29 ژانویه 2022 - 03:02

بالاخره کویر مرنجاب، آزاد است یا ممنوع؟

14 دسامبر 2015 - 07:30 dsfr.ir/ng1qw

بالاخره کویر مرنجاب، آزاد است یا ممنوع؟
البرز تور
تور گردشگری و کویرپیمایی در کویر مرنجاب

آیا اصولا برای کویر مرنجاب که در بعدی ملی در کانون توجه قرار دارد باید این گونه موردی و محلی تصمیم گیری شود؟

کویر مرنجاب واقع در شمال آران و بیدگل با 850 متر ارتفاع از سطح آب های آزاد یکی از مقاصد مهم کویری کشور است و همه ساله گردشگران بین المللی و از استان های مختلف راهی آن می شوند.

این کویر بکر و زیبا که از شمال به دریاچه نمک، از غرب به کویر مسیله و دریاچه حوض سلطان و حوض مره و از شرق به پارک ملی کویر منتهی می شود دارای جاذبه های طبیعی، تاریخی و گردشگری و از جمله کاروانسراست. کاروانسرای مرنجاب در کنار دریاچه نمک قرار دارد و در سال 1012 هجری قمری به دستور شاه عباس ساخته شده است.

به گزارش خبرنگار دنیای سفر، چندی پیش دادستان شهرستان آران و بیدگل طی نامه ای ممنوعیت ورود تورهای مختلط به مرنجاب را اعلام کرد. این خبر به سرعت در رسانه های داخلی و خارجی منعکس شد و با واکنش های گسترده کاربران شبکه های اجتماعی همراه شد. این واکنش البته تنها به فضای وب محدود نشد و آژانس های مسافرتی فعال در طبیعت گردی نیز به طور رسمی به مراجع زیربط اعتراض کردند.

در یکی از این نامه ها آمده است: "جای بسی تأسف است که با صنعت توریسم و گردشگری داخلی با عصبیت و تحجر برخوردی این چنین به عمل می آید، آیا تفکیک خانم ها از آقایان در اجرای تورهای گردشگری شدنیست؟ چگونه اعضای یک خانواده را که قصد بازدید از اماکن گردشگری و طبیعت گردی را دارند می توانیم از هم تفکیک نماییم؟

در ادامه همین نامه پیشنهاد شده است به جای برخورد با معلول، علت را ریشه یابی و برخورد نماییم.

اعتراضات شنیده شد

در پی این اعتراضات جلسه ای با حضور معاون گردشگری میراث استان اصفهان با مسوولان شهرستان آران و بیدگل برگزار شد که خروجی آن مصوبه ای با 180 درجه چرخش در مقایسه با نامه دادستان آران و بیدگل بود. بر این اساس ممنوعیت ورود تورهای مختلط به کویر مرنجاب رفع و دو شرط "رعایت شئونات اسلامی در طول سفر" و "سفر همراه با دفاتر گردشگری مجاز" در مصوبه جدید گنجانده شد.

مصوبه مذکور هر چند با استقبال فعالان طبیت گردی روبرو شد اما در ذات خود شرحی بر آفتاب است. باید از مسوولان پرسید که اصولا در کجای ایران "رعایت شئونات اسلامی در طول سفر" لازم نیست؟

موضوع دوم این مصوبه که بر "سفر همراه با تورهای گردشگر مجاز" تاکید دارد، عملا به بدنه گردشگری کشور باز می گردد. در حقیقت صنعت گردشگری کشور نتوانسته است هموطنان را قانع کند که مزیت های سفر همراه با تور در مسیرهای خاص و ویژه را بر ماجراجویی های شخصی، ترجیح دهند.

اگر تنها گردشگران مرد به منطقه بیایند، آیا به موضوعات مهم مرتبط با گردشگری کویر مرنجاب، توجه می شود؟

آزادسازی مشروط برای منطقه ای گردشگری که در بعدی ملی مورد توجه است، البته باعث نشد که فعالان گردشگری انتقادات خود را مطرح نکنند. فعالان برخورد دوگانه مسوولان محلی با مشکلات گردشگری منطقه مرنجاب را ناشی از مدیریت بد و بی برنامگی می دانند. برخی پرسیده اند: زمانی که سخن از زیرساخت ها و امکانات گردشگری، حفاظت از محیط زیست و جاده خراب کویر و نبودن نشانی از نیروهای امدادی و انتظامی در میان است، چرا فقط بدحجابی به عنوان دغدغه اصلی آنان معرفی می گردد؟

این پرسش ساده در حقیقت از مسوولان می پرسد که اگر تنها گردشگران مرد به منطقه بیایند، آیا به موضوعات دیگر و مهم مرتبط با گردشگری کویر مرنجاب، می پردازید؟

ترسیم چشم اندازی روشن برای این منطقه مهم گردشگری به بودن شفافیت در سیاست گذاری ها نیازمند است. تا آن زمان به آژانس های گردشگری توصیه می شود قبل از برنامه ریزی سفر به این منطقه، از مسوولان محلی چند و چون سفر به مرنجاب را جویا شود.

به هر حال مصوبات می آیند و می روند، آن چه می ماند کویر است که به کمی توجه نیاز دارد.

دیدگاه ها

 • حمید 14 دسامبر 2015 - 16:02

  با تشکر از گزارش پربار دنیای سفر
  بنده پیشنهاد میدم به این مسولان دلسوز کویر مرنجاب که اگر دلواپس بدحجابی در ۶۰کیلومتری شهرستانشان و در دل کویر بی آب و علف هستن،طرح زوج و فرد اجرا کنند!به طوری که روزهای زوج آقایان و فرد خانم ها به کویر مرنجاب تشریف ببرند!!!

 • آزاده 14 دسامبر 2015 - 16:04

  یعنی در کویر خدا هم دست از سر مردم برنمی دارند...

 • محمد 26 دسامبر 2015 - 09:40

  تا زمانی كه جهل در این دنيا حاكم باشد؛ حكايت همچنان باقيست...
  متاسفانه مسئولین از سواد كافی در خصوص مزایا و ایجاد اشتغال صنايع وابسته به گردشگری برخوردار نیستند و يا اینكه خود را به بی سوادی زده اند

1