6 دسامبر 2023 - 13:30
معاون مسافری راه آهن خبر داد:

بلیت قطار گران شد / آزادسازی قیمت ها انجام نشده است

9 دسامبر 2015 - 12:10 dsfr.ir/un2ui

بلیت قطار گران شد / آزادسازی قیمت ها انجام نشده است
خبرگزاری میزان
ایستگاه راه آهن

معاون مسافری راه آهن از اعمال متوسط افزایش قیمت 8 درصدی در بلیت قطار از 25 آذر ماه خبر داد.

معاون مسافری راه آهن از اعمال متوسط افزایش قیمت 8 درصدی در بلیت قطار از 25 آذر ماه خبر داد و گفت: از 137 مسیر، قیمت بلیت قطار برای 24 مسیر افزایش نیافته است و قیمت بلیت بیش از 90 درصد مسیرها افزایش قیمت کمتر از 10 درصد دارد.

سید محمد راشدی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه 15 ماه از آخرین افزایش قیمت در سیستم حمل و نقل ریلی در بخش مسافری گذشته است، اظهار کرد: تعیین قیمت با شرکت ها است و راه آهن وظیفه تایید را دارد و طبق توافقی با شرکت های بخش خصوصی داشتیم و جلسات کارشناسی که برگزار شده است، قرار بر این است از 25 آذر ماه افزایش قیمت متوسط 8 درصدی در قیمت بلیت قطار اعمال شود.

وی تاکید کرد: از 137 مسیر ریلی که وجود دارد که 24 قطار از جمله قطارهای محلی و حومه ای هیچ افزایش قیمتی ندارند و قرار براین است که قطارهایی که تردد روزانه در مسیر حومه شهرها را دارند، مانند تهران-پرند، تهران-قم و ... افزایش قیمت نداشته باشند.

معاون مسافری راه اهن ادامه داد: بیش از 90 قطار زیر 10 درصد افزایش قیمت دارد و چند قطار هم بالای 10 درصد افزایش قیمت خواهند داشت اما متوسط افزایش نرخ بلیت همان 8 درصد است و تعداد محدودی از قطارها هم افزایش قیمت 15 درصدی خواهند داشت و نهایت افزایش قیمت ها 15 درصد است.

راشدی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه آزادسازی نرخ بلیت قطار انجام نشده است، افزود: این افزایش قیمت شامل حال کسانی که بلیت را تا بهمن ماه پیش خرید کرده اند، نخواهد شد و تاکید می کنم در این ایام 28 صفر هم به هیچ وجه افزایش قیمت نداریم.

وی گفت: از سال گذشته تجربه شناورسازی نرخ بلیت قطار را داشتیم و به شرکت ها این اجازه داده شد که بتوانند نرخ بلیت را در زمان غیر پیک کاهش دهند.

معاون مسافری راه آهن با اشاره به عدم تمایل سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بخش نوسازی ناوگان گفت: در حال حاضر متوسط نرخ عمر ناوگان ریلی 31 سال است و برای اینکه تمایل برای سرمایه گذاری در بخش نوسازی ناوگان افزایش یابد، شرکت هایی که در زمان غیرپیک نرخ بلیت خود را کاهش دهند می توانند برای ایام پیک نرخ بلیت را تا 20 درصد افزایش دهند.

راشدی گفت: تاکید می کنم این افزایش قیمت بلیت در ایام پیک منوط بر این است که نرخ بلیت را برای ایام غیرپیک کاهش داده باشند.

به گزارش دنیای سفر در دی ماه 93، محمد راشدی معاون سیر و حرکت راه آهن از عدم افزایش نرخ بلیت قطار در سال 94 خبر داده و گفته بود: نرخ بلیت قطار در سال 94 افزایش نخواهد یافت و بر اساس نرخ های سال جاری محاسبه می شود. (لینک منبع)

1