سرشاخه شکارچیان غیرمجاز پرندگان دستگیر شد

13 دسامبر 2015 - 13:30 dsfr.ir/cw12r

سرشاخه شکارچیان غیرمجاز پرندگان دستگیر شد
doe.ir
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از عدم ارائه پروانه شکار به تبعه های خارجی و دستگیری سرشاخه شکارچیان غیرمجاز پرندگان در سال جاری خبر داد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به عدم ارائه پروانه شکار به تبعه های خارجی، به دستگیری سرشاخه شکارچیان غیرمجاز پرندگان در سال جاری تاکید کرد و افزود: یگان حفاظت محیط زیست کنونی گارد سابق نیست که تنها باشد، بلکه یگان، نیروی انتظامی را در جریان ماموریت های خود قرار می دهد و آنها را به سراسر کشور بخشنامه می کند تا همراهی نیروهای مختلف را جلب کند.

سرهنگ حمیدرضا خیلدار در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه در فصل های پاییز و زمستان عمده تخلفات محیط زیستی، مربوط به شکار پرندگان است و فصل شکار پرندگان در جنوب کشور شش ماهه دوم سال است که از مهر شروع شده و تا اسفند ادامه دارد، گفت: مقصد این پرندگان استان بوشهر است که از این استان به کشور قطر و شیخ نشین های این منطقه برده می شوند. پرندگانی که به بوشهر می رسند شامل بحری، شاهین بالابان و ... هستند که شیوخ به قیمت بالایی آنها را می خرند.

وی با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت از محیط زیست به هیچ کس از تبعه خارجی پروانه شکار نمی دهد و با آنها برخورد می کند، اظهار کرد: با بحث قاچاق پرندگان قاطعانه برخورد می شود، به طوری که سال گذشته تعدادی از تبعه قطر در استان کرمان دستگیر شدند؛ این افراد برای شکار یا برای حمایت از شکارچیان در ایران حاضر می شوند. امسال هم با اطلاعات خوبی که از این مورد دریافت شد، سر شاخه شکارچیان غیرمجاز و متخلف را دستگیر کردیم.

جریمه نقدی شکار غیرمجاز پرنده، 200 میلیون تومان است

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه طبق بازنگری که در بحث ضرر و زیان شکار صورت گرفته، برای هر پرنده 200 میلیون تومان جریمه نقدی گرفته می شود، افزود: در چندین موردی در استان های خراسان رضوی، بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان باند بزرگ آن ها را شناسایی کردیم که در حال حاضر در زندان هستند و متهم به پرداخت جرایم نقدی شدند.

 وی با اشاره به اینکه فرمانده یگان های سراسر کشور را به ضرورت انجام کار اطلاعاتی در مورد متخلفین شکار پرنده مجاب کردیم، گفت: در حال حاضر نیروی انتظامی را نسبت به مسئولیت هایمان آگاه کرده ایم، به طوری که پیشتر کارکنان نیروهای مسلح شامل نیروی انتظامی، اطلاعات و مرزبانی در مورد جرم شکار غیرمجاز پرندگان آگاهی نداشتند، اما اکنون نسبت به این مسئله، آگاه و هوشیار هستند و در بسیاری از موارد یگان حفاظت محیط زیست ورود نکرده، بلکه نیروهای مرزبانی و دریابانی کشور متخلفین را دستگیر کرده و تحویل داده اند.

 خیلدار با بیان اینکه در همین راستا در دو سال گذشته نیروی انتظامی و پلیس راهور بوشهر 16 پرنده از دو متخلف گرفته بود که قصد دادن رشوه 120 میلیون تومانی هم داشته اند، که مورد تجلیل و تقدیر سازمان محیط زیست قرار گرفتند، اظهار کرد: یگان حفاظت محیط زیست کنونی، گارد سابق نیست که تنها باشد بلکه یگان، نیروی انتظامی را در جریان ماموریت های خود قرار می دهد و آن ها را به سراسر کشور بخشنامه می کند تا همراهی نیروهای مختلف را جلب کند. برای مثال پلیس فرودگاه کشور به هنگام ورود گونه های پرندگان به کشور بلافاصله از محیط زیست استعلام می کند و پلیس راه آهن کشور نیز در صورت مشاهده حیوان، آن را توقیف می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1