6 دسامبر 2023 - 12:37

سود ایرلاین ها دو برابر می شود

12 دسامبر 2015 - 08:00 dsfr.ir/m343d

سود ایرلاین ها دو برابر می شود
senseimarketing.com
YATA می گوید این صندلی ها خالی نمی مانند.

در پی سقوط قیمت نفت به پایین ترین سطح در هفت سال گذشته، ایرلاین های جهان امسال و سال آینده سود بالاتری را تجربه خواهند کرد.

"انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی"

انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) برای دومین بار در یک سال گذشته دورنمای صنعت ایرلاین را ارتقا داد و پیش بینی کرد ایرلاین ها امسال 33 میلیارد دلار سود خالص خواهند داشت که تقریبا دو برابر 17.4 میلیارد دلار سود خالص در سال 2014 است.

برایان پیرس، رییس اقتصاددان یاتا (YATA) که نماینده بیش از 200 ایرلاین است، رقم مذکور را برای صنعت ایرلاین استثنایی خواند.

کاهش چشمگیر قیمت نفت به معنای آن است که هزینه سوخت ایرلاینها امسال 46 میلیارد یا 20.5 درصد کمتر از سال 2014 است. انتظار می رود ایرلاین ها امسال حداکثر 180 میلیارد دلار برای سوخت هزینه کنند.

یاتا اعلام کرد شرکت های هواپیمایی آمریکای شمالی با 19.4 میلیارد دلار، بیش از نیمی از سود صنعت جهانی ایرلاین را به خود اختصاص می دهند در حالی که اروپا با مجموع سود 6.9 میلیارد دلار، در رتبه دوم و پس از آن آسیا اقیانوسیه با 5.8 میلیارد دلار قرار می گیرد. اما ایرلاین ها در هر یک از مناطق آمریکای لاتین و آفریقا 300 میلیون دلار در سال 2015 ضرر خواهند کرد.

طبق پیش بینی یاتا، سود ایرلاین های آمریکا و کانادا در سال 2016 اندکی کاهش پیدا می کند و به 19.2 میلیارد دلار می رسد.

برآورد یاتا از سود ایرلاین های خاورمیانه در سال 2015 از 1.8 میلیارد دلار پیش بینی قبلی به 1.4 میلیارد دلار کاهش یافت. اگرچه این منطقه ایرلاین های بزرگی مانند امارات دارد، ایرلاین های کوچک از تاثیر درآمدهای نفتی کمتر و منازعات منطقه لطمه می بینند. با این همه سود آن ها در سال 2016 به 1.7 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

همچنین حاشیه سود هم افزایش خواهد داشت و ایرلاین های جهان 8.3 درصد بازده سرمایه خواهند داشت که بالاتر از هزینه سرمایه خواهد بود.

یاتا پیش بینی کرد شمار مسافران هوایی جهان امسال به سه میلیارد و 600 میلیون نفر و سال آینده به سه میلیارد و 800 میلیون نفر می رسد.

تونی تایلر، مدیرعامل یاتا اظهار کرد این گروه انتظار دارد سود خالص ایرلاین های جهان در سال 2016 به 36.3 میلیارد دلار افزایش پیدا کند و بازده سرمایه به 8.6 درصد رشد کند. هزینه های سوخت هم 24.7 درصد دیگر کاهش پیدا می کند و به 135 میلیارد دلار می رسد.

ایرلاین ها به طور یکسان از مزیت کاهش هزینه سوخت بهره مند نمی شوند زیرا قوی شدن ارزش دلار آمریکا به معنای کمتر شدن مزیت کاهش هزینه سوخت برای ایرلاین هایی است که ارزش ارز ملی آن ها در برابر دلار کاهش پیدا می کند

با این همه رییس اقتصاددان یاتا خاطر نشان کرد ایرلاین های همه مناطق جهان به طور یکسان از مزیت کاهش هزینه سوخت بهره مند نمی شوند زیرا قوی شدن ارزش دلار آمریکا به معنای کمتر شدن مزیت کاهش هزینه سوخت برای ایرلاین هایی است که ارزش ارز ملی آن ها در برابر دلار کاهش پیدا می کند.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، مدیر عامل یاتا خاطرنشان کرد نتایج صنعت جهانی ایرلاین خوب بوده اما فوق العاده نیست زیرا سودآوری این صنعت هنوز ضعیف مانده و سود خالص به ازای هر مسافر در سال 2015 همچنان پایین 10 دلار بوده است.

1