آخرین وضعیت پلنگ های ماهواره ای ایران

8 دسامبر 2015 - 16:40 dsfr.ir/zh42w

آخرین وضعیت پلنگ های ماهواره ای ایران
درگزآنلاین
زنده گیری و نصب گردنبند ماهواره ای بر روی برزو

پروژه «پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» توسط دانشگاه تهران و با مشارکت انجمن یوزپلنگ ایرانی و سازمان حفاظت محیط زیست در حال انجام است.

پروژه «پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» با هدف تولید دانش فنی برای ارتقای حفاظت از پلنگ در این حوزه از ایران، توسط محمدصادق فرهادی نیا سرپرستی می شود. این پروژه توسط دانشگاه تهران و با مشارکت انجمن یوزپلنگ ایرانی و سازمان حفاظت محیط زیست در حال انجام است.

بخش مهم این پروژه، زنده گیری پلنگ و نصب گردنبند ماهواره ای بر روی آن هاست که از مهرماه 1393 برای اولین بار به طور کامل توسط یک تیم ایرانی مدیریت شد. از آن زمان تا کنون 4 پلنگ مجهز به گردنبند ماهواره ای شده اند که در اینجا آخرین وضعیت آن ها برای علاقمندان گزارش می شود.

«برنا» و «بردیا»

یک سال از زنده گیری و گردنبند گذاری «برنا» و «بردیا» گذشت. گردنبندها بر اساس برنامه زمانی، پس از یک سال افتادند و خوشبختانه هر دو پیدا شدند. نکته بسیار جالب این که گردنبند «بردیا» در حالی افتاد که مشغول تغذیه از یک کل 7 سال بوده است!

انجمن یوزپلنگ ایرانی

«کاوه»

یک بار دیگر توسط تیم پروژه مشاهده شد و شرایط ظاهری خوبی داشت. طی دو ماه نخست بعد از مجهز شدن به گردنبند ماهواره ای، بیش از 15 نقطه احتمالی از این جانور مورد بررسی قرار گرفته است و در مجموع از 7 لاشه مختلف تغذیه کرده است.

با وجود این که «کاوه» همواره در محدوده های حاشیه ای پارک ملی تندوره است، بررسی لاشه ها نشان می دهد که تمام آن ها مربوط به قوچ و میش بوده و به دام اهلی حمله نکرده است.

انجمن یوزپلنگ ایرانی

«برزو»

از 2 مهر تا 15 آبان 1394 خارج از پارک و در مناطق مرزی ایران و ترکمنستان بود و به دفعات در روستاها حضور داشته است. سه بار توسط دامداران دیده شده ولی کسی آسیبی به آن نرسانده است. در این بازه زمانی، دو سه روزی به پارک بازگشت و دوباره از پارک خارج شد.

انجمن یوزپلنگ ایرانی

در این مدت محیط بانان صمد فیروزی و عظیم دانشفر زحمت زیادی برای یافتن لاشه های پلنگ ها کشیده اند. هم چنین از همکاری صمیمانه اداره حفاظت محیط زیست شهرستان درگز و اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی و همچنین دفاتر حیات وحش و تنوع زیستی و مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست برای پیشبرد این پروژه تشکر و قدردانی می گردد.

پنجمین پلنگ ماهواره ای ایران به نام ایران

در جریان پروژه «بوم شناسی پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» اولین پلنگ ماده زنده گیری و به ردیاب ماهواره ای مجهز شد.

حمید صالحی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی گفت: یکشنبه شب 15/9/94 پنجمین پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره زنده گیری و به گردنبند ردیاب ماهواره ای مجهز گردید. برخلاف موارد قبلی جنسیت این پلنگ ماده بوده و حدود سه سال سن و 40 کیلوگرم وزن دارد. این ماده پلنگ جوان تا کنون زایمان نکرده است.

انجمن یوزپلنگ ایرانی

مسئول اجرای پروژه «بوم شناسی پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» و مدیر بخش پایش انجمن یوزپلنگ ایرانی در این باره گفت: پس از بیومتری و ثبت مشخصات، در حضور کارشناسان و محیط بان گردنبند ردیاب ماهواره ای بر روی گردن این پلنگ نصب و ماده پلنگ جوان پس از 45 دقیقه به هوش آمده و به مسیر خود ادامه داد.

محمدصادق فرهادی نیا افزود: به منظور رهگیری ساده تر برای این پلنگ ماده و جوان نام «ایران» انتخاب شده است.

در جریان این پروژه پیش از این چهار پلنگ ایرانی به نام های «بردیا»، «برنا»، «برزو» و «کاوه» زنده گیری و به گردنبند ردیاب ماهواره ای مجهز شده بودند که  جنسیت هر چهار پلنگ نر بوده است.

بر اساس برنامه تعریف شده، گردنبندها پس از گذشت یک سال بصورت خودکار از گردن پلنگ ها خارج می شوند و بر همین اساس تاکنون دو گردنبند متعلق به برنا و بردیا پس از گذشت 365 روز از گردن آن ها باز شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1