24 ژوئیه 2024 - 13:43
عباس آخوندی:

آزادسازی نرخ بلیت هواپیما را با چارتر اشتباه گرفته اند

13 دسامبر 2015 - 19:10 dsfr.ir/1e072

آزادسازی قیمت بلیت هواپیما

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی از جزئیات طرح آزادسازی نرخ بلیت هواپیما سخن گفت.

«نرخ بلیت هواپیما آزاد شد». اگرچه تیتر خبر کوتاه بود ولی حکایت از موضوعی داشت که می توانست صنعت هوانوردی ایران را وارد فاز تازه ای کند. آزادسازی نرخ بلیت هواپیما با وجود آن که در قانون برنامه پنجم گنجانده شده بود و بر اساس این برنامه اجرایی شدن آن از سال سوم تاکید شده است، اما روسای سازمان هواپیمایی کشوری تا پیش از این اهتمام برای اجرای این قانون نداشتند. تا اینکه خبر آمد دولت یازدهم در راستای توسعه صنعت حمل و نقل هوایی ایران اجرای قانون را بر عهده گرفته است.

هنوز زمان زیادی از انتشار خبر آزادسازی نرخ بلیت هواپیما نگذاشته بود که خبر آمد در برخی از مسیرهای هوایی هر بلیت هواپیما با قیمت دور از مراقبت به فروش می رود.

تیتر فروش بلیت 900 هزار تومانی هواپیما خیلی زود دغدغه بسیاری از شهروندان را در رابطه با سفر های هواپیمایی تشدید کرد. موضوعی که عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در رابطه با آن به خبرگزاری خبرآنلاین این گونه پاسخ داد.

عباس آخوندی با تاكید بر اینكه آثار آزادسازی بلیت هواپیماها را با چارتر اشتباه گرفته اند گفت: «اثرات آزادسازی بلیت هواپیما از دی ماه خودش را نشان خواهد داد، چرا كه تعیین قیمت ها به صورت فصلی است.»

این در حالی است که برخی از کارشناسان معتقد اند برای رسیدن به اهداف موردنظر در آزادسازی نرخ بلیت هواپیما دولتمردان باید تصمیماتی سخت گرفته و سیاست های خود در قبال ایرلاین های مختلف را یکسان کند. زیرا معتقدند جایگاه برخی شرکت های هواپیمایی در ساختار سیاست گذاری موجود متفاوت است.

وزیر راه و شهر سازی در مصاحبه های گذشته خود اشاره کرده بود که ایران در زمینه تجارت بین المللی گام های موثری برداشته و  لازم است جایگاه ایران را در این زمینه ارتقا داد. به همین منظور باید صنعت هوانوردی را نوسازی کرد.

عباس آخوندی در این رابطه گفت: «نوسازی صنعت هوانوردی سه مرحله دارد؛ كه آزادسازی مرحله نخست است. مرحله بعدی افزایش سرمایه است و در گام سوم شركت های هوایی مجبور به خرید هواپیما خواهند بود.»

اما مشکلاتی با خبرهای آزادسازی نرخ بلیت همراه شده که اعتراض های زیاد مردم مهم ترین آنهاست. برخی خبرها  حاکی از آن بود که با نزدیک شدن به ایام شهادت امام رضا علیه السلام بلیت پروازهای تهران-مشهد حتی به 900 هزار تومان رسید. کار به جایی رسید که برخی از رسانه ها این مشکل را با آزادسازی نرخ بلیت ها مرتبط می دانستند.

وزیر راه و شهرسازی با تاكید بر اینكه قیمت بلیت 900 هزار تومانی هواپیما ارتباطی با آزادسازی بلیت هواپیما ندارد، گفت:« این موضوع به پرواز های چارتری ارتباط پیدا می كند كه اتفاقا با آزادسازی بلیت این موضوع از بین می رود.»

1