28 سپتامبر 2023 - 15:34

دولت آمریکا از طرح محدودیت سفر بدون ویزا حمایت کرد

12 دسامبر 2015 - 07:30 dsfr.ir/mf2zh

دولت آمریکا از طرح محدودیت سفر بدون ویزا حمایت کرد
gettyimages.com
کنگره آمریکا محدودیت های مرتبط با ویزای آن کشور را تشدید کرد

دولت آمریکا از طرح محدودیت سفر به ایالات متحده بدون داشتن ویزا، حمایت می کند. این طرح محدودیت هایی برای شهروندان ایرانی الاصل مقیم 38 کشور دیگر ایجاد می کند.

"سخنگوی وزارت خارجه آمریکا"

مجلس نمایندگان آمریکا به تازگی طرحی را تصویب کرد که طبق آن سفر شهروندان 38 کشوری که می توانند بدون اخذ ویزا به آمریکا سفر کنند، به این کشور محدود خواهد شد.

به گزارش DW، به موجب این طرح که با 407 رأی موافق در برابر 19 رأی مخالف تصویب شد، چنانچه شهروندان این کشورها که عمدتا اروپایی هستند، از ماه مارس 2011 به کشورهای سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند، نمی توانند بدون ویزا وارد خاک آمریکا شوند.

آن دسته از شهروندانی هم که تابعیت دوگانه کشورهای یاد شده را داشته باشند، برای ورود به آمریکا نیاز به ویزا خواهند داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرده که دولت از طرح نامبرده حمایت می کند. او گفت: ما امیدواریم که کنگره نیز به سرعت این طرح را تصویب کند.

طرح مجلس نمایندگان برای اجرایی شدن باید به تصویب مجلس سنا رسیده و پس از آن توسط باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، امضا شود.

اگر این طرح به تصویب برسد شهروندان ایرانی الاصل این 38 کشور برای ورود به آمریکا نیاز به ویزا خواهند داشت

طرحی تبعیض آمیز

شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) با تبعیض آمیز خواندن این طرح، گفته است که کنگره آمریکا قصد دارد شهروندان ایرانی آمریکایی را در طبقه شهروندی متفاوتی بگذارد. این شورا از شهروندان ایرانی آمریکایی خواسته تا از طریق تماس با نمایندگان ایالتی خود در کنگره مانع از تصویب این طرح شوند.

پیش از این برد شرمن، سناتور جمهوری خواه نیز نسبت به این طرح اعلام مخالفت کرده و گفته بود، به باور وی از این راه نمی توان مانع از ورود عناصر افراطی و تروریست ها به خاک آمریکا شد.

سالانه 20 میلیون نفر به دلایل تجاری و کاری یا با قصد گردشگری به آمریکا سفر می کنند که بیشتر این افراد اهل کشورهای اروپایی هستند. اگر این طرح به تصویب برسد شهروندان ایرانی الاصل این 38 کشور برای ورود به آمریکا نیاز به ویزا خواهند داشت.

از آنجایی اصل عمل متقابل در قوانین مربوط به ویزا اعمال می شود، تصویب این طرح بدین معنا خواهد بود که 38 کشور یاد شده که برای نمونه فرانسه، بریتانیا، آلمان و بلژیک نیز جزوشان هستند، طرح معافیت از ویزای خود را برای شهروندان آمریکایی لغو کرده و شهروندان ایرانی الاصل آمریکایی، برخلاف شهروندان آمریکایی الاصل برای سفر به این کشورها نیازمند اخذ ویزا خواهند بود.

طرح محدودیت سفر بدون ویزا به آمریکا واکنشی از سوی سیاست گذاران ایالات متحده به فاجعه تروریستی پاریس به شمار می رود. آنها نگران این هستند که جمعیتی 5 تا 30 هزار نفری که جزو عناصر رادیکال محسوب شده و دارای پاسپورت های اروپایی هستند، با سوء استفاده از طرح معافیت از ویزا به راحتی وارد خاک آمریکا شده و امنیت این کشور را به خطر بیاندازند.

1