تفاهم نامه توسعه همکاری های گردشگری ایران و صربستان امضاء شد

9 دسامبر 2015 - 11:50 dsfr.ir/sp99y

تفاهم نامه توسعه همکاری های گردشگری ایران و صربستان امضاء شد
میراث آریا
مسعود سلطانی فر و راسیم لیاییچ در حال امضای تفاهم نامه

تفاهم نامه توسعه همکاری های گردشگری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان امضاء شد.

تفاهم نامه توسعه همکاری های گردشگری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان عصر روز 17 آذر ماه توسط مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و راسیم لیاییچ معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات جمهوری صربستان امضاء شد.

به گزارش میراث آریا؛ مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم امضای این تفاهم نامه با اشاره به تحرک مثبت روابط بین ایران و صربستان و افزایش همه جانبه همکاری ها بین دو کشور، گفت: امیدواریم این افزایش تعامل و ارتباط، نتایج و دستاوردهای خوب و مثبتی برای دو کشور به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: ایران و صربستان، ظرفیت بسیار بالایی برای گسترش همکاری ها در ابعاد مختلف دارند و با اراده ای که در مسئولین دو کشور وجود دارد، آینده روشنی برای ایران و صربستان قابل پیش بینی است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: با توجه به جایگاه مهم ایران در منطقه خاورمیانه و همچنین جایگاه کشور صربستان در منطقه بالکان و اروپا، می توان از نقش موثر دو کشور در این مناطق، برای ایجاد صلح، تفاهم و افزایش همکاری های منطقه ای بهره برداری کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به جاذبه های فرهنگی، تاریخی، طبیعی و توانمندی های بخش گردشگری سلامت در کشور، افزود: با توجه به وجود این ظرفیت ها، برنامه بسیار گسترده و بلندمدتی برای میزبانی از میلیون ها گردشگر تدوین شده است.

سلطانی فر اضافه کرد: کشور ما به دلیل دارا بودن سابقه تاریخی بین 10 تا 11 هزار ساله، دارای اماکن، بناها و محوطه های تاریخی بیشماری است و با توجه به امنیت پایداری که در ایران وجود دارد، در 2 سال گذشته بسیاری از گردشگران فرهنگی و تاریخی، این کشور را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده اند.

وی تصریح کرد:  توسعه زیرساخت های گردشگری، ارائه تسهیلات صدور ویزا، احداث و ایجاد هتل های 4 و 5 ستاره و ساماندهی و نوسازی شبکه حمل و نقل هوایی که به دلیل تحریم های ناعادلانه دچار مشکلاتی شده بود، از جمله مهم ترین اقدامات سازمان میراث فرهنگی در بخش گردشگری است، همچنین آموزش نیروی انسانی در حوزه گردشگری در قالب برنامه  گسترده و بلندمدت 10 ساله تدوین و در حال اجراست.

معاون رئیس جمهور در ادامه حضور بخش خصوصی فعال گردشگری دو کشور در نمایشگاه های ایران و صربستان را از دیگر زمینه های همکاری دانست و تاکید کرد: آشنایی بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری صربستان با ظرفیت ها و جاذبه های ایران، زمینه ورود گردشگران صرب به کشور ما را فراهم می آورد.

نمایشگاه گردشگری تهران مکانی ایده آل برای معرفی حضور شرکت‌های صربستان و بوسنی است

در ادامه مراسم امضای این تفاهم نامه راسیم لیاییچ معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات جمهوری صربستان، گفت: این سند تفاهم می تواند چارچوب خوبی برای افزایش گردشگران بین دو کشور ترسیم کند. اجرای تفاهم نامه توسعه همکاری های گردشگری ایران و صربستان باید توسط گروه هایی از دو کشور مورد پیگیری قرار گیرد.

معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات جمهوری صربستان با دعوت از فعالان حوزه گردشگری ایران برای شرکت در نمایشگاه گردشگری این کشور، تصریح کرد: ما علاقه مند هستیم که شرکت های فعال گردشگری صربستان در نمایشگاه گردشگری که در تهران برگزار خواهد شد شرکت کنند.

لیاییچ گفت: نمایشگاه گردشگری تهران می تواند یک مکان ایده آل برای حضور مشترک شرکت های فعال گردشگری صربستان و بوسنی باشد، چراکه این دو کشور ظرفیت های بسیار خوبی برای عرضه و نمایش در اختیار دارند.

وی در پایان افزود: گردشگری در افزایش تعاملات سیاسی و اقتصادی کشورها نقش مهمی دارد و باعث نزدیکی ملت ها به یکدیگر می شود.

یادآور می شود یادداشت تفاهم همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان در هشت بند و برای یک دوره 5 ساله توسط مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و راسیم لیاییچ  معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات جمهوری صربستان به امضاء رسید.

1