مشروح دهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران

ضرورت رشد 38 درصدی صنعت گردشگری

13 دسامبر 2015 - 17:00 dsfr.ir/5k17e

ضرورت رشد 38 درصدی صنعت گردشگری
tccim.ir
دهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران

دهمین گردهمایی کمیسیون گردشگری اتاق تهران به بررسی پیشنهاداتی برای همکاری این کمیسیون با برخی نهادهای دانشگاهی و پژوهشی اختصاص یافت.

به گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران؛ پیش از آغاز بررسی این موضوع، محمد نجفی عرب، عضو کمیسیون گردشگری به تنش های پیش آمده میان روسیه و ترکیه اشاره کرد و گفت: حجم صادرات ترکیه به روسیه حجم بالایی است و تنها در بخش محصولات غذایی ارزش صادرات از ترکیه به سوریه حدود پنج تا شش میلیون یورو برآورد می شود. به نظر می رسد، فرصت مغتنمی برای ایران ایجاد شده که بخشی از محصولات موردنیاز روسیه از طریق ایران تامین شود.

محسن مهرعلیزاده، رییس کمیسیون گردشگری نیز گفت: می توان طی نامه ای از دولت درخواست کرد که در تامین و صادرات مواد غذایی به روسیه و هم مبادله گردشگر به این کشور را تسهیل کند. شاید لازم باشد در کمیسیون مطالعه ای صورت گیرد تا مشخص شود دولت چه مساعدت هایی می تواند داشته باشد.

نجفی عرب نیز در تایید پیشنهاد مهرعلیزاده گفت: تجزیه و تحلیل ترکیب گردشگرانی که از روسیه به ترکیه می روند و اینکه چه جاذبه هایی آنان را جذب می کند، بسیار حائز اهمیت است.

پیشنهاد حضور اتاق در شورای عالی گردشگری

در ادامه این نشست، یعقوب امین زاده، کارشناس کمیسیون گردشگری اتاق تهران نیز با اشاره به برگزاری جلساتی که برای تدوین برنامه ششم برگزار می شود، گفت: این پیشنهاد را مطرح کردیم که نمایندگان اتاق بتوانند با حق رای در شورای عالی گردشگری شرکت کنند. البته آقای سلطانی فر، رییس سازمان گردشگری نیز اعلام کرده که به واگذاری امور به بخش خصوصی اعتقاد دارد. بر این اساس اگر بتوان با در اختیار داشتن حق رای در جلسات شرکت کرد، دغدغه های بخش خصوصی را نیز می توان در همین جلسات مطرح کرد.

انعقاد تفاهمنامه با دانشگاه علامه طباطبایی

امین زاده همچنین از آغاز همکاری کمیسیون گردشگری اتاق تهران و مرکز مطالعات گردشگری دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد. پس از آن، سید مجتبی محمودزاده که ریاست این مرکز مطالعاتی را بر عهده دارد، به بیان توضیحاتی پرداخت. او گفت که مرکز مطالعات گردشگری این دانشگاه، از ادغام مدرسه عالی جهانگردی و مدرسه بازرگانی در سال 1382 شکل گرفته اما در سال 1392 فعال شده است.

محمودزاده ادامه داد: در این مرکز مطالعاتی، پژوهش هایی در زمینه گردشگری به ویژه بازاریابی گردشگری انجام می گیرد و یکی از مهم ترین مسایل این بخش، مساله برند است. واقعیت این است که اکنون جهانیان، تصویری منفی از مقاصد گردشگری در ایران در ذهن دارند و ایران در زمینه تبلیغات و بازاریابی گردشگری بسیار ضعیف عمل کرده است.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: جالب است بدانید که در ترکیه یک وزارتخانه برای مدیریت بخش گردشگری این کشور ایجاد شده است و در ایران، سازمان متولی گردشگری، سازمانی کوچک است که نمی تواند چندان موثر واقع شود. از سوی دیگر نیز 23 نهاد در ایران در بخش گردشگری دخیل هستند. پیش نویس تفاهمنامه ای میان مرکز مطالعات گردشگری دانشگاه علامه طباطبایی و کمیسیون گردشگری اتاق تهران آماده شده است که در صورت امضای این تفاهم نامه، در زمینه پژوهش و برگزاری همایش ها و سمینارها همکاری خواهد شد.

در همین حال، محمود نجفی عرب گفت: این مرکز می تواند در زمینه جمع آوری مستندات با کمیسیون گردشگری همکاری کند. در عین حال به نظر می رسد، اگر زیرساخت ها فراهم نباشد، بهترین پژوهش ها نیز کارایی نخواهد داشت. او پیشنهاد کرد که تحقیقات مرکز مطالعات دانشگاه علامه طباطبایی شامل دو بخش، مطالعه روی زیرساخت ها و مطالعه در مورد ضعف های بخش  غیرحاکمیتی حوزه گردشگری معطوف شود.

