9 دسامبر 2023 - 03:22

آزادسازی نرخ بلیت بدون تعیین سقف و کف منطقی نیست

13 دسامبر 2015 - 16:20 dsfr.ir/7f67w

آزادسازی نرخ بلیت بدون تعیین سقف و کف منطقی نیست
airliners.net
هواپیمایی ایران ایر

معاون اسبق سازمان هواپیمایی با بیان اینکه در ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس، سقف و کف نرخ بلیت هواپیما غیرمنطقی جا به جا می شود، گفت: سازمان هواپیمایی دسترسی به اطلاعات مالی شرکت ها ندارد، ایرلاین ها هم ترازنامه مالی دقیق ندارند.

علیرضا منظری بیان کرد: یکی از مشکلات ما در صنعت حمل و نقل هوایی موضوع تعداد کم هواپیماها و در واقع انحصاری بودن مسیرها است.

وی با اشاره به برنامه دولت برای افزایش هواپیماها و شرکت های هواپیمایی اضافه کرد: با افزایش هواپیماهای ناوگان هوایی کشور، رقابت شرکت های هواپیمایی بسیار قوی تر می شود و از بازار انحصاری خارج می شویم.

نماینده اسبق ایران در ایکائو به موضوع چارتر بلیت هواپیما اشاره کرد و گفت: متأسفانه در کشور ما تقاضا و عرضه هماهنگ نیست و همین موجب بروز بازار سیاه در سیستم فروش بلیت هواپیما می شود؛ در جامعه ای که عرضه و تقاضا  هماهنگ نیست و تقاضا بیش از عرضه است، مشکلات مختلفی رخ می دهد که هر دوره با عناوین مختلف نظیر چارتر، قیمت گذاری و غیره مشاهد می شود.

منظری با تأکید بر اینکه باید باید تلاش کنیم عرضه و تقاضا در بازار متناسب باشد، اظهار داشت: البته «چارتر» در دنیا به عنوان یک اصل مهم در صنعت هواپیمایی است که در آن منافع مردم، ایرلاین و دولت در نظر گرفته می شود.

وی ادامه داد: وقتی شرکت هواپیمایی نقدینگی در اختیار ندارد، تلاش می کند با پیش فروش بلیت های خود به چارترکنندگان، زودتر نقدینگی را به دست آورد و خیال خود را از فروش صندلی های ناوگان راحت کند؛ در واقع ایرلاین  می خواهند، از سرمایه دیگران، از جمله واسطه ها استفاده کند، از سوی دیگر چنین شرکت ها، دارای ساختار صحیح اقتصادی به  ویژه در بخش بازرگانی نبوده و توان فروش بلیت را ندارند.

معاون اسبق سازمان هواپیمایی کشوری بیان کرد: برای کاهش مشکلات موجود در زمینه چارتر، شرکت های ارائه دهنده پروازهای برنامه ای باید واحد مدیریت درآمد فعال داشته باشند و بر مبنای فرمول صحیح، قیمت تمام شده مسیرها را ارائه کنند؛ این قیمت ها باید بر پایه مقررات دولت ارائه و در صورت تخلف، مجازات سنگین در نظر گرفته شود.

منظری اظهار داشت: نبود آموزش در بخش بازرگانی از دیگر مشکلات در زمینه چارتر بلیت هواپیما است، در این راستا بخش بازرگانی شرکت های هواپیمایی کشور نیازمند بازنگری است.

نماینده اسبق ایران در ایکائو افزود: متأسفانه در ایران «مدیریت درآمد» در شرکت های هواپیمایی وجود ندارد، در هیچ جای دنیا شرکت های هواپیمایی نمی توانند با نرخ بلیت زیاد بازی کنند و افزایش و کاهش نرخ بلیت، در قانون متنوع سازی، سقف و کف مشخصی دارد.

وی با ارائه نمونه ای در این باره توضیح داد: چند وقت پیش اتحادیه اروپا و ایرلاین های آمریکایی، علیه شرکت هواپیمایی امارات شکایت کردند، بر این مضمون که این ایرلاین، در بازار دنیا رقابت مضره می کند و نرخ ها را با سقف و کف غیرمنطقی به فروش می رساند، بنابراین امکان دارد درآمدزایی از محلی دیگر داشته باشد و یا اینکه دولت از این ایرلاین حمایت می کند.

معاون اسبق سازمان هواپیمایی کشوری توضیح داد: وقتی ایرلاینی وارد بازار جهانی می شود، اجازه ندارد نرخ ها را از سقف و کف مشخصی، بیشتر تغییر دهد در واقع در بازار جهانی حمل و نقل هوایی حاشیه سود مشخص است، اما متأسفانه در ایران و یا برخی از همین کشورهای عربی، سقف و کف نرخ ها به طور غیرمنطقی جا به جا می شود و سازمان هواپیمایی کشوری نیز به عنوان حاکمیت، چندان به این عرصه وارد نمی شود.

منظری با بیان اینکه شفاف سازی مالی یکی از الزامات ایرلاین ها در همه دنیا است، گفت: باید دسترسی به اطلاعات مالی ایرلاین ها وجود داشته باشد؛ در دنیا اغلب شرکت های هواپیمایی بزرگ و موفق، ترازهای مالی خود را چاپ می کنند و در اختیار مردم و سازمان هواپیمایی کشور خود قرار می دهند، اما در ایران متأسفانه سازمان هواپیمایی دسترسی به اطلاعات مالی ایرلاین ها ندارد، ضمن اینکه ایرلاین های ایران نیز هیچ ترازنامه مالی دقیقی ندارند.

وی با بیان اینکه در ایران تعریف دقیقی از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما وجود ندارد، گفت: ما معنای آزادسازی را نفهمیده ایم، در آزادسازی وجود سقف و کف نرخ ها امری ضروری است، چرا در ایران باید نرخ صندلی یک مدل هواپیما در یک روز و یک ساعت مشخص بین دو ایرلاین متفاوت باشد و این نشان از مشکلات مالی و وجود رانت ها است.

معاون اسبق سازمان هواپیمایی کشوری با تأکید بر اینکه نباید اجازه داد در آزادسازی، هیچ اجحافی به مردم جامعه وارد شود، اضافه کرد: وقتی نرخ صندلی یک هواپیما توسط یک ایرلاین بسیار ارزان تر ارائه می شود، باید رصد کرد که این ایرلاین مابه التفاوت خود را از چه محل دیگری غیر از هوانوردی حاصل می کند.

1