوزستان از ثبت 14 اثر و بنای ارزشمند تاریخی استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان؛ عاطفه رشنویی معاون میراث فرهنگی این اداره کل در این رابطه گفت: چندین محوطه باستانی در مسجد سلیمان و چند خانه تاریخی در شوشتر و دزفول و یک گوردخمه در اندیکا با تلاش مسؤلان اداره میراث فرهنگی خوزستان در کمیته ثبت آثار غیر منقول کشور در فهرست آثار ملی ثبت شد.

وی افزود: خوشبختانه با برنامه ریزی و تلاش، ثبت آثار ارزشمند خوزستان جان تازه ای یافته است و این روند ادامه می یابد. متاسفانه در زمینه ثبت محوطه ها و بناها در فهرست آثار ملی، سال ها کوتاهی شد و خوزستان جز ضعیف ترین استان ها در این خصوص به شمار می آمد؛ اما با توجه و تمهیدات ویژه ای که در دوره مدیریت سابق و فعلی میراث فرهنگی خوزستان در این زمینه اندیشیده شد ثبت آثار به اولویت های میراث فرهنگی مبدل و روند آن تسریع شد و امروز خوزستان یکی از پیشروترین استان ها به شمار می آید.

وی درباره این محوطه ها و آثار تاریخی ثبت شده خاطرنشان کرد: محوطه ها و آثار ثبت شده شامل بینزیر در گلگیر مسجد سلیمان، خانه حاج شیخ جعفر شیخ شوشتری، خانه جزایری قدیمی ترین خانه در بافت تاریخی شوشتر، خانه قصاب نژاد در شوشتر، خانه سهرابی دزفول، گور دخمه تنگ دز اندیکا است.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: به زودی تعداد زیاد دیگری از محوطه ها و بناهای این استان ثبت ملی می شوند.

رشنویی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 30 اثر تاریخی 18 اثر دفاع مقدس 2 اثر ناملموس و 1 اثر طبیعی برای استان ثبت شده که آماری کم نظیر است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1