در ادامه این جلسه، مسعود شیرین کلام، دبیر کمیسیون گردشگری اتاق ایران که در این نشست حضور یافته بود، گفت: در کمیسیون گردشگری اتاق ایران نیز مطالعات متعددی با همکاری دانشگاه صنعتی شریف صورت گرفت؛ به طوری که ماهانه گزارش هایی توسط این کمیسیون منتشر و به نهادهای سیاستگذار یا اجرایی نیز منعکس می شد. اما متاسفانه، بازخورد مناسبی دریافت نشد. برخی از اعضای کمیسیون نیز این پیشنهاد را مطرح کردند که مطالعات این مرکز به بررسی مشکلات اتحادیه های فعال در عرصه گردشگری متمرکز شود تا این پژوهش ها جنبه کاربردی پیدا کند.

در ادامه، مهرعلیزاده نیز با تاکید بر کاربردی بودن این مطالعات گفت که نتایج تحقیقات صورت گرفته توسط مرکز مطالعات دانشگاه علامه طباطبایی باید به گونه ای باشد که اتحادیه ها و سندیکاها بتوانند از آن استفاده کنند. به طوری که فعالان بخش خصوصی بدانند در چه بخش هایی سرمایه گذاری کنند.

طرح پیشنهادی برای توسعه گردشگری

دومین دستور دهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران، بحث و بررسی در مورد سند عملیاتی توسعه گردشگری کشور برای تحقق سیاست های برنامه ششم توسعه و سند چشم انداز بود. به همین سبب، نمایندگان شرکت های مهندسین مشاور و شهرساز امکو که پروژه های متعددی در زمینه گردشگری به انجام رسانده و دارای پژوهش هایی در این زمینه هستند با یک طرح پیشنهادی برای توسعه گردشگری در ایران به این کمیسیون آمده بودند.

محسن خراسانی زاده، مدیرعامل این شرکت با اشاره به اینکه اقتصاد گردشگری می تواند سهم عمده ای در اقتصاد ایران به خود اختصاص دهد، گفت: مطالعات ما این واقعیت را آشکار می کند که برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز 20 ساله، زیرساخت های گردشگری باید بیش از وضعیت کنونی توسعه پیدا کند. در گزارش این شرکت اشاره شده که لازم است سهم ایران از شمار گردشگران بین المللی به 1.5 درصد در سال 1404 افزایش پیدا کند. یعنی تعداد گردشگران ورودی به کشور به حدود 20 میلیون نفر برسد و درآمد حاصل از گردشگران ورودی به 25 میلیارد دلار افزایش پیدا کند. همچنین مقایسه صنعت گردشگری ایران و ترکیه در این گزارش نشان می داد که تنها در آنتالیا 350 هزار تخت هتل وجود دارد و در پنج سال آینده نیز 7700 تخت یا 130 هتل چهار و پنج ستاره دیگر نیز در ترکیه ایجاد خواهد شد.

خراسانی زاده سپس به برخی از مشکلات صنعت گردشگری ایران اشاره کرد و گفت: کمبود زیرساخت های اقامتی و حمل و نقلی، ناکارآمدی نیروی انسانی فعال در بخش کشاورزی، کمبود نقدینگی و سرمایه گذاری، مشکلات صدور روادید به ویژه روادید فرودگاهی و نبود برنامه جامع تبلیغات و برندسازی تنها بخشی از مشکلات است. تحقیقات نشان می دهد که نتایج عدم برنامه ریزی اصولی برای گردشگری باعث ازدحام در برخی محدوده های گردشگری و توزیع نامناسب گردشگران شده است. همچنین تخریب منابع طبیعی و محیط زیست، ایجاد تنش در ساختارهای اجتماعی و فرهنگی و عدم توزیع مناسب و ساخت بیش از نیاز هتل در برخی مناطق از دیگر آثار عدم  برنامه ریزی است.

او در ادامه گفت: آنچه برای تحقق اهداف چشم انداز باید مورد توجه قرار گیرد، افزایش سرمایه گذاری داخلی و خارجی در جهت توسعه زیرساخت ها، محو کامل پروژه ایران هراسی و افزایش تمایل و علاقمندی گردشگران برای سفر به ایران، تسهیل ورود گردشگران افزایش درآمد حاصل از هر گردشگر و افزایش اشتغال در این صنعت است.

او سپس با تشریح برنامه پیشنهادی این شرکت گفت که برای دستیابی به 25 میلیون گردشگر در پایان برنامه ششم توسعه متوسط نرخ رشد گردشگری سالانه 38 درصد برآورد شده است.

پس از ارائه این گزارش مقرر شد کمیسیون با بررسی این طرح پیشنهادی نظر خود را در مورد همکاری با این شرکت اعلام کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1