4 ژوئیه 2020 - 05:45

توافق آب و هوایی سازمان ملل به تصویب رسید

13 دسامبر 2015 - 12:10 dsfr.ir/1a9nl

توافق آب و هوایی سازمان ملل به تصویب رسید
یورونیوز
تصویب توافق آب و هوایی سازمان ملل

توافقنامه آب و هوایی سازمان ملل روز شنبه پس از دو هفته مذاکرات در پاریس به تایید نمایندگان 195 کشور جهان رسید، هدف تغییر اقتصاد بر مبنای سوخت فسیلی و کُند کردن آهنگ گرم شدن زمین است.

به گزارش ایلنا، طبق این سند مهم که قرار است جایگزین «پیمان کیوتو» شود، برای اولین بار تقریبا تمامی کشورهای جهان متعهد به کاهش گازهای آلاینده می شوند.

پیش از این در روز شنبه لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه پیش نویس این توافقنامه که به گفته او «بلندپروازانه، متوازن و منصفانه» است را به نمایندگان کشورهای حاضر در اجلاس ارائه داده بود. هدف از این توافق آب و هوایی تغییر اقتصاد بر مبنای سوخت فسیلی جهان در چند دهه آینده و کُند کردن آهنگ گرم شدن زمین است.

این سند جهانی موسوم به «توافق پاریس» در پی آن است که افزایش دمایی کره زمین را تا سال 2100 نسبت به دوران پیش از صنعتی شدن تا سقف حداکثر 2 درجه سانتی گراد محدود کند.

این سند در عین حال هدف بلند پروازانه تر محدود شدن افزایش دما به 1/5 درجه سانتی گراد را نیز در نظر دارد. این امر بخصوص مورد درخواست برخی کشورهای کوچک جزیره ای است که بالا رفتن سطح آب دریاها آن ها را تهدید می کند.

متن نهایی این توافق که پس از حدود دو هفته بحث و گفت و گو ارائه شد، همچنین متضمن کمک مالی کشورهای ثروتمند و توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه برای اعمال تغییرات لازم به منظور کاهش انتشار گازهای آلاینده است.

بر این اساس قرار است از سال 2020 کشورهای ثروتمند هر سال 100 میلیارد دلار به کشورهای در حال توسعه به این منظور کمک کنند.

کاربرد سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز دلیل اصلی انتشار گازهای گلخانه ای و گرم شدن زمین شناخته شده است.

اکنون با تصویب این سند در کنفرانس COP 21 تمرکز کار بر تصویب آن در مجالس کشورها قرار می گیرد. بنا بر متن این سند، تصویب نهایی و اجرایی شدن توافق پاریس مستلزم تایید آن در مجالس دستکم 55 کشور منتشر کننده 55 درصد از گازهای آلاینده جهان تا پیش از سال 2020 است.

دانشمندان هشدار داده اند که اگر روند گرم شدن زمین به همین شکل باقی بماند سیاره زمین در آینده دچار آشفتگی های شدید آب و هوایی می شود و گونه های گیاهی و جانوری بسیاری منقرض خواهند شد.

بیست و یکمین کنفرانس اعضای کنوانسیون تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (CCNUCC) و یازدهمین نشست اعضای پیمان کیوتو (CMP-11) با عنوان کنفرانس آب و هوایی پاریس از 30 نوامبر (9 آذر) آغاز به کار کرده بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1