28 نوامبر 2023 - 03:07

موافقت با افزایش قیمت بلیت قطار از 25 آذر

14 دسامبر 2015 - 14:00 dsfr.ir/dv85z

موافقت با افزایش قیمت بلیت قطار از 25 آذر
اقتصادنیوز
ریل های قطار

نرخ بلیت قطارهای مسافری از 25 آذرماه افزایش هشت درصدی خواهد داشت.

"رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل ریلی"

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل ریلی با بیان اینکه افزایش نرخ بلیت قطار حداقلی بود، گفت: مدل قیمت گذاری جدید هم به نفع مردم و هم به نفع شرکت های حمل و نقل ریلی است چون قیمت بلیت ها در ایام غیر پیک سفر یعنی اکثر روزهای سال کمتر از نرخ معمول می شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ سید حسن موسوی نژاد با اشاره به افزایش هشت درصدی نرخ بلیت قطارهای مسافری از 25 آذرماه گفت: شرکت های خصوصی حمل و نقل ریلی خواهان افزایش قیمت بلیت قطار بیش از رقم های فعلی بودند که شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با این افزایش جزئی نرخ بلیت آن هم پس از مدت طولانی 15 ماهه موافقت کرد.

وی با بیان اینکه در طرحی که از 25 آذرماه اجرا می شود نرخ بلیت قطار صرفا افزایش نمی یابد، ادامه داد: تغییر در قیمت ها به گونه ای است که در برخی مواقع به نفع مردم خواهد بود چراکه قیمت ها در ایام غیر پیک سفر یعنی در اکثر روزهای سال پایین تر از نرخ معمول می شود.

مدیرعامل شركت حمل و نقل ریلی رجا این تغییر حداقلی در قیمت ها با توجه به رسالت حمل و نقل ریلی در جا به جایی مسافر و ترغیب هرچه بیشتر مسافر برای استفاده از این مود حمل و نقلی بود، افزود: شرکت های حمل و نقل ریلی پذیرفته اند که این مدل قیمت گذاری هم به نفع مردم و هم به نفع آن ها است.

وی با بیان اینکه با این روش از قیمت گذاری شرکت ها تخفیفات 50 تا 60 درصدی به مردم ارائه می دهند، یادآور شد: هزینه های جاری شرکت های ریلی افزایش یافته بود و نرخ های پیشین پاسخگوی هزینه های شرکت ها نبود.

موسوی نژاد با بیان اینکه در سالیان گذشته هیچ سرمایه گذاری جدیدی در حوزه ریلی صورت نگرفت، اظهار کرد: علت این عدم سرمایه گذاری توجیه پذیر نبودن آن و ضرر و زیان شرکت های ریلی است در نتیجه راه حل نهایی این است که تعیین قیمت به بازار واگذار شود، سرمایه گذاری ها توجیه پذیر باقی بماند و سرمایه گذاری های توجیه ناپذیر حذف شود. البته دولت برای بخش هایی همچون حمل و نقل ریلی که موجب صرفه جویی سوخت و حفظ محیط زیست و بسیاری از خدمات دیگر می شود باید به طور شفاف یارانه در نظر بگیرد.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل ریلی با تأکید بر اینکه امکان فروش بلیت قطار با قیمت های نامتعارف وجود ندارد، گفت: راه آهن بر نرخ بلیت ها نظارت جدی دارد علاوه بر این بلیت ها به نام افراد صادر می شود و امکان دلالی در بخش ریلی وجود ندارد.

1