10 دسامبر 2023 - 14:31
عزم دولت برای واقعی کردن قیمت ها

قیمت بلیت قطار در صف آزادسازی

14 دسامبر 2015 - 15:10 dsfr.ir/7g07k

قیمت بلیت قطار در صف آزادسازی
persiangig.com
قطار پردیس

با گذشت دو هفته از آزادسازی قیمت بلیت هواپیما، حالا نوبت قطار رسیده است تا قیمت آن نیز به سمت واقعی سازی حرکت کند و گام دیگری برای رقابتی کردن بازارها در ایران برداشته شود.

به گزارش اقتصادنیوز، گرچه داستان آزادسازی نرخ بلیت قطار همواره بیش از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما مطرح بوده است، اما این بار سازمان هواپیمایی از راه آهن پیشی گرفت و مصوبه روی میز مانده خود را اجرایی کرد، حال به نظر می رسد قفل این آزادسازی در بخش حمل و نقل مسافری شکسته شده است و از این پس بیشتر کیفیت سفر ها مدنظر سازمان ها خواهد بود.

در این میان در فاصله 10 روز پس از ابلاغ مصوبه آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، معاون مسافری راه آهن از افزایش قیمت بلیت قطارهای مسافری از 25 آذرماه امسال و به میزان حدود 8 درصد افزایش قیمت خبر داد.

سیدمحمد راشدی با بیان این که هم اکنون 137 قطار شبکه ریلی تردد می کنند، گفته است که از این تعداد نرخ بلیت 91 قطار 10 درصد و کمتر از آن و نرخ بلیت 46 قطار نیز حدود 15 درصد افزایش می یابد.

او اما گفته است که شرکت هایی مجازند تا 20 درصد افزایش قیمت دهند که در روزهای غیرپیک مسافر هم تخفیف لازم را برای مسافران در نظر بگیرد و شرکت راه آهن نیز نظارت می کند، اظهار کرد: با توجه به این که بلیت قطار 45 روزه پیش فروش می شود کسانی که از قبل بلیت خریده اند با همان نرخ قبلی محاسبه خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشته است که در 15 ماه اخیر قیمت بلیت قطار افزایش نداشته است، گفت: با توجه به زیانده بودن قطارهای مسافری این افزایش بلیت برنامه ریزی شد.

همچنین شرکت راه آهن پیش از آغاز تعطیلات منتهی به پایان ماه صفر پس از چند ماه ثابت نگه داشتن نرخ ها، با افزایش قیمت بلیت قطار موافقت کرد تا بخش خصوصی فعال در این عرصه بتواند به طور میانگین هشت درصد به بهای بلیت خود اضافه کند.

حالا خبرها حاکی از این است که از حدود 4 روز آینده نرخ های جدید اجرایی خواهند شد، در این میان برخی آزادسازی را تکذیب می کنند و برخی دیگر نیز به نوعی از شناور شدن قیمت ها خبر می دهند.

در این باره خبرگزاری ایسنا نوشته است که این تصمیم جدید که هدف آن سودآور کردن نقل و انتقال مسافر و حفظ سرمایه گذاران اعلام شده، در حالی در روزهای آینده اجرایی خواهد شد که تفاوتی مهم با مصوبه های گذشته دارد.

همچنین در اطلاعیه رسمی شرکت راه آهن آمده است: «شرکت راه آهن با در نظر داشتن عدم افزایش قیمت بلیت در طول 15 ماه گذشته و با توجه به مشکلات پیش روی بخش خصوصی و زیانده بودن آن ها، به منظور جلوگیری از فرار سرمایه گذاران در حوزه ریلی؛ پیرو درخواست مکرر بخش خصوصی با افزایش قیمت بلیت قطار به طور متوسط 8 درصد موافقت کرده است.»

هرچند اعلام شده این تغییر نرخ ها تنها شامل برخی قطارها می شود و همچنان نرخ سابق برای بخشی از سفرها به طور خاص قطارهای حومه ای تغییر نخواهد کرد، اما اختیاری جدید در مصوبه قدری دست شرکت های حمل و نقل ریلی را در اعمال نرخ های متنوع باز گذاشته است.

در طول سال های گذشته همواره شرکت های ریلی به منظور پر کردن ظرفیت قطارهای خود در ایام غیر پرتردد سال نسبت به ارائه تخفیف به مسافران اقدام می کردند. این موضوع به عنوان یک انتخاب روی میز شرکت ها قرار داشت و تاثیر چندانی در وضعیت فروش بلیت در دیگر ایام سال نداشت. این در حالی است در مصوبه جدید راه آهن چاره ای جدید برای این موضوع اندیشیده شده است.

شرکت راه آهن اعلام کرده که شرکت هایی که در ایام کم تردد تخفیف لازم را به مسافران داده باشند، با نظارت شرکت راه آهن در ایام پرتردد می توانند تا سقف حداکثر 20 درصد افزایش قیمت را لحاظ کنند. این تبصره دست شرکت های ریلی را باز می کند تا هرچند به شکلی محدود بتوانند در نرخ های ارائه شده تغییر ایجاد کرده و نسبت به کاهش یا افزایش قیمت بلیت اقدام کنند.

در همین رابطه نیز چندی پیش اقتصاددانان با اشاره به آزادسازی قیمت بلیت هواپیما گفتند که این آزادسازی به نفع اقتصاد است.

در این باره نیز موسی غنی نژاد، اقتصاددان معتقد است که اقدام دولت در جهت واقعی سازی قیمت هواپیما را از این جهت می توان به فال نیک گرفت که دولت بدون توجه به عواقب منفی رسانه ای آن گامی جدی در راستای واقعی سازی قیمت در یکی از بازارها برداشته و به تثبیت قیمت ها در بیشتر مسیرهای هوایی کشور اقدام کرده است.

همچنین جعفر خیرخواهان، دیگر اقتصاددان گفت که همچون بسیاری از امور که دولت ها همیشه چند سال و چند هزار کلیوم تر از واقعیات جامعه و بازار عقب تر هستند اینجا هم قانونگذاران و سیاستگذاران سرانجام در برابر واقعیت بازار تسلیم شده و تصمیم به اصلاح یک قانون ناکارآمد گرفته اند و اجازه تعیین نرخ بلیت را به شرکت های هواپیمایی داده اند.

در حالی که این روزها بسیاری از کارشناسان از جریانات پوپولیستی در دولت یازدهم گلایه می کنند، اما برخی دیگر تمام قد از اجرای برنامه های اقتصاد آزاد دولت دفاع می کنند و اجرای هر یک را قدمی برای پیشرفت و بهبود اقتصاد می دانند.

